Irsko a pivo Guiness patří k sobě

Irsko a pivo Guiness patří k sobě | foto: Roman Smetana, iDNES.cz

Po třech pivech za volant. V Irsku to odhlasovali jako lék na samotu

  • 42
Irské úřady dlouhá léta prosazovaly snížení povolené hranice alkoholu v krvi a v roce 2011 se jim to konečně podařilo. V irském hrabství Kerry si však tento týden místní zastupitelé prosadili mnohem větší toleranci k alkoholu za volantem a jejich návrhem se musí zabývat i vládní ministr.

Městečko Kilgarvan leží v poklidné části na jihozápadě irského ostrova. Necelých 200 obyvatel trápil až do tohoto týdne jediný větší problém: rušení televizního signálu nedalekými větrnými turbínami na výrobu elektřiny.

V pondělí ale místní zastupitelstvo schválilo vyhlášku, která na město v historickém okrese Kerry obrátila pozornost několika vládních úředníků. A zaujala i podstatnou část Irů. Na zasedání městské rady totiž prošlo v poměru pět proti třem nařízení, podle kterého mohou obyvatelé žijící v okolí městečka usednout za volantem i po vypití několika piv.

Zastupitelstvo už požádalo ministerstvo spravedlnosti o projednání vydávání speciálních povolenek, se kterými budou moci lidé žijící v odlehlých zemědělských oblastech jet z nejbližší hospody domů po dvou až třech pivech po málo frekventovaných silnicích malou rychlostí.

Radní je hospodský a nejspíš kozel zahradníkem

Boj za řízení v opilosti má na svědomí Danny Healy-Rae, který kromě práce úředníka také vlastní jednu z místních restaurací. Jeho návrh podpořili i další tři zastupitelé, kteří vlastní, světe div se, také restauraci.

Danny Healy-Rae tvrdí, že nařízení obhajuje ne jako výčepní, ale jako úředník, který dbá o své obyvatele. Konkrétně o ty, kteří bydlí na samotách v okolních kopcích. "Mohlo by to hodně pomoci lidem, kteří žijí sami mezi čtyřmi stěnami. Chceme znovu obnovit sociální aktivity v místních restauracích," říká.

Den svatého Patrika, patrona Irska, který do země přinesl křesťanství, se slaví...

Podle něj totiž tito samotáři jezdí z restaurací v podnapilém stavu jen traktorem, pomalou rychlostí a po odlehlých silnicích, kde nikoho neohrožují. Rozhodně prý nejsou pro ostatní účastníky provozu takovým ohrožením jako v ostatních částech Irska.

Přísná omezení hladiny alkoholu v krvi u řidičů přijalo Irsko v roce 2011 a přiblížilo se tak ostatním zemím Evropské unie. Limitní hranice dosahuje 0,50 miligramu v krvi u všech řidičů, 0,20 miligramu je pak maximem u některých profesionálních řidičů a nováčků silničního provozu, kteří vlastní řidičský průkaz méně než dva roky.

Tato hranice podle Dannyho Healy-Rae nutí zůstat samotáře doma se svojí lahví whiskey a osamocené pití pak může vést k depresím a v nejhorších případech až k sebevraždě. "Příčinou sebevraždy je deprese, a ne nemožnost jít do hospody," namítá ale zastupitelka Gillian Wharton-Slatteryová, která podle svých slov nechce mít s novým nařízením nic společného. "V Kilgarvanu se dá dělat víc věcí než jít do hospody."

Nejrizikovější jsou venkovské silnice

Irové patří k největším milovníkům alkoholu v Evropě. Z podezření za řízení v opilosti bylo v roce 2008 obviněno v zemi Svatého Patrika více než 18 tisíc lidí, což v průměru vychází na 347 řidičů za jediný týden. Počet mrtvých na irských silnicích sice klesá, ale podle úředníků je řízení v opilosti pořád velkým problémem.

Noel Brett, který má boj s alkoholem v Irsku v popisu práce, tvrdí, že nejvíce zranění a mrtvých se objevuje právě na venkovských silnicích. "Máme nesporné důkazy o tom, že existuje spojení mezi pitím alkoholu a horšími statistikami. Na základě těchto údajů je nemyslitelné, že bychom se vrátili k systému, který se domáhá vyšší hranice alkoholu v krvi."

"Nikdy nikoho nezabili," brání Danny Healy-Rae místní samotáře. Nařízením, které ve vedení města prosadil, se teď bude zabývat ministr spravedlnosti Alan Shatter, který rozhodne o tom, zda se dostane i na program jednání celé vlády.