Slovenská karta první pomoci

Slovenská karta první pomoci | foto: Sbírka zákonu Slovenské republiky 143/2009

Slovenskou kartu první pomoci v autolékárničkách cizinci mít nemusí

  • 20
Slovenská autolékárnička musí být bezpodmínečně oranžová, novinkou je karta první pomoci. Povinná je pouze pro Slováky, cizinci ji shánět nemusí - s výjimkou Čechů by jí stejně nerozuměli.

Stávající lékárničky musí slovenští řidiči vyměnit nejpozději do července 2012. V nových už nemusí být dezinfekční roztok s rozprašovačem a PVC rouška. Novou oranžovou lékárničku s bílým křížem prodávají na Slovensku od začátku května, kdy vyhláška ministerstva zdravotnictví vstoupila v platnost.

Velkou novinkou je karta první pomoci, která má s pomocí jednoduchých obrázků ukázat, jak správně poskytnout pomoc zraněnému. Karta je vnitřní součástí lékárničky a musí mít velikost nejméně 18 x 10 cm. Její cena nemá být vyšší než jedno euro.

Karta má mít dvě strany. Na přední budou informace o linkách tísňového volání, všeobecné pokyny a pět barevných návodných obrázků (zastavení krvácení, uvolnění dýchacích cest, masáž srdce, dýchání z úst do úst a stabilizovaná poloha). Na zadní straně má být popis jednotlivých úkonů. Karta má být vyrobená z nepromokavého a odolného materiálu.

Pokud nachytají slovenští policisté domácího řidiče bez této karty, mohou mu udělit pokutu. Pokuta za neúplnou lékárničku je na Slovensku 60 euro, ve správním řízení může řidič zaplatit až sto euro.

Pro cizince není povinná

Podle Marcely Bednárové ze slovenského ministerstva dopravy povinnost mít kartu první pomoci v autě neplatí pro cizince. "Povinnost být vybavený novou autolékárničkou se nevztahuje na cizince, kteří na Slovensko přijedou vlastním autem," uvádí odbor komunikace ministerstva.

Potvrzuje to i tiskový mluvčí českého ministerstva dopravy Martin Kupka. "Platí Vídeňská úmluva o silničním provozu z roku 1968, která říká, že auto musí mít povinnou výbavu podle předpisů země, kde je registrováno."

Karta první pomoci je součást lékárničky, která je povinnou výbavou vozidel registrovaných na Slovensku. Češi je tedy mít nemusí. "Stejně jako nemusí Němci kupovat na českých hranicích rezervní kolo, které v Německu v povinné výbavě není," doplňuje Kupka.

Podle Tomáše Hejdy tiskového mluvčího ČSOB Pojišťovny se ale objevily případy, kdy policisté pokutovali cizince. "Takže, preventivně doporučujeme ji mít. Navíc to pomůže i českým řidičům. Ostatně uvažuje se o jejím zavedení i v tuzemsku," říká Hejda.

Karta první pomoci pro Slovensko

Stáhněte si řidičskou kartu s pokyny pro pomoc zraněným

Staré lékárny vyhazovat nemusí

"Lékárničky podle dosavadních předpisů lze používat nejpozději do uplynutí data jejich použitelnosti," vysvětluje Václav Špička z Autoklubu České republiky. "Není uvedena povinnost doplnit tyto starší, avšak stále použitelné lékárničky kartou první pomoci. Starší lékárničky lze tedy používat legálně i bez této karty," dodává.

V praxi z toho vyplývá, že mám-li lékárničku vyrobenou a zakoupenou před 1. květnem 2009, avšak stále ještě použitelnou (žádná z komponent lékárničky není "prošlá"), nemusí mít řidič "kartu prvej pomoci".

Podle statistik ze soudních pitev slovenského ministerstva zdravotnictví by až 60 % úmrtí při dopravních nehodách nemuselo nastat, kdyby byla poskytnuta správná první pomoc, uvádí slovenská tisková agentura SITA. Odhaduje se, že první pomoc dokáže správně poskytnout asi deset až patnáct procent lidí.

první pomoc

Základní pravidla najdete ZDE