Řidičský průkaz

Řidičský průkaz

Policisté mohou brát řidičské průkazy

  • 6
Policistům se vrací pravomoc zadržet přímo na silnici řidičský průkaz. A šoféry mohou přísněji kontrolovat i obecní strážníci.

Policisté tak budou znovu mít pravomoce, jimiž už v minulosti disponovali (a které mají i ve většině evropských států) - především zadržet řidičský průkaz na místě a zabránit provinilcům v další jízdě.

Kdy? Při podezření, že řidič zavinil dopravní nehodu, nebo ujel od nehody, na níž měl účast, při řízení pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky; v případě odmítnutí dechové zkoušky či lékařského vyšetření; při řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění nebo přes uložený zákaz řízení; a také v případě podezření, že se řidič bude vyhýbat přestupkovému řízení.

Zabránit v jízdě vozidlu nasazením botičky nebo odtažením mohou policisté nově při podezření, že jde o odcizené vozidlo, ale i pokud není v technickém stavu způsobilém pro provoz a při překročení povolených rozměrů nebo hmotnosti vozidla. Příslušníci Policie ČR také mohou vybírat od řidiče kauci při důvodném podezření, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení za spáchání přestupku.

Více pravomocí strážníkům
Zároveň budou posíleny i kompetence strážníků obecních a městských policií. Novela například umožňuje obecní policii měřit rychlost vozidel i mimo území obce či města. Mohou zastavovat vozidla při překročení nejvyšší dovolené rychlosti a při podezření, že řidič spáchal přestupek proti bezpečnosti provozu. V případech, kdy bude nutné zabránit řidiči v další jízdě, přivolají strážníci Policii ČR.

Také příslušníci celní správy mohou nově zastavovat vozidla při zjišťování, zda není převáženo zboží, které uniklo celnímu dohledu. Mohou ale také například kontrolovat dálniční kupony, dohlížet na dodržování veterinárních předpisů, vyzvat řidiče k předložení řidičského průkazu a osvědčení o registraci vozidla.

Pravomoci vojenské policie, železničářů, učitelů a dalších osob, které mohou vstupovat do řízení provozu na pozemních komunikacích, zůstávají novým zákonem zachovány v dosavadní podobě. Jen hasičům přibyla pravomoc usměrňovat pokyny provoz při řešení mimořádné události, není-li přítomen policista či strážník obecní policie.

A co botičky?
Policista může zabránit v jízdě vozidlu za použití technických prostředků - takzvaných botiček, nebo odtažením vozidla, pokud:

a) je důvodné podezření, že vozidlo bylo odcizeno,

b) vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu,

c) vozidlo svými rozměry nebo některou z největších povolených hmotností (vozidla, celé soupravy, nebo stačí i na jednu nápravu) zjištěnými při kontrole překračuje stanovené hodnoty.

Botičky se ale nesmějí nasadit, pokud vozidlo tvoří překážku v provozu. V takovém případě je v pravomoci policie a obecní policie vozidlo odtáhnout na hlídané parkoviště. Policie zajistí uvolnění vozidla, jestliže pominuly důvody pro zabránění v jeho jízdě. A co je důležité, pokud důvody pro zabránění v jízdě byly na straně řidiče, může s vozidlem pokračovat v jízdě jiný řidič, tedy například i spolujezdec, samozřejmě pokud splňuje zákonné podmínky.

Co říká zákon

Policista může přikázat řidiči motorového vozidla jízdu na nejbližší vhodné místo k odstavení vozidla a zabránit mu v jízdě použitím „botičky“ nebo odtažením vozidla, jestliže řidič:

- je podezřelý, že bezprostředně předtím zavinil dopravní nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví,

- ujel z místa dopravní nehody, na které měl bezprostředně předtím účast a kterou byl povinen oznámit policii,

- řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,

- odmítl se podrobit dechové zkoušce ke zjištění alkoholu nebo lékařskému vyšetření