Řidiči platí v Polsku pasem

  • 4
Čeští řidiči, kteří se v Polsku dopustí dopravního přestupku a nemají peníze na zaplacení pokuty, se mohou dostat do velmi nepříjemné situace: dopravní policista jim zabaví pas a předá ho místnímu soudu, který případ projedná v takzvaném zrychleném řízení.

"Víme už o několika lidech, především řidičích kamionů, kteří se do takové situace dostali," potvrdil ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka. Tajemník polského velvyslanectví v Praze Paweł Krysiński uvedl, že tamní policie se opírá o přestupkový zákon, který se vztahuje na všechny cizince.

"Lidé, kteří se pohybují na území cizího státu, prostě musí počítat s mimořádnými situacemi a musí mít u sebe peníze nebo kreditní kartu," upozornil Krysiński. "O něčem takovém slyším poprvé," divil se například ředitel krajského dopravního inspektorátu v Ostravě Miroslav Runštuk. "My v žádném případě nemáme pravomoc odebrat cizincům cestovní doklad. Musíme vůči nim postupovat stejně jako vůči Čechům: uložíme pokutu, a když nezaplatí na místě, dáme složenku a postoupíme její vymáhání finančnímu úřadu. Odebrání pasu je nestandardní postup.

"Potíže s vymáháním pokut od cizinců už sice vedly k diskusím o tom, zda by i česká policie neměla mít pravomoc zabavit osobní majetek člověka, který se dopustil přestupku a nemůže nebo nechce zaplatit, zůstalo však jen u diskusí. "Dovedl bych pochopit, že polský policista zabaví cizímu řidiči například autorádio nebo jiný osobní majetek. Ale nechápu, jak může zabavit pas, který je majetkem státu," upozornil příslušník cizinecké policie ze severu Moravy, který nechce zveřejnit jméno. "Nelíbí se mi, že to Česká republika akceptuje," dodal policista.

On i jeho kolegové na česko-polské hranici dostali teprve v minulých dnech od nadřízených písemnou informaci o tom, že Poláci mohou zabavit cizincům pas a že lidé se můžou při návratu prokazovat potvrzením polských orgánů o zabaveném cestovním dokladu. Mluvčí oblastního ředitelství cizinecké a pohraniční policie v Ostravě Dana Vašíčková potvrdila, že svým podřízeným rozeslali informaci, kterou dostali z ministerstva vnitra. "Nic bližšího však nevíme," přiznala.

Krysiński však upřesnil, že lidé, kterým polská policie zabaví pas, nemohou pokračovat v návratu domů dřív, než jejich případ projedná soud. "Žádné potvrzení jim polská policie nevydá, k tomu nemá oprávnění," uvedl. Shodně s Borůvkou tvrdí, že k zadržení pasu kvůli přestupkům dochází jen zřídka, spíše výjimečně. Česká ambasáda v Polsku však nedávno upozornila, že se takové případy množí. Právě to bylo zřejmě důvodem, proč až nyní doputovalo upozornění, byť v trochu pozměněné podobě, k pohraničním policistům.