Velor-X-Trike

Velor-X-Trike | foto: David M. Bodlák, České Motocyklové noviny

První jízda s novým velorexem, králem smyků

  • 194
Má to sportovní podvozek skoro jako závodní auto, volant, střechu, autosedačky a autorádio. Na druhou stranu to má jen tři kola, motor, brzdy, budíky a ovladače z motorky. Je to Velorex pro 21. století! Nová generace "hadráku" umí být zábavná od začátku do konce.

České retro postavil k 60. výročí velorexu Pavel Brída, majitel opavské firmy Motoscoot, která na nostalgickou strunu hraje ráda. V roce 2005 představila čtyřdobou padesátku Betka (reminiscence staré dobré babetty), na začátku sezony 2006 přišel se čtyřdobým New Pionýrem a teď přiváží největší lahůdku. Dokonce tříkolovou.

Nový velorex, vlastně správně Velor-X-Trike, je napůl motocykl, napůl automobil, každý kůň výkonu táhne 3,3 kila váhy. "Nový velor nemá motor české výroby proto, že žádný takový motor, který by se alespoň trošku blížil požadovaným parametrům, zatím neexistuje. Jestliže třeba Jawa představí pohonnou jednotku s výkonem nad 100 koní, moc rád ji do veloru použiji," říká Brída. A tak pro první exemplář použil motor z velké hondy.

Závod s časem

Jiné jméno

Na začátku stavby musel Pavel Brída řešit zásadní problém - nemohl použít značku Velorex: "Z výpisu ochranných známek jsem zjistil, že velorex si jako motorové vozidlo zaregistroval nějaký Polák celosvětově, patentoval si ochrannou známku. Proto jsem musel změnit název na Velor-x-trike."

Přesně 5. 9. 2009 se Pavel Brída rozhodl, že se začíná stavět, a 9. 3. 2010 bylo dílo hotovo do zapojení posledního drátku. Stavba probíhala v dílně v Hořovicích. Rám tvoří celý tvar tříkolky a kromě nosné plní i ochrannou funkci. Celý motor je v rámu vsazen na důmyslných ližinách, které dělají z veloru zcela univerzální podvozek, do kterého lze zamontovat prakticky jakoukoliv motocyklovou pohonnou jednotku, klidně až do velikosti největších japonských čtyřválců. Pro základní provedení počítá Brída s motorem do 750 ccm.

U prvního prototypu byl použit motor a další komponenty z motocyklu Honda CB 1300 SF z roku 2000. Agregát prošel základní renovací a hlavně laděním. Pomocí otevřeného sání, přetryskování karburátorů, nového výfukového systému a dalších drobných úprav se podařilo z motoru dostat kolem 150 koní. Na motor navazuje stejně jako na motorce kyvná vidlice. Ta má původ také v Hondě CB 1300, ale je hodně upravená a hlavně rozšířená kvůli zadnímu "monstrkolu".

Zadní tlumicí jednotka je původně také honda, ale z gruntu předělaná a tím, že je plně nastavitelná, nabízí velké změny charakteristiky podvozku. Od Hondy jsou také všechny brzdové kotouče, ovšem krotí je čtyřpístkové třmeny Brembo (na předních kolech). A krotí je znamenitě! Na zadním kotouči najdete při detailním ohledání dva brzdiče značky Nissin. Jeden je součástí centrálního brzdového systému, ten druhý je ovládán ruční brzdou.

Luxus jako ve ferrari

Prvními luxusními komponenty, které tato automotorka dostala, byla chromovaná kola. Vpředu mají rozměr 7,5-16 (pneu 215/40) a vzadu 8,5-18 (pneu 225/40); 100 špic v každém kole je stylová parádička a na centrálních matkách samozřejmě nechybí loga Velor-X-Trike. Blatníky jsou karbonové a jejich středový pás je pak dozdoben broušeným hliníkovým plechem. Na estetiku se ovšem dbalo i v motorové části. Celý motor je podsvícen LED diodami a skrz skleněný kryt zadní části je na něj vidět jako třeba u ferrari.

Samostatnou kapitolou ve výčtu luxusních vychytávek jsou pak dveře, které při otevření nejdříve lehce odskočí do boku a pak se vyklopí nahoru jako u vozů Lamborghini. V základním provedení se budou dveře otevírat konvenčně.

Nezanedbatelnou částí vozu je samozřejmě interiér, vyznávající jednoduchost. Palubní desce v černém sametu vévodí jen jediný budík, pocházející z Kawasaki ZX10R. Na něm má řidič úplně všechny informace, které potřebuje k jízdě, a tvůrci prozrazují, že naučit budík z kawasaki spolupracovat s motorem z hondy a podvozkem velorexu byl jeden z největších oříšků.

