Silniční služby pomoci v zahraničí fungují

Typickým rysem na německých a rakouských komunikacích je dokonalá organizace silniční pomoci. Ale ani v Maďarsku a na Slovensku se řidič nemusí poruchy panicky bát. Dobré je před výjezdem se připravit…

Rakousko

Silniční službu poskytuje nonstop rakouský automotoklub ÖAMTC na telefonu 120. Odtah je pro majitele českých klubových karet ABA a UAMK vesměs zdarma. Kdo karty nemá, zaplatí 80 eur základní poplatek plus 1,60 eura za každý 1 km, který musí žlutý anděl absolvovat. V noci (čímž se rozumí čas od 20 do 6 hodin) se navíc platí příplatek.

Zdarma je jen cena za práci, platí se za náhradní díly. Bez klubových karet nebo poskytnutí služby v rámci pojištění je cena za hodinu práce 91 eur, v noci (od 20.00 do eur. Míra poskytovaných služeb zdarma či za peníze se podle typu karet liší u jednotlivých českých autoklubů i pojišťoven. Rozhodně se některá z karet poskytující i zahraniční pomoc při častých cestách do ciziny vyplatí.

Německo

V případě nehody nebo poruchy motorového vozidla lze volat nepřetržitě a bezplatně centrálu tísňového volání ADAC - telefonní číslo 01802/22 22 22. Operátoři mluví i anglicky a francouzsky. Pracovníci centrály upozorní vozidla silniční služby nebo postiženého řidiče spojí se svou smluvní autoopravnou. Silniční služba ADAC Strassenwachthilfe pokrývá hlavní úseky dálnic v době od 6 do 23 hodin.

V turistické sezoně a během víkendů je silniční služba nepřetržitá. Pomoc je zdarma pro členy AIT/FIA klubů majitele klubové karty. Náhradní díly se musí platit. O pomoc lze požádat též další silniční službu (AvD) na telefonním čísle 0130 99 09 nebo 069 66 06 600. I zde operátoři mluví anglicky a francouzsky. Vozy AvD hlídkují na dálnicích od 7 do 21 hodin. Ceny pro nečleny jsou zhruba stejné jako v Rakousku.

Maďarsko

Při poruše vozidla lze volat silniční službu v Budapešti na telefon 01/345 17 55 (personál hovoří cizími jazyky) nebo 188. Vozidla silniční služby jsou žluté barvy a jsou označena "Segelyszolgalat". Na dálnicích lze pomoc zavolat z nouzových telefonů umístěných vždy po dvou kilometrech.

Pro majitele klubových karet je i zde pomoc zdarma. Jinak se platí za hodinu práce 13 000 maďarských forintů (HUF), v době od 22 do 6 hodin pak 15 000 HUF. Odtah běžného osobního automobilu v Budapešti stojí 13 500 HUF (bez limitu kilometrů). Mimo Budapešť je základní poplatek 7000 HUF a dále 220 HUF za ujetý kilometr.

Slovensko

Zde poskytuje celostátně službu Národní automotoklub (NAMK). Na telefonních číslech 18 154, 18 153, 0903 431 460, 0905 431 462 se lze dovolat pomoci podobně jako na silnicích českých. Pokud nemá český řidič zajištěny zahraniční asistenční služby v rámci členství v některém z českých autoklubů nebo jako součást pojištění, pak je nutné počítat s následujícími výdaji:

* výjezd odtahovky - max. 200 Sk
* odtah do/ze zahraničí - maximálně 25 Sk/km
* odtah na Slovensku - maximálně 25 Sk/km
* použití navijáku - max. 25 Sk
* čekání - 50 Sk/15 min
* výjezd žlutého anděla - maximálně 200 Sk
* mechanik - žlutý anděl - maximálně 25 Sk/km
* práce mechanika 80 Sk/15 min


Na vysvětlení ohledně účtování: jiné než uváděné maximální ceny ve skutečnosti neexistují. Pro občany České republiky tedy nutno předpokládat právě ceny maximální.


Silniční služby v rámci pojištění

Také pojišťovny nabízejí zabezpečení silničních služeb v rámci svého pojištění.

Allianz Česká pojišťovna Generali Kooperativa Pojišťovna ČSOB
Je služba zahrnuta v ceně zákl. povinného ručení/havarijního pojištění ano/ano ano/ano ano/ano ano/ano ano/ano
Příjezd asistenčního vozidla zdarma ano ano ano ano ne
Práce mechanika zdarma limit 2000 Kč do 2 hodin ano do 45 minut ne
Případný odtah havarovaného vozidla zdarma ano ano ano max. do 50 km ne
Uschování nepojízdného vozidla ano ano ano do 10 dnů ne
Půjčení náhradního vozidla ne ano ne sleva 600 Kč z půjčovného ne
Zajištění náhradního ubytování limit 1000 Kč ano ne ne ano
Zajištění náhradní dopravy úhrada nákladů ano ne ano ano
Zprostředkování jiných služeb (právní apod.) ne ano ano ne ne

V ZAHRANIČÍ Každá, i sebemenší závada se může v cizině velmi vymstít. Proto se vyplatí sjednat v rámci pojištění i zahraniční asistenční služby (pokud není poskytováno automaticky), případně se stát členem některého autoklubu.