Příklad parkování pražské městské policie

Příklad parkování pražské městské policie

Síně hanby: piráti silnic visí na internetu

  • 113
Není váš soused ten pirát, co vás právě málem smetl cestou na nákup? Ve světě se takoví řidiči mohou objevit v internetových síních hanby. Někde si svou řidičskou statistiku mohou řidiči zkontrolovat on-line.

Na internetu se dají najít videa, ve kterých se piráti chlubí, jak rychle je možné jet na veřejné silnici za plného provozu. Státní orgány, ale i nestátní organizace se ve světě naopak proti neukázněným řidičům snaží s pomocí internetu bojovat.

Piráti se rádi chlubí
Asi nejznámějším on-line českým pirátem je anonymní řidič, který ujel 155 kilometrů za necelou hodinu (51 minut) s průměrem kolem 180 kilometrů v hodině. (VIDEO ZDE A ZDE)

Není jediný, kdo se rád pochlubí, že jezdí rychle. Na německém internetu najdeme server, jde se řidiči předhánějí, kdo jel rychleji po německých dálnicích ... a nejen po nich. Najdeme zde fotky aut s ručičkami  tachometrů a otáčkoměrů na hodnotách, o kterých běžný řidič ani neví že existují. V některých případech je přesně pojmenován úsek, na kterém bylo takové rychlosti dosaženo. Nechybí různé žebříčky v rámci jednotlivých značek, část je věnována také motorkám.

Parkování
V New Yorku bojují on-line proti těm, kteří špatně parkují. Divoké parkování, které brání přístupu k hydrantům, na autobusových zastávkách, místech pro invalidy nebo rovnou na chodníku dokumentují a vyvěšují na internet.

Podle zakladatelů stránek Uncivil Servants je v New Yorku na 150 tisíc řidičů s různými povolenkami k parkování. Pravidla pro jejich používání jsou ale velmi přísná a komplikovaná.

"Nikde není psáno, že policista, který není ve službě, může parkovat své soukromé auto na zákazu zastavení," píše se na webových stránkách organizace Transportation Alternatives, bojující za bezpečnější a klidnější ulice New Yorku.

Ve fotogalerii hříšníku najdeme auta s propadlými povolenkami, blokující provoz, nebo dokonce auta s falešnými povoleními k parkování.

Na stránkách je také vidět statistika, kdo nejčastěji parkuje jak se mu zachce. První místo okupují policisté, na třetím jsou novináři.

Síň hanby
Malajská vláda už před třemi lety nechala zřídit web příznačně zvaný Síň hanby, na kterém jsou vyvěšeny fotografie přestupků, pořízených přímo v provozu. Administrátoři stránek upozorňují, že zdokumentované případy předávají příslušným úřadům. 

Archiv přestupků on-line
Česká policie se prozatím k vytvoření on-line databáze přestupků, ve které by řidiči viděli stav svého bodového konta, nemá.

Jan Cieslar z ministerstva dopravy říká: " V současné době tomu brání technická a finanční náročnost celého projektu."  "Problém je v perfektní ochraně osobních údajů před hackery, která by byla extrémně drahá."

Například španělští řidiči, kteří se s body učí jezdit stejně jako Češi od 1. července 2006, se na stav svého bodového konta na internetu mohou podívat už nyní.

Zajímavou aplikaci má na svých internetových stránkách italské město Perugia. Automobilista, kterému přijde domů složenka s pokutou za průjezd na červenou některého z městských semaforů, si může prohlédnout dokumentaci týkající se jeho přestupku.

Jednoduše zadá svou registrační značku a číslo pod kterým je jeho přestupek zaznamenán. Dostane se pak k fotografiím, které nafotila kamera na křižovatce a další údaje týkající se případu. Řidič také vidí historii dalších přestupků, které má na svědomí od prvního ledna 2000.

Chytni piráta
V kalifornském Sacramentu došli pravděpodobně nejdál, pijáky za volantem uveřejňují na internetu, kromě fotek tam najdete také jejich jména, data narození a některé biometrické údaje.

Okresní návladní Jan Scully rozhodla, že řidiči, kteří se vyhýbají trestu za řízení pod vlivem alkoholu budou mít svou podobenku vyvěšenou on-line. Na stránkách samozřejmě nechybí výzva: "Pokud máte informace, kde se některý z nich nachází, volejte policii."

Víte o podobném projektu na českém internetu? Pište do diskuze pod článkem, nebo na auto@idnes.cz.