Subaru Impreza

Subaru Impreza | foto: Foto - AAA Auto Praha

Subaru Impreza: dříč v nenápadném kabátě

24. 1. 2001 - Je tu zima - čas cestování v komplikovaných podmínkách a do zasněžených hor, prostě doba automobilů s pohonem všech čtyř kol. Jejich výčet by nejeden tuctový motorista možná jen s obtížemi dával dohromady, ovšem ti, kdož to potřebují, dobře vědí, že ke špičce mezi "čtyřkolkami" patří značka Subaru.

A z její reprezentace zvlášť model Impreza, který byl základem speciálů proslavených v automobilových rallye. Subaru Impreza jezdí světem od roku 1992, a jestliže hlavně v USA a konečně i v motoristicky vyspělé západní Evropě - hlavně ve Švýcarsku - je mnohem populárnější než v Česku, lze to přičíst na vrub okolnosti, že jako nový je pro většinu zdejších lidí příliš drahý: kolem 800 tisíc korun stojí ve dvoulitrové verzi a přes milion se dává za dvoulitrový model turbo. Za takové peníze si většina motoristů přece jen představuje něco známějšího, komfortnějšího, evropského... Imprezu tak kupují z drtivé většiny tradiční vyznavači značky.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Subaru Impreza 
můžete koupit na www.automodul.cz

Jiná je situace na trhu ojetin, kde se Subaru Impreza dostal do mezí v Česku reálných: například exemplář z nejstarších - z roku 1993 - lze pořídit za 150 tisíc a deset tisíc korun se připlácí za verzi kombi. Dražší však jsou vozy druhé generace, kterou přinesl rok 1997. Stojí od 250 tisíc korun výš. "To ovšem platí jen v případech, že se jedná o celkově kvalitní kus. U automobilů se špatnou historií - třeba havarovaných, dovezených z ciziny a postrádajících servisní knížku - cena prudce letí dolů," upřesňuje Aleš Kužel z AAA Auto Praha.

Varování před auty komplikovaně opravenými či jinak záhadnými je podtrženo faktem, že dokonce dvě třetiny z reprezentantů značky Subaru evidovaných v Česku se do země dostaly - často právě po haváriích - jako starší z ciziny. Největší předností Subaru Impreza jsou vskutku mimořádné jízdní vlastnosti, které z auta šedivé vizáže udělají krále na komplikovaných silnicích či na horách. Motory boxer mají ve srovnání s klasikou "jiný" zvuk a hůř nesou horší zacházení za studena. "V takovém případě odcházejí klikové hřídele třeba už po padesáti tisících kilometrů, ovšem na druhé straně jsem viděl auta, která byla po solidním zacházení po třech i čtyřech stovkách tisíc kilometrů v dobré kondici," doplňuje Aleš Kužel. "Při zájmu o ojetinu je tedy účast odborníka důležitější než u většiny jiných automobilů."

K dalším nevýhodám automobilů značky Subaru obecně patří drahý a hůř dostupný servis, drahé jsou i náhradní díly, které navíc mají málo - ve srovnání s rozšířenějšími auty - ekvivalentů z levnější druhovýroby. U staršího modelu udiví - při vzpomínce na pořizovací cenu kdysi nového auta - poměrně skromný interiér, velmi konzervativní je design. Dál je třeba počítat s vyšší - osmi až desetilitrovou - spotřebou i při klidnějším ježdění.

Odborníci konstatují, že pohon 4x4 je u Subaru opravdu kvalitní a až na výjimky slouží po celou životnost vozu. Nicméně i tak by ho měl u jetého kusu posoudit odborník. A navíc: jestliže se designem šedivý starší subaru kupuje obvykle jako kvalitní "čtyřkolka", tak by skutečně pohon všech čtyř kol měl mít. To ale není v případě zmíněného modelu automatické. Vůz, který si motoristé tradičně spojují s pohonem 4x4, se totiž v omezeném množství vyráběl s hnanou pouze přední nápravou pro USA, odkud se takové ojetiny dostaly i do Česka. Pozor na ně.

Subaru Impreza jezdí s motory 1.6, 1.8, 2.0 a 2.0 turbo s výkony od 66 do 206 kilowattů (90 až 280 koní). "Z vozů první generace doporučuji průměrnému řidiči vůz s motorem 1.8, z druhé generace plně vyhoví už agregát 1.6," konstatuje Aleš Kužel. Na trhu jsou také americké verze 2.2 a 2.5 i v kombi s pneumatickým přizvedáváním světlé výšky.

NEJVĚTŠÍ KONKURENTI

Subaru Impreza 1.8 ročníku 1993 stojí zhruba 150 tisíc korun a největší konkurenci mu ze stejně starých "čtyřkolek" tvoří například Audi 80 quattro 2.0 za 160 tisíc, Volkswagen Golf III 1.8 4x4 za 155 tisíc, Toyota Corolla 1.6 kombi 4x4 za 140 tisíc, Peugeot 405 2.0 4x4 za 130 tisíc, Opel Vectra 2.0 4x4 za 130 tisíc a Mitsubishi Galant 2.5 4x4 za 170 tisíc korun. "Z dané nabídky bych volil mezi Mitsubishi Galant 2.5 a právě Subaru Impreza," sděluje svůj názor Aleš Kužel, vedoucí nákupu největšího tuzemského bazaru AAA Auto Praha. "U prvního cením jízdní vlastnosti a na druhé straně se mi nelíbí hlavně větší spotřeba, zatímco u subaru by mě lákalo jeho předurčení ke sportovní jízdě, pověstná kvalita a nižší cena na trhu ojetin. Bral bych v úvahu i fakt, že auta Subaru prakticky nezajímají zloděje, zatímco o Audi 80 bych měl opravdový strach. Jinak ale audině nikdo neupře nevšední jízdní komfort, zřejmě největší z uvedených modelů. Volkswagen Golf 4x4 by mě určitě zajímal, ovšem ve verzi kombi a s motorem TDi, což už je ale po všech stránkách jiná kategorie. Naopak dobře vím, co bych si z uvedených aut nevybral: Opel Vectra 4x4, neboť bych musel dlouho a dlouho přemýšlet, abych si vzpomněl na exemplář, u kterého po 150 tisících kilometrech fungoval pohon všech čtyř kol. Lidé příliš nevěří ani kvalitě Peugeotů 405 4x4."

SUBARU IMPREZA

MINUSY

- vyšší cena i na trhu ojetin
- prudce klesá cena automobilů po těžkých haváriích a "bez minulosti"
- není populární v širokých motoristických kruzích
- značný propad cen nových vozů
- vyšší spotřeba benzinu
- drahý servis a náhradní díly
- nevýrazný design
- skromný interiér starších vozů
- motory boxer nesnášejí horší zacházení na studena
- méně trvanlivé tlumiče

PLUSY

- vynikající jízdní vlastnosti
- dovoluje sportovní jízdu
- bezpečnost, spolehlivost, trvanlivost, nenáročnost
- kvalitní pohon 4x4
- výdrž motorů při solidním zacházení
- šance pro řidiče, kteří se autem chtějí odlišit od davu
- pramalý zájem zlodějů