Policie - Dopravní hlídka - ilustrační foto. | foto: MF DNES

Přijdete o řidičák? Otestujte se

  • 105
Řidiči by už měli pomalu měnit své zlozvyky za volantem. Od 1. července 2006 úředníci proti neukázněným jezdcům přitvrdí. Začnou sčítat jejich přestupky a za každý udělí viníkovi trestné body. Kdo jich nasbírá dvanáct, přijde na rok o řidičák.

VŠE O BODOVÉM SYSTÉMU ZDE

Kolikrát jste během posledního roku ve stokilometrové rychlosti zvedli za volantem svého vozu mobilní telefon a začali se vybavovat?

Pokud vás při tom chytili policisté, většinou vám jen řekli, že telefonovat za jízdy nesmíte, ale pokutu vám nedali.

Už za osm měsíců dostanete za takový přestupek tři trestné body, a až jich budete mít dvanáct, odebere vám příslušný úřad na rok řidičské oprávnění.

MF DNES s dopravními odborníky připravila test, díky kterému můžete zjistit, kolik trestných bodů byste za poslední rok nasbírali. Otázky postihují většinu nejběžnějších přestupků na silnicích. Nejsou tam zahrnuty ty, jejichž spáchání znamená automatické odebrání řidičského průkazu, například vážná dopravní nehoda pod vlivem alkoholu.

Výsledek testu je orientační, policisté nemohou vidět každý váš přestupek. Jak jste na tom vy?

OTESTUJTE SE ZDE

Také známí lidé jezdí rychleji, než se smí

Vladimír Růžička, trenér hokejového klubu Slavia Praha
Uznávaný trenér, který letos přivedl český hokejový tým k vítězství na mistrovství světa, v testu přiznal, že na silnici občas jezdí rychleji, než se smí.
„Za poslední rok mě policisté zastavili asi pětkrát, dvakrát jsem dostal pokutu za rychlou jízdu na dálnici,“ řekl Růžička. Přiznal se i k dalším přestupkům, například k přejetí plné čáry nebo telefonování během jízdy. „Vím, že chyby dělám, občas se to prostě stane,“ uvedl. Pokud by mu policisté sečetli všechny jeho chyby, nasbíral by 15 trestných bodů a přišel o doklady.

Petr Bendl, středočeský hejtman a místopředseda ODS
I středočeský hejtman připouští, že během loňského roku několikrát spěchal a kvůli tomu překročil povolenou rychlost.
„Uvědomuji si, že bych tak jezdit neměl, musel jsem ale někde rychle být,“ uvedl Bendl. „Občas vezmu i v autě telefon, když mi někdo volá,“ přiznal hejtman i další přestupek. Na další otázky však už odpověděl záporně. „Bezpečnostní pás si zapínám automaticky, stejně tak stavím vždy, když vidím u přechodu stojícího chodce,“ řekl. V testu získal 9 bodů.

Jaromír Schling, poslanec za ČSSD a bývalý ministr dopravy
S dodržováním rychlosti má někdy problém i bývalý ministr dopravy ve vládě Miloše Zemana.

„Asi se mi stalo, že jsem jel v obci rychleji, než se má. Nechci se vymlouvat, ale v některých úsecích platí zbytečně omezující značky. Dá se tu klidně jet bez rizika sedmdesát, úřady tu ale nechávají padesátku,“ konstatuje Schling. I jemu by případně hrozily tři trestné body za telefonování během řízení. Kromě toho by mu mohly úřady přičíst jeden trestný bod za vjetí na pěší zónu. Celkem nasbíral 7 bodů.

Gabriela Osvaldová textařka
Dopravní odborníci konstatují, že ženy se za volantem chovají daleko odpovědněji než muži. A známá textařka jim svými odpověďmi dává za pravdu.

„Nejsem blázen, abych třeba vjela na železniční přejezd, když svítí červené světlo. Stejně tak je blbost nepoužívat dětskou sedačku,“ uvedla otevřeně. Ale také ona občas šlápne na pedál víc, než se smí. „Mimo obec jsem asi rychlost překročila,“ připouští. „A vjela jsem i na pěší zónu. Bylo to ale kvůli zdravotním problémům, které mě tehdy trápily,“ řekla. Osvaldová dostala 4 body.

VŠE O BODOVÉM SYSTÉMU ZDE