Subaru Forester

Subaru Forester | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Radosti pana nadlesního: jízda po kolejích s boxerským šampionem

  • 37
Subaru sice už nevypadají, jako by je maloval noční hlídač nad ránem, ale slečny vám kvůli nim ještě pořád kalhotky na zrcátku nechávat nebudou. To nejdůležitější objevíte na silnici: fenomenální jízdní vlastnosti mělo Subaru Forester vždycky a teď dostalo ještě navrch nový parádní motor.

Jestli chcete ohromovat sousedy, tak si asi zálesáka (anglicky "forester") domu nezvěte. Pokud ale sháníte špičkovou techniku skvěle fungujícího pohonu všech kol, pak je tohle subaří esúvéčko právě pro vás.

Za 589 tisíc můžete mít mnohem vyšňořenější auto do bahna, ale snad s žádným nebude taková radost jezdit jako s foresterem. Na druhou stranu budou mít výbavu, kterou jim budete z paluby foresteru závidět. Poctivě vymyšlená a udělaná technika ale odvede svou práci skvěle.

Subaru Forester

Anglicko - český slovník

forester - lesník, polesný, revírník, zálesák...

Jízda je to hlavní

Automobilka, která má kupy nadšených příznivců, bývá neprávem přehlížená. Tahle japonská značka si totiž tvrdohlavě stojí na svém: auto musí hrabat pořád všemi čtyřmi, motor musí být plochý a to, jak vypadá, je důležité až po tom, jak jezdí. Donedávna tedy jejich modely opravdu vypadaly, jako by jim karoserie malovali brigádníci. Dnes už se ale Subaru činí i v designu. Starý forester se líbil asi opravdu jen zálesákům, i když skvěle jezdil (a podle statistik spolehlivosti byl na špici). Dnes už vypadá forester vcelku moderně. S novým modelovým rokem dostal novou masku chladiče a pár dalších optických vylepšení.

Nové srdce boxera

Má ale hlavně úplně nový benzinový dvoulitr. Ortodoxní subaristé se nemusí bát, stále je to plochý boxer, uložený nízko mezi podběhy. Skvěle klidný, razantní a silný. Nový motor nahrazuje předchůdce, má stejný výkon (110 kW), o něco vyšší točivý moment (nově 198 Nm) a hlavně nižší spotřebu. A stále stejně rychlou reakci na sešlápnutí plynu a lehkost s jakou se žene do otáček.

Subaru Forester

Dvoulitr s protiběžnými písty válců, které proti sobě "boxují", je výjimečně klidný, dostal mnohem větší zdvih oproti předchůdci a rozvody nově pohání řetěz namísto ozubeného řemenu. V nízkých otáčkách je silnější a díky dobrému zpřevodování se probere po projetí vesnice i na pětku.

Subaru Forester v číslech

  • délka x šířka x výška x rozvor: 4 560 x 1 780 x 1 700 x 2 615 mm
  • objem kufru: 450 - 1 660 l
  • motor zážehový čtyřválec boxer 2,0
  • max. výkon: 110 kW/150 k
  • max. točivý moment: 198 Nm
  • max. rychlost: 185 km/h
  • zrychlení 0-100 km/h: 10,7 s
  • průměrná spotřeba: 7,5 l/100 km
  • základní cena: 589 000 Kč

Motor táhne jak lokomotiva, hezky plynule v celém spektru otáček, nejlíp je ho vytočit k nějakým třem tisícům, to je pak gradace výkonu ohromující. V těch chvílích byste si vsadili, že 1,6 tuny foresteru táhne víc než 150 koní. Když jedete zostra, musíte ho držet v otáčkách. Do zatáčky si totiž můžete - po subarovsku - najet mnohem rychleji, než se odvážíte. A když nemáte na výjezdu podřazeno a vytočeno, budou vám koně chybět.

Na to, že má permanentní pohon všech kol a jak ponouká řidiče k vytáčení, je spotřeba velmi slušná. Podle tabulek má jezdit se 7,5litrovou spotřebou. Rozumně a tak, abyste se necourali, se dá jezdit za nějakých 8,5. V plném obsazení si spěchající forester přihne tak deset litrů.

Manuální převodovka má jen pět stupňů, dnes už takových SUV moc nenajdete. Je to kvůli tomu, že se tam větší šestistupňová skříň prostě nevejde. Při dálniční strotřicítce pak točí motor asi 3 500 otáček. A to už o něm dlouho moc dobře víte, protože od základu nově navržený motor má jediný neduh: je dost hlučný. Kvůli delšímu zdvihu má hodně hrubý chod. Nad dvaapůltisíce otáček o něm víte vlastně pořád. Oproti předchůdci, který při vytočení hezky "zpíval", tohle brumendo hladí uší míň.

Praktický, nesnáší fintění

U forestera s benzinovým dvoulitrem je podvozek