Psycholog: Pozor na řidiče s prsty v nose

  • 53
Lidé, kterým se v osobním životě nedaří, se někdy snaží své problémy vybít za volantem. Říká psycholog Jan Weinberger z Centra dopravního výzkumu. Často jde o nevyzrálé osobnosti, pro které auto znamená symbol osobního úspěchu a moci. Přispívá k tomu podle něj i anonymita, kterou automobil nabízí.

"Člověk doma nebo v zaměstnání ušlápnutý se konečně alespoň za volantem cítí jako ten, který má moc," uvedl psycholog. Automobil je podle něj svým způsobem zbraň, která může být použita proti jiným účastníkům silničního provozu.

Psychologové také upozorňují na to, že automobil tvoří pro mnoho lidí významnou složkou jejich identity. Projevuje se to například v řadě firem, jejichž zaměstnanci jsou odstupňováni typem vozu. Od ojetých vozů pro řadové zaměstnance až po nové automobily s luxusní výbavou pro vrcholné vedení.

Podle psychologů má řada řidičů při řízení pocit, že je nikdo nevidí. Zesnulý psycholog Michal Černoušek na svých přednáškách vyprávěl, jak často vídá z autobusu řidiče čekající ve frontách, kteří se například šťourají v nose. Prsty v nose sice působí úsměvně, ale řada lidí si pocit, že v autě je nikdo nevidí a nemůže na ně, přenáší do řady jiných situací na silnicích.

Vedle pocitu moci však řada lidí zažívá za volantem pocit strachu a úzkosti, upozornil Weinberger. Největší úzkost u řidičů vyvolávají křižovatky, tunely, dálnice, mosty a úzká místa mezi kamiony. Tyto pocity se však podle něj dají vhodným jednáním ze strany spolujezdců a praxí odstranit. Některým lidem může při zvládání těchto stavů pomoci i odborná terapie, upozornil.