Řidičský průkaz

Řidičský průkaz

Policista vám body hlásit nemusí

  • 17
Trestné body nepřidělují policisté. Ti pouze zaznamenají přestupek a informují o něm městský úřad nebo magistrát. Teprve jeho úředníci je zapíší do karty řidiče, ale nemají povinost vás o tom informovat.

Řídíte auto, aniž se připoutáte. A máte smůlu – zastaví vás policista, pro něhož jste spáchali jeden z nejčastějších dopravních přestupků.

Proto vám dá na místě pokutu dva tisíce korun a důrazně doporučí, abyste si na to příště dali pozor. A vy můžete jet, tentokrát už připoutaní. Ale co trestné body? napadne vás o tři kilometry dál.

popisek INFOGRAFIKA
OD PŘESTUPKU K PŘIDĚLENÍ BODU  

Policista o nich nic neříkal, tak jsem asi žádné nedostal, uvažujete. Jenže to je velký omyl. Policisté vám totiž žádné body nepřidělují a ani nemají povinnost vám sdělit, že vám za konkrétní přestupek nějaké hrozí. Přesto jim v tomto případě nepřipoutaný řidič neujde. Jak tedy přidělování bodů funguje?

Jak se body přidělují
1. Spácháte dopravní přestupek a na místě souhlasíte s rozhodnutím policisty nebo městského strážníka.

* Podle druhu přestupku dostanete blokovou pokutu, kterou můžete uhradit buď na místě, nebo v případě, že nemáte hotovost, zaplatíte ji složenkou na poště.

* Povinnost policisty tím vůči vám končí. Nepřiděluje vám trestné body a ani vám nemusí vysvětlovat, kolik vám jich za spáchaný přestupek náleží.

* Policisté informují o přestupku úřad (městský úřad, magistrát), kde jste jako řidič evidován; tam vám do karty řidiče trestné body připíší.

* Vás o přidělení bodů nikdo informovat nebude.

* Zaznamenejte si datum spáchání přestupku. Od tohoto dne máte na svém kontě zapsaný počet trestných bodů a také začíná běžet roční lhůta pro odpočet maximálně čtyř trestných bodů.

2. Spácháte dopravní přestupek a na místě svoji vinu odmítnete.

* Policisté či strážníci vám na místě pokutu nedají a přestupek předají k řešení do správního řízení.

* Úřad, v jehož katastru jste přestupek udělali, vám obvykle do dvou měsíců dá vědět, kdy se správní řízení koná.

* Správního řízení je výhodnější se zúčastnit i v případě, že dostanete pouze oznámení o jeho konání, a ne předvolání k takzvanému podání vysvětlení. Řízení se samozřejmě může zúčastnit i váš právní zástupce.

* Když správní řízení prohrajete, můžete trest přijmout, nebo se odvolat ke krajskému úřadu.

* Pokud trest přijmete, úřad vám zašle rozhodnutí o vaší vině a výši trestu.

* Doručení vám přišlo například 1. října. Následující den začíná běžet patnáctidenní lhůta pro podání odvolání.

* Pokud se neodvoláte, 17. října začne trest platit a na vaše bodové konto budou připsány trestné body odpovídající spáchanému přestupku.

* Pokud se odvoláte ke krajskému úřadu, rozhodnutí ze správního řízení nevstoupí v platnost, nedostanete pokutu a ani trestné body.

* Dnem doručení rozhodnutí krajského úřadu ve váš neprospěch jsou vám připsány body odpovídající přestupku. Zároveň musíte zaplatit pokutu, případně přestává platit váš řidičský průkaz, který musíte následně odevzdat úřadu, kde jste jako řidič evidován.

* Proti rozhodnutí krajského úřadu se nelze odvolat. Je možné ho jen napadnout žalobou k soudu.

* Přestože se obrátíte na soud, rozhodnutí krajského úřadu platí. Můžete však požádat o pozastavení jeho rozhodnutí, což v praxi znamená, že nemusíte platit pokutu a případně odevzdávat řidičský průkaz. Trestné body vám však zůstanou připsány až do konce soudního sporu.

* Jestliže u soudu vyhrajete, žádný trest vám nehrozí a trestné body vám budou vymazány.

* Jestliže u soudu prohrajete, trestné body vám zůstávají a v registru řidičů bude u vašeho jména uveden trest s datem definitivního rozhodnutí krajského úřadu.

Jak se bodů zbavíte
* Maximálně čtyři trestné body se z konta řidiče odmazávají po dvanácti měsících jízdy bez dalšího bodového přestupku. V případě, že máte body dva, odečtou se body dva. Nelze odečíst čtyři s tím, že byste se dostali do minusu.

* V případě, že jste s trestem za dopravní přestupek souhlasili na místě jeho spáchání a hotově nebo složenkou jste zaplatili také pokutu (například 10. října 2007), body se vám odečtou 10. října 2008.

* V případě, že jste řešení přestupku na místě odmítli nebo jeho závažnost řešení na místě nedovoluje, a proto se jím zabýval městský úřad nebo magistrát, roční lhůta pro vymazání bodů běží ode dne, kdy rozhodnutí úřadu vstoupilo v platnost.

To se dá zjistit takto: například 10. září 2007 vám přišlo rozhodnutí úřadu o vaší vině. Od 11. září běží patnáctidenní lhůta na odvolání. Když se neodvoláte, trest začíná platit a body vám jsou zapsány k 26. září 2007. Od tohoto dne také začíná platit lhůta pro odečet bodů. Maximálně čtyři body vám budou umazány 26. září 2008.

* Umazání bodů může pokazit spáchání bodového přestupku dřív než po dvanácti měsících. V tom případě vám další body přičtou a roční lhůta pro jejich odpočet se začíná počítat od spáchání tohoto posledního přestupku, případně od doby, kdy o tom rozhodl úřadu ve správním jednání (stejně jako v předchozím bodu).

Jak zjistíte, kolik máte bodů
Je to možné zjistit pouze osobní návštěvou na úřadě, kde jste jako řidič evidován (městský úřad, magistrát). Tam za patnáct korun obdržíte výpis ze své karty, kde je uvedeno, kolik a za co trestné body máte. Úřady samy řidičům stav bodového konta oznamují jen ve chvíli, kdy řidič nasbírá maximální počet dvanácti bodů, a proto jeho řidičské oprávnění přestává na jeden rok platit.