Volvo vyvíjí systém chránící před střety se zvěří | foto: Volvo

Posouvá se čas. Řidiči musí dávat pozor na únavu a opilé srny

  • 141
V noci ze soboty na neděli dojde ke změně zimního času na letní. Ve dvě hodiny ráno si tak posuneme hodinky o hodinu dopředu. Samo o sobě je to pro mnoho řidičů stresující. A víc než jindy je třeba dát po ránu i večer na silnicích pozor na zvěř.

Přechody ze zimního času na letní i naopak jsou pro značnou část české populace stresující a nepochopitelné. Mnoho lidí udává, že v souvislosti se změnou času trpí poruchami spánku, ospalostí během dne a častými bolestmi hlavy. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že časový posun ovlivňuje i další funkce lidského těla a mysli.

Změna času

Letní čas:

 Poslední neděle v březnu +1 hodina 

Zimní čas:

 Poslední neděle v říjnu -1 hodina

Ale právě toto období je rizikové pro provoz na silnicích. Unavený nevyspalý řidič, případně s bolestí hlavy, se jen obtížně koncentruje na řízení a nedává dostatečně pozor.

"V následujících pěti dnech bezprostředně po změně času, což je průměrná doba, po kterou se organismus adaptuje, roste počet škod o 15 - 20 procent," uvádí tiskový mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek. "Někteří klienti Allianz sami v hlášení své škody přiznali, že se po změně času necítili ve své kůži," dodává.

Nyní se však zvyšuje i nebezpečí srážky se zvěří. Na vině je několik faktorů. "Zvířata nemají letní čas. Chodí na pastvu podle svých přírodních hodin. Jenže my teď budeme jezdit jinak, a tak můžeme stáda potkat tam, kde na ně nejsme zvyklí," varuje Radek Bureš z pojišťovny Generali. Její klienti nahlásili v loňském roce na 900 střetů vozidel se zvířaty za více než 20 milionů korun.

"Riziko střetu se zvěří se zvyšuje zejména v lesních úsecích a při průjezdu především těmito úseky by řidiči měli dbát zvýšené opatrnosti a být maximálně obezřetní s ohledem na riziko náhlého vběhnutí zvěře do vozovky," upozorňuje Jozef Bocán, tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR.

Střety aut se zvěří jsou stále častější. Ročně na českých silnicích zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce zvířat. "Procento těch, které končí v policejních statistikách, je však poměrně nízké. Ještě méně případů se pak dostává přímo do pojišťoven," uvádí Jan Marek z České pojišťovny.

"Rok od roku však přibývá i těch, kteří mají sjednánu některou z variant povinného ručení automaticky kryjící i riziko střetu se zvěří," vysvětluje jeho kolega Pavel Martynek. Toto pojištění bývá často součástí povinného ručení.

Z dlouhodobých statistik České pojišťovny vyplývá, že počet sražených zvířat roste právě na jaře. Nejrizikovějším jarním měsícem byl v roce 2013 květen se 430 hlášenými případy. Mezi regiony, kde loni hrozily střety se zvěří nejčastěji, patří Středočeský kraj (725 případů) a dále tradičně také Moravskoslezský (290) a Jihomoravský kraj (284).

17. května 2013

Pokud už se s lesní zvěří střetnete, nejpravděpodobněji se tak stane v pozdních nočních, či brzkých ranních hodinách. "Hned 40 procent ze všech loni nahlášených škod se totiž odehrálo mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Přes 700 karambolů přitom připadá na první hodinu po půlnoci," varuje Jan Marek. Relativně klidné období nastává pro motoristy mezi polednem a šestnáctou hodinou.

Největší pozor by si podle statisiků pojišťovny měli motoristé dávat na silnicích první a nižších tříd, loni šlo o celkem 3 154 nehod. "Na dálnicích se naši klienti střetli se zvěří ve 192 případech," dodává Jan Marek.

Vysoká zvěř či divoká prasata obvykle chodí ve skupině více zvířat, která mají snahu těsně před projíždějícím autem následovat první zvíře. Spatříte-li přecházet zvířete přes silnici, výrazně snižte rychlost, zhasněte dálková světla a nestrhávejte volant. Je-li střet nevyhnutelný, držte pevně volant v přímém směru. Čelní náraz je výrazně bezpečnější varianta, než se snažit zvířeti vyhnout nebezpečným manévrem.

Navíc se zvířata mohou chovat jako opilá nebo zdrogovaná. "Na vině je řepka, první zelená pastva, nebezpečná pro zvěř a následně i pro silniční provoz. Vzhledem k tomu, že se řepka seje na podzim, bývá na jaře pro zvěř, především srnčí, často jedinou potravou. Problém je v tom, že řepka zvěři chutná, ale zároveň jí škodí," vysvětluje Jiří Cívka z pojišťovny Generali.

"Můžete se proto na silnicích setkat se srnci a srnami, které se chovají jako opilci. Ve skutečnosti je jim zle. Řepka je sladká, láká zvěř svou chutí, ale obsahuje látku, která u nich v konečném důsledku naruší fungování některých center v mozku a změní jejich reakce." Srnčí podle Cívky ztrácí plachost, nerozlišuje chuti, je malátná, postupně oslepne a ohluchne a může i uhynout.

Pokud srazíte na silnici zvíře, škodu vždy hned na místě zdokumentujte. Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet mimo silnici. Policii rovněž volejte při velkém rozsahu škody.

Každoroční zavedení letního času u nás začalo již před 35 lety. Přes četné argumenty jeho odpůrců bude i letos trvat od 30. března do 26. října a naplánován je i na příští rok od 29. března do 25. října.