Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Ruští řidiči mají začít střízlivět, začne platit „suchý zákon“

  • 17
Ruští řidiči by podle nabádání lékařů měli přestat popíjet alkohol co nejdříve, aby stačili vystřízlivět. O dnešní půlnoci totiž začne na ruských silnicích platit "suchý zákon". Za porušení bude hrozit odebrání řidičského průkazu až na dva roky.

Až dosud měli řidiči v Rusku povoleno 0,3 promile alkoholu v krvi. To zhruba odpovídalo jednomu pivu, nebo sklence vína, či "malému panáku" vodky. Problém byl však v tom, že při pití mnozí Rusové neznají míru, jak připustil prezident Dmitrij Medveděv, který "nulovou toleranci" začínající platit 6. srpna prosadil.

"Alkohol za volantem je třeba zakázat úplně. Nejsme prostě ještě připraveni na to, abychom dovolili minimální, takzvané organické množství alkoholu v krvi, protože to bohužel mnoho lidí provokuje jen ke skutečné opilosti před řízením," vysvětlil před časem Medveděv.

Pokud se při kontrole zjistí u řidiče alkohol a k přestupku se přizná, policisté mu na místě seberou oprávnění a předají ho soudu, který rozhodne o trestu v podobě zákazu řídit na půldruhého roku až dva roky. Do verdiktu bude moci provinilec používat dočasné oprávnění řídit, samozřejmě až po vystřízlivění.

Jestli řidič nebude souhlasit s výsledkem dechové zkoušky, bude se muset - opět pod hrozbou odebrání řidičského průkazu - podrobit krevní zkoušce, která by měla následovat do dvou hodin. Proti výsledku se opět bude moci odvolat, tentokrát k okresní zdravotní komisi, která má rozhodnout do deseti dnů. Při odvolání by měla přihlížet k případné přirozené vyšší hladině alkoholu v krvi, samozřejmě potvrzené lékařem.

Podle oficiálních údajů v Rusku každý 14. karambol způsobí opilý řidič. Strážníci při kontrolách každým rokem zadrží na milion řidičů v různém stupni opilosti. Loni vinou opilých řidičů zahynulo více než 2000 Rusů a dalších 18 000 utrpělo zranění.

Předpokládá se však, že údaje nemusí plně vystihovat realitu. Kritici nových pravidel se obávají, že důsledkem bude ještě větší zkorumpovanost dopravních strážníků a lékařů.

"Je to děs. Všechna tato opatření povedou k ještě větší korupci," postěžoval si v listu Kommersant moskevský advokát Viktor Travin, podle kterého si lze lživé lékařské dobrozdání již nyní opatřit za 100 000 - 150 000 rublů (asi 63 000 - 94 000 Kč). "Je podivné, že prezident hovoří o boji s korupcí, ale sám k ní svými dokumenty přispívá," dodal.

,