Kdo si na přechodu nedá pozor kvůli mobilnímu telefonu, může v Honolulu dostat p

Kdo si na přechodu nedá pozor kvůli mobilnímu telefonu, může v Honolulu dostat p | foto: Profimedia.cz

Za sledování telefonu na přechodu budou na Havaji rozdávat pokutu

  • 2
Pokutu 99 dolarů (2 300 Kč) budou od října rozdávat úřady v hlavním městě amerického státu Havaj chodcům, kteří budou na silničních přechodech věnovat svoji pozornost svým mobilních telefonům místo toho, aby sledovali dopravní provoz.

Vypadá to, že ochota úřadů zakazovat cokoli, co by nás mohlo jen trochu ohrozit, nemá meze. Vyhláška o zákazu sledování mobilních telefonů na silničních přechodech bude od října platit na hlavním ostrově Oahu, kde žije více než 80 procent obyvatel této „Křižovatky Pacifiku“, jak se Havajským ostrovům také přezdívá.

Ve většině amerických států platí zákaz psaní SMS zpráv během řízení. Ale téměř milionové Honolulu chce jako vůbec první ze států pokut za sledování mobilního telefonu také chodce. Podle serveru The Telegraph přitom bude telefonování a přijímání hovorů na přechodu povolené, chodcům to totiž nebrání sledovat cestu před sebou.

Problém je pouze sledování displeje telefonu, kvůli kterému nedokážeme sledovat dění v našem okolí. Za první prohřešek chtějí úřady vybírat pokutu 15 dolarů (350 Kč), za opakované porušení tohoto předpisu pak 99 dolarů (2 300 Kč).

I když se do dnešní doby americké úřady podobným nařízením příliš nezabývaly, Telegraph upozorňuje, že první studie o nepozorných chodcích rozptýlených svým telefonem se objevila už v roce 2013. Podle ní muselo v předchozím roce kvůli nepozornosti způsobené mobilním telefonem zamířit do ambulancí přes 1 500 lidí.

Stejné téma se pak probíralo i na loňské konferenci pořádané organizací NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration).

Jedním z členů městské rady, který pro zavedení nařízení hlasoval, byl Brandon Elefante. K podpoře ho prý inspirovali místní studenti vysokých škol. „Občas může technologický pokrok způsobovat nepozornost a lidé pak mohou ztrácet pozornost,“ říká.

Další člen zastupitelstva, Ernie Martin, byl jedním ze dvou členů městské rady, který hlasoval proti. „Jsou jiné problémy, kterým se v Honolulu musíme věnovat, například bezdomovectví nebo třímilardový deficit naší železniční dopravy,“ řekl pro CNN.