Takový obchod je vždy rizikem pro nakupujícího

Prodejci dokladů skutečně podle platných zákonů nic nehrozí. Podobný obchod je rizikem především pro kupujícího. To je názor pražského advokáta Dušana Doubka. „Prodej dokladů, přesněji řečeno vraků, což je vlastně finta, kterou se prodejci zaštiťují, není nezákonný.

Je to paradox, když uvážíme, že takové doklady mohou sloužit k prodeji kradeného auta,“ říká Doubek.

Zákon podle něj stanovuje jednu podmínku, která by se mohla na prodejce dokladů vztahovat, a to, že doklady od sešrotovaného auta by měl majitel odevzdat úřadům. To však nikdo nedělá a úřady nejsou schopné ohlídat, že pak majitel vraku fakticky prodává kupujícímu už jen doklady.

„Pro kupujícího je nákup technického průkazu mnohem rizikovější. Na něm totiž je, co bude dál s doklady dělat. Potřebuje nějak auto zlegalizovat a s tím mohou nastat potíže. Pokud kvůli tomu třeba nabídne na stanici technické kontroly úplatek, může být trestně stíhaný,“ konstatuje Doubek.

„A pokud by jej policisté chytili v autě, na které má sice české doklady, ale nesedí u něj všechna identifikační čísla, může být teoreticky stíhaný i pro podíl na krádežích aut,“ dodává advokát.