Součástí palubky je i rádio s vysouvacím LCD displejem a dotykovým ovládáním. Reproduktory jsou samozřejmě vpředu i vzadu. Přepínače světel, blikačů či klaksonu jsou pak zase motocyklové z Kawasaki ZX10R.

Řadí se také jako na motorce. Jednička, neutrál a pak zbytek rychlostí do pětky. Celá zpátečka je úplně samostatná, nezávislá na pohonné jednotce, protože je poháněna elektromotorem.

Velor-X-Trike

Z motorky je pak i lanko a páčka sytiče. Pěkný a nastavitelný sportovní volant, hliníkové pedály a sportovní sedačky se čtyřbodovými pásy patří naopak čistě do světa automobilů.

Nový český třístopý sporťák oblékli do laminátové karoserie, která nahradila plátno původního velorexu (práci, která by jinak trvala 2,5 měsíce, stihli v Hořovicích za tři týdny). Namísto béžovo-hnědé barvy dostalo tříkolové žihadlo luxusní a pořádně drahý měňavý lak, osvětlení obstarávají xenony, v karoserii zapuštěné mlhovky a výkonné LED diody.

Víčko nádrže má své tradiční místo na horní straně přední karoserie, ale je zapuštěné a také pochází z produkce Hondy. Odnímatelný vrch plátěné karoserie nahradila střecha z kouřového skla, kterou lze jednoduše schovat do připraveného prostoru vedle motoru.

Na "boudu" ho nedostanete

První krátké testovací jízdy probíhaly už začátkem roku, kdy byla tříkolka ještě bez kapot. Podvozek má ty nejlepší parametry stability: široký, relativně dlouhý s širokými koly na pořádných "salámech". Tři velká kola drží lehkou tříkolku naprosto spolehlivě, i když jede jak utržený ze řetězu. Podvozek má hodně sportovní charakteristiku, ale zůstal dostatečně komfortní pro jízdu.

Velor-X-Trike je hlavně absolutní motokára a absenci čtvrtého kola zjistíte, až když moc chcete a lehce osvojitelným trikem se spojkovým a plynovým pedálem pošlete akcelerující zadní kolo do řízeného smyku.

Zatáčky jsou zážitek a díky k jekotu vytočené hondy přestává pilot po podřazení vnímat, jestli sedí ještě v autě, nebo v závodní sajdkáře s volantem.
A až dostanete zadní kolo do smyku, otevře se řidiči další parádní disciplína nového velorexu. Právě Velor-X-Trike může být pro všechny adrenalinové narkomany ztělesněním toho, čemu se říká dokonalý řízený smyk. Jeho základní výhoda je v tom, že vás přední náprava s širokými koly vždycky podrží.

Řidiče překvapí nečekaný zátah motoru a akcelerace. Nadšeni budete z toho, jakou má motor chuť po otáčkách, jakoby snad ani neměl omezovač. Třešničkou je pak skvělý zvuk. Když si totiž konečně uvědomíte, že "sedíte v motorce" a začnete motor vytáčet tam, kde si libuje a podává nejlepší výkony, a ještě k tomu třeba sundáte střechu, je iluze formule takřka dokonalá a výfuky předvádí opravdový koncert.

Výjimečná tříkolka za výjimečnou cenu

Motoscoot hodlá v Česku vyrobit prozatím 6 kusů nových velorexů do roka, a to pouze pro konkrétní zákazníky . Připraveny jsou celkem čtyři verze

S (Standard)
Absolutní základ. Zadní kolo běžné motocyklové, motor v základu bez dalšího ladění, jednoduché dveře ve stylu starého velorexu. Motor do objemu 750 cm3.

L (Lux)
Podstatně lepší výbava, široké zadní kolo, laděný motor. Motor do objemu 1000 cm3.

GLS (Grand Lux)
Verze představená při slavnostní premiéře. Ještě luxusnější výbava, rádio s DVD a výklopným displejem, sportovnější podvozek a hlavně výklopné dveře a nadstandardní lakování.

R (Racing)
Základem bude výrazně odlehčený rám i celý podvozek (spousta dílů z pevnostního duralu a titanu), a v něm motor Suzuki Hayabusa vyladěný na výkon přes 200 koní. Samozřejmě podstatně výkonnější brzdy, lehoučká frézovaná kola, závodní sedačky, celkově zjednodušený interiér, karbonová karoserie a bílý perleťový lak.

Všechny verze budou k dodání do 12 měsíců od objednání. Pouze nejlevnější verze S bude kvůli dodávána až do 24 měsíců.

Základní model S startuje na ceně 19 990 eur bez DPH (tedy s DPH asi 600 000 Kč).

Více o motonovinkách čtěte v Českých Motocyklových Novinách.