Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Stát platí za poznávací značky miliony navíc

  • 20
Praha - Stát zbytečně přijde o stovky milionů korun kvůli extrémně nevýhodné smlouvě o nákupu státních poznávacích značek, kterou v říjnu roku 2001 podepsali se soukromou firmou Hicon bývalí náměstci ministra dopravy Karel Holl a Vladimír Sokolík. Vyplývá to z kontrolní zprávy k prověrce některých zakázek ministerstva dopravy, kterou má MF DNES k dispozici.

Exkluzivní smlouvu na nákup dvanácti milionů značek zhruba za dvě miliardy korun ministerstvo přidělilo Hiconu bez výběrového řízení a kontrakt je podle zjištění kontrolního odboru resortu nevypověditelný. „Originál smlouvy s firmou Hicon nebyl na ministerstvu nalezen. Dle vyjádření zaměstnance sekretariátu náměstka ministra si tuto smlouvu odnesl při svém odchodu z funkce bývalý náměstek ministra Vladimír Sokolík.

Nalezena byla pouze kopie smlouvy,“ píše zpráva. Kontroloři přitom došli k jednoznačnému závěru, že smlouva je výhodná pro soukromou společnost a nevýhodná pro stát. Za jednu značku totiž zaplatí ministerstvo Hiconu zhruba sto korun. Zástupci konkurenčních firem i představitelé svazu výrobců dopravních značek v pořadu České televize sdělili, že podle jejich kalkulace lze jednu značku i s přiměřeným ziskem vyrobit výrazně levněji, a to až o třetinu. Navíc stát podle výsledků kontroly platí i další peníze.

Ministerstvo totiž loni nemělo dostatek prostředků k zaplacení všech faktur, a Hicon tak výrobu značek financoval z bankovních úvěrů. Tyto náklady musí stát soukromé firmě podle smluvních podmínek zaplatit. Když neuhradí dluh do stanoveného data, pak se dlužná částka úročí ročně téměř pětadvaceti procenty. Zakázku od státu na výrobu dopravních značek má firma Hicon již od roku 1994, kdy ji získala ještě od ministerstva vnitra, pod které do loňska tato problematika spadala. Vladimír Sokolík v Klekánici přitom sdělil, že důvodem pro podepsání nové smlouvy byla spokojenost vnitra s firmou Hicon.

Tato firma totiž jako jediná vlastní stroj na produkci značek. Další zájemci o zakázku však namítají, že jde o nepříliš drahé zařízení v řádu jednotek milionů korun, které obsluhuje pět lidí. Kromě nevypověditelné zakázky na dopravní značky kontrola na ministerstvu zjistila i další nedostatky při financování projektu Bezpečnost silničního provozu. Úřad už některé nevýhodné zakázky vypověděl. Na rozdíl od „nevypověditelné“ smlouvy na dodávku dopravních značek již ministerstvo na přelomu loňského a letošního roku vypovědělo další exkluzivní kontrakt, a to na dodávky tiskopisů pro testy v autoškolách. „Dodávky tiskopisů, které stály v moravské tiskárně Sydokon 106 milionů korun, pořídíme za třetinu ceny,“ řekl minulý týden ministr dopravy Milan Šimonovský. Na placení všech smluv uzavřených minulým vedením ministerstva nemá resort dost peněz a jeho dluh je nyní skoro 700 milionů korun.

Nevýhodné smlouvy na ministerstvu dopravy
* Ministerstvo podepsalo dvoumiliardový kontrakt bez výběrového řízení s firmou Hicon. Originál smlouvy nebyl na ministerstvu nalezen. Na její kopii je napsáno, že je nevypověditelná. Konkurenční výrobci tvrdí, že by značky dokázali vyrábět o třetinu levněji
* Vládní projekt bezpečnosti silničního provozu, který resort financuje, není podle platných smluv možné nijak kontrolovat. Dodatečně například při prověrce zakázky na vytištění „Příručky pro přežití“ bylo zjištěno, že faktura soukromé firmy byla o patnáct procent vyšší, než bylo dohodnuto