Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STK zpřísnily: u emisí budou potíže, pozor na úpravy

Od Nového roku vstoupily v platnost přísnější technické kontroly vozidel. Jejich součástí je také focení vozidla a důslednější sledování diagnostických údajů při měření emisí. Nařízení má především zabránit případným podvodům kontrolních techniků, ti ale v nové úpravě tápou a z toho mohou mít problémy i samotní majitelé aut .

Na registrační značky budou technici na STK lepit už jen červenou nálepku. | foto: Rádio Impuls

Ministerstvo dopravy si od nařízení slibuje, že konečně zabrání podvodům při kontrolách na nepoctivých STK, které vydávají známku, aniž by auto na stanici vůbec přijelo.

Patrně nejvýraznější změnou je povinnost technika pořídit fotodokumentaci o vozidle, které právě kontroluje. Ještě během kontroly musí vyfotit auto z několika pohledů, včetně VIN kódu a výrobního štítku. Z fotografií navíc musí být zřejmé, že se kontrola provádí na konkrétní provozovně (podrobnosti zde).

Ministerstvo nařídilo stanicím technické kontroly nakoupit fotoaparáty s minimálním rozlišením 5 Mpx. Fotografie se během prohlídky posílají do databáze ministerstva dopravy (ale ukládají se pouze ve velikosti 128 kb), kde k nim mají přístup například i úředníci místních odborů dopravy a pravděpodobně i policisté.

Jak už je v této zemi tradicí, celý systém začal od Nového roku fungovat tak nějak na český způsob. Občas nefunguje přihlašování techniků ani ukládání fotografií, databáze padají, prohlídky se prodlužují o desítky minut, chybí metodické pokyny od ministerstva.

To navíc přesunulo určitý díl nákladů na pořízení technologií na provozovatele STK, kteří i kvůli pomalejším kontrolám chtějí zdražovat. Protože je nově zavedena norma půl hodiny na kontrolu jednoho auta, snížila se tak kapacita STK.

Bič na techniky každopádně zafungoval téměř okamžitě. „Ano, technici se teď víc bojí a tomu odpovídají i jejich kontroly,“ potvrzuje Jiří Rejmon, předseda Profesní komory STK. Zákon totiž zpřísnil také postihy pro techniky a kromě vyšší pokuty může být vyloučen z práce na STK až na dobu pěti let.

„Pro nás to znamená, že budeme striktně dodržovat zákon. Tahle změna samozřejmě zabrání podvodům a je to dobře, ale podle mě z této změny budou nejvíce překvapeni sami řidiči,“ říká pro iDNES.cz zaměstnanec STK, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

„Asi největší překvapení čeká majitele nákladních aut a takzvané tunery,“ říká. Právě oni těžili z určité shovívavosti techniků nejvíc. Většinou si totiž vytrpěli technickou kontrolu s několika varováními a důrazným doporučením, aby nedostatky uvedli na pravou míru. Velké problémy mohou podle zdroje iDNES.cz čekat také majitelé upravených off-roadů. Auta s různými speciálními „pevnostními“ nárazníky, navijáky a zvýšenými podvozky teď podle technika rovnou od vrat stanice posílají pryč.

Případů, kdy technik upřednostnil domluvu před neudělením technické kontroly, by se daly najít spousty. „Prasklé žárovky nebo prasklinu na čelním skle někde dole v rohu jsem u starého pána s favoritem také obvykle řešil domluvou,“ prozrazuje technik.

Nejčastěji se varováním řešily drobné technické úpravy, které si ale majitel nenechal zapsat na odboru dopravy do technického průkazu. „Takových věcí byla spousta: jiné rozměry pneumatik i kol, různé sportovní úpravy, ochranné rámy nebo změny na výfukových systémech,“ vypočítává. Majitelé aut se oháněli různými atesty, ale bez zapsané změny v technickém průkazu by kontrolor neměl nic z toho schválit. A s tím je teď také konec. „Pokud majitel nebude mít změnu zapsanou v technickém průkazu, jednoduše bude mít smůlu,“ varuje technik.

Jedinou výjimkou jsou fólie na sklech, u kterých se zaměstnanec STK spokojí s atestem od výrobce. „Nevím, kolik majitelů aut o povinnosti zapisovat změny do technického průkazu ví, ale drtivá většina to rozhodně nebude,“ dodává technik.

Dá se čekat, že technici na STK budou obzvlášť s rozjezdem nového systému velmi úzkostliví. Nejjednodušším vodítkem pro ně bude právě velký technický průkaz. Problémy mohou čekat třeba za zdánlivou banalitu majitelé alf romeo se značkou uchycenou nalevo na předním nárazníku. Tuto specifičnost je třeba mít zapsanou v technickém průkazu.

Emise a diagnostika

Novela zákona v sobě zahrnuje ještě jednu významnou změnu a tou je důsledná kontrola diagnostiky vozidla při měření emisí. Ta je již nyní povinná, a bude od 1. 7. 2016 povinně součástí emisního protokolu pořizovaného online z vozidla během zkoušky, který bude proti falšování bezpečnostně šifrován. Pro běžné řidiče to v podstatě znamená, že budou muset kontrolám emisí věnovat více pozornosti, než byli zvyklí.

Od Nového roku se totiž u automobilů vyrobených po roce 2002 (s protokolem EOBD) kontroluje také takzvaný „Readiness Code“ v řídicí jednotce. Zatím se tyto údaje ještě neodesílají do databází ministerstva, ale v budoucnu jistě budou. „Readiness Code“ (kód připravenosti k emisnímu testu) označuje výsledky provedení testů jednotlivých systémů a komponent ovliňujících emisní chování vozidla (EGR, lambda sonda, katalyzátor a další), které provádí řídící jednotka sama automaticky za provozu vozidla. Je to vlastně výpis diagnostiky systémů či komponentů, majících vliv na emisní chování vozu.

Pokud si například necháte v servisu připravit auto na prohlídku technické kontroly, servisní technik vám ve většině případů vynuluje paměť závad v řídicí jednotce. Zároveň s tím ale dojde k restartování všech položek „Readiness Code“ a auto pak potřebuje nějaký čas na to, aby tyto údaje za normálního provozu samo obnovilo.

Pokud přijedete na stanici STK hned po servisu, může se stát, že váš vůz neprojde ani v tom případě, že technicky bude všechno v pořádku. Oslovení odborníci proto doporučují najet po servisu několik kilometrů (ve výjimečných případech i desítky), a až potom zamířit na samotnou kontrolu.

Pokud si auto necháváte před STK a emisní kontrolou prověřit v servisu, upozorněte na to důrazně právě kvůli možným potížím s nevytvořeným „Readiness Code“ v EOBD systému řídící jednotky vozidla.

Aktuálních problémů s EOBD, Readiness Code a vlastně celou kontrolou emisí je mnohem více (například diagnostická komunikace u nákladních vozidel nebo obcházení celého testu). Ministerstvo dopravy ale ustanovilo přechodné a benevolentní období do 1. července letošního roku a odborníci spoléhají také na seminář Diagnostic Con, který proběhne 2. února v Praze.

Na co si dát pozor

Nejčastější změny technického stavu, které nebývají zapsány v technických průkazech:
- jiné rozměry pneumatik
- změny výfukového systému (nové kontroly odhalí i vyřazený EGR ventil)
- snížený podvozek vozidla
- sportovní sedačky s pětibodovým upínáním
- jinak umístěná registrační značka (platí hlavně pro nákladní vozidla a majitele vozů Alfa Romeo)
- jakékoliv poličky, rychlovarné konvice a plyšoví medvídci v interiéru (hlavně majitelé nákladních vozidel)
- jiné brzdy, než je uvedeno v technické dokumentaci
- jakékoliv sportovní úpravy vozidla (tlumiče, pružiny, čipování motoru)

  • Nejčtenější

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

Toyota slaví, je novou dvojkou českého trhu

26. dubna 2024

Domácí automobilka Škoda Auto je prakticky neotřesitelnou jedničkou českého trhu s novými...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

První jízda novou Dacia Duster. Odolný klasik dostal místo dieselu hybrid

25. dubna 2024

Dacia Duster prošla ve třetí generaci výraznou proměnou. I přes citelné změny v ceníku a nabídce...

KOMENTÁŘ: Do parkovací války se zapojují aktivisté, politici i městské části

25. dubna 2024

Premium Parkovací barikády mají dvě strany. Na jedné jsou ti, kteří chtějí parkovat na ulici tak, jak jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...