Rakousko trápí nelegální závody na silnicích

  • 225
Vedle silničních pirátů, kteří bezohlednou jízdou ohrožují ostatní motoristy, se rakouští policisté potýkají s rozmáhajícími se nelegálními závody na silnicích. Řidiči ve výkonných autech výrazně překračují maximální rychlost ve snaze co nejrychleji zvládnout předem vybranou trasu a porazit soupeře.

Nelegálních závodů na silnicích se až na výjimky účastní mladí lidé.

„Dohodnuté závody jsou obvykle běžné u mladší generace,“ řekl Michael Gatscha z Kuratoria pro dopravní bezpečnost s tím, že účastníci jezdí často v upravených autech.

Divoká jízda některých motoristů není pro policii žádnou novinkou. „Věděli jsme, že na Západní dálnici A1 a Mühlkreiské dálnici A7 se ve větším počtu konají závody,“ uvedl Klaus Scherleitner z dopravního oddělení hornorakouského četnictva k poslednímu zásahu policistů, kterým se podařilo několik „závodníků“ odhalit.

Španělská policie přakazila Cannonball rallye

(Reuters) Španělská policie zadržela 71 řidičů (převážně Britů), kteří se v luxusních a rychlých autech řítili Katalánskem. Nelegální závod, ve kterém řidiči v Rolls-Roycech, Ferrari, BMW, Lamborghini... mnohdy překračují dvousetkilometrovou rychlost, startoval na britských ostrovech a vedl přes Francii a Španělsko do Maroka.

"Závodníky" policie pustila až poté, co zaplatili pokuty od 150 do 400 euro.

Mají upravené automobily

Naposled se tři Rakušané rozhodli o víkendu závodit na dálnici A7, když se svými vozy místy uháněli rychlostí až 260 kilometrů v hodině; to je dvakrát rychleji než maximální povolená rychlost. Tentokráte je však policisté jedoucí v civilním autě stihli natočit kamerou. Provinilci nakonec byli zastaveni a na místě přišli o řidičské průkazy.

Neodradí je ani pokuty

Nelegální závody jsou prý rozšířené i na dalších úsecích dálnic či silnic. V minulosti patřila k oblíbené trase upravených aut rovněž jedna z vídeňských ulic. Policie zareagovala častějšími kontrolami během nočních hodin, kdy mladíci využívali volnější provoz k prohánění se po silnicích, a rovněž začala ve větším rozsahu zabavovat registrační značky aut, jež byla upravena v rozporu s předpisy.

V Belgii za vysokou rychlost zaplatíte až 90 tisíc. Více ZDE

Podle expertů však řidiče od účasti na závodech neodradí ani pokuty. V případě výrazného překročení povolené rychlosti (například na dálnici alespoň o 50 kilometrů v hodině) o trestu pro silničního piráta rozhodují úřady ve správním řízení.

Vedle pokuty v rozmezí od 75 do 220 eur (2370 až 6960 Kč) musí motorista počítat s odnětím řidičského průkazu na několik týdnů či měsíců, v závislosti na tom, zda se již podobného přestupku dopustil v minulosti.

Zběsilý závod Dělová koule, který měl o víkendu směřovat z Prahy do jižních Čech, neodstartoval...čtěte TADY