Pokud se v noci musíte pohybovat po vozovce, noste reflexní vestu a co...

Pokud se v noci musíte pohybovat po vozovce, noste reflexní vestu a co nejsvětlejší oblečení. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Od soboty na silnici jen s reflexními prvky. Vesta povinná není

  • 45
Tuto sobotu, 20. února, vejde v platnost novela zákona o silničním provozu, která zavádí povinnost pro chodce nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po silnici. Zpočátku bude policie reflexní pásky rozdávat.

Cílem je především prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný. Mezi roky 2012 - 2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jenom v loňském roce takto zemřelo 72 lidí, kteří nebyli v noci vidět.

„Řidič, který v noci potká chodce v černém oblečení, má zhruba 18 metrů na adekvátní reakci. Při rychlosti kolem 70 km/h má tak pouhou necelou vteřinu na provedení příslušného manévru a odvrácení srážky,“ popisuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy. „Pokud je ale chodec vybaven reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je řidič schopen rozeznat chodce (reflexní předmět) až na 200 metrů. Tato vzdálenost mu již poskytuje při zmíněných 70 km/h dostatek prostoru na to, aby se chodci bezpečně vyhnul.“

Neoznačený cyklista je sebevrah

Jet na kole za šera či v noci jen s blikačkami nestačí. Video je důkazem

Cyklista ve tmě 4

Povinnost mít na sobě reflexní prvek platí od soboty pro chodce v těch případech, kdy se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti (tedy nejen v noci, ale i za šera, mlhy apod.) po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. „Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat,“ dodává Neřold.

„Rozhodně nemusíte nosit reflexní vestu, stačí kvalitní doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy (např. žlutá, světle zelená, oranžová atd.), který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. Jako ideální se tak nabízí například reflexní pásek, umístěný na noze nebo ruce (ideálně na obou končetinách) směrem do vozovky,“ radí Neřold.

V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta v rozmezí od nuly do 2000 Kč blokově, od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení. „Místo udělování sankcí však policejní hlídky budou lidem spíše domlouvat a rozdávat jim reflexní pásky a tašky, aby příště zákon neporušovali a pohybovali se na silnici bezpečněji,“ dodává Tomáš Neřold.

Test MF DNES ověřil, že nejlépe viditelný je pro řidiče chodec s klasickou baterkou. Bohužel, baterka není reflexní prvek a zákonu nevyhoví. Teoreticky tedy může chodec za její použití namísto reflexního pásku dostat pokutu - více čtěte zde.