Nová značka, za kterou nemůžete na letních pneumatikách.

Nová značka, za kterou nemůžete na letních pneumatikách. | foto: Profimedia.cz

Tady musíte mít zimní gumy

  • 82
Správci komunikací dostali bič na řidiče, kteří jezdí do hor s letními pneumatikami. Novou značku.

Starostům, cestářům a dopravním policistům, kteří si každou zimu stěžují na zablokované a nesjízdné silnice zafoukané sněhem, se blýská na lepší časy. Hlavní tahy často zablokují řidiči, kteří jedou i v horském terénu na letních pneumatikách.

Novinka spočívá v tom, že nyní může každý správce komunikace požádat o umístění dopravní značky, která nařizuje šoférům použití zimních gum. Konkrétně od začátku listopadu do konce dubna. Třeba na jihu Čech už je takových úseků vytipovaných zhruba dvacet.
 
Tam, kde bude modrá kulatá příkazová značka s emblémem vozidla a sněhové vločky stát, musí každý, kdo tudy bude projíždět, mít buď zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu, nebo sněhové řetězy.

"Řidiči osobních automobilů budou povinni v úseku označeném touto značkou nazout na všechny čtyři kola zimní gumy s hloubkou vzorku alespoň čtyři milimetry. U nákladních automobilů nad 3,5 tuny to pak bude minimálně šest milimetrů, a to na všech pneumatikách na hnaných nápravách," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

.nepřehlédněte: test zimních pneumatik

Podle automechaniků a techniků pneuservisů určilo ministerstvo minimální výšku vzorku na gumách naprosto správně.

"Zimní pneumatika, která má dezén hluboký méně jak čtyři milimetry, přestává na sněhu fungovat. Přicházejí totiž o svou unikátní samočisticí vlastnost, sníh drážky zanese a vozidlo je mnohem hůře řiditelné. O letních pneumatikách ani nemluvím. Při teplotě nižší než pět až sedm stupňů Celsia ztrácí přilnavost k vozovce," vysvětluje strakonický automechanik Daniel Burian.

Z nové dopravní značky schválené ministerstvem jsou nadšeni především dopravní policisté ve výše položených okresech. Právě tam nákladní a osobní vozy s letními pneumatikami pravidelně každým rokem ucpávají cesty. Například klikatou silnici z Vimperka na česko-německý hraniční přechod ve Strážném.

"O značku musí silniční úřady požádat vlastník silnice, tedy kraj, obec nebo stát. Její umístění ale nebude jednoduché. Musí to být úseky, kde se řidiči mohou buď otočit a zvolit jinou cestu, nebo tam, kde je prostor nasadit sněhové řetězy," vysvětluje vedoucí prachatických dopravních policistů Martin Grožaj.

Za porušení značky hrozí pokuta dva tisíce korun a ztráta jednoho trestného bodu. "Každej blbej Pražák přijede na letních pneumatikách a není zima, kdy by nějaké auto nesklouzlo do škarpy a nezablokovalo silnici. Teď se to snad zlepší. Toto řešení se mi moc zamlouvá také proto, že budou moci policisté neukázněné šoféry pokutovat," uvedl starosta Stach Stanislav Princ.