Ferrari F12

Ferrari F12 | foto: Profimedia.cz

Autofotka týdne: Auta postavená ze světla a špíny

  • 6
Jen málokterý umělec dokáže svým dílem zaujmout automobilové fanoušky po celém světě. Před třemi lety zveřejnila britská dvojice poprvé graffiti, která vytváří s pomocí světelných tyčí a fotoaparátu, a od té doby jejich popularita neustále narůstá.

Za světelnými graffiti stojí dvojice Britů: komerční fotograf Mark Brown a performer Marc Cameron. Svůj zatím poslední set nafotili v září v ulicích dvou britských měst, v Gloucesteru a Cheltenhamu. Na finálních fotografiích se objevují například vozy Renault Alpine, Ferrari F12 Berlinetta nebo americká corvette.

Fotografie vytvářeli umělci s pomocí tyčí s LED diodami a dlouhé expozice snímku. Každá z nich zabrala tvůrcům čtyři hodiny, více detailů o své práci autoři odmítají prozradit.

"Chtěl jsem vytvořit něco, co by spojilo obě moje vášně: auta a umění," říká třiatřicetiletý Marc Cameron. "Jsme oba opravdu hrdí na to, jaký úspěch naše fotografie zaznamenaly a s jakým pozitivním úspěchem se setkaly."

Oba autoři sice vystudovali stejnou univerzitu, ale poprvé se potkali až po studiích v roce 2007. O dva roky později se jejich světelné graffiti objevilo poprvé na internetu a nadějní umělci se stali v automobilovém světě malou senzací. Jejich práce zaujala i autory oblíbeného motoristického magazínu Top Gear.

Corvette

Originální technikou už znázornili oba britové řadu slavných vozů, mezi nimi například Ferrari FF, Audi R8, vozy Formule 1 od stájí Red Bull a McLaren a v neposlední řadě také legendární supersport Bugatti Veyron.

Špinavé umění

Marc Cameron, který mimo jiné vlastní také módní značku, je podepsán i pod jiným typem automobilového graffiti. Minulý rok představil společně s umělcem Moose Curtisem své "špinavé" graffiti v Berlíně.

Na zdech německé metropole se během několika dnů objevily čtyři ekologické vozy, které autoři vytvořili pouze s pomocí dřevěných šablon, tlakového proudu vody a špinavých zdí. Obrysy BMW i3, Renaultu Twizy, Nissanu Leaf a Tesly Roadsteru měly podle autorů ukázat, jak moc špíny v našem světě ve skutečnosti je.

"Špinavé grafitty" v Berlíně. Na obrázku Tesla roadster
"Špinavé grafitty" v Berlíně. Na obrázku Renault Twizy

"Bylo opravdu těžké najít někoho, kdo by nám dal svolení k umístění graffiti právě na jeho špinavé zdi," říká Moose Curtis. "Je to stejně šílené, jak to zní. Nabízíme lidem, že umyjeme jejich zdi, a oni to nechtějí. Nevím, asi se jim líbí, jak jsou ty zdi špinavé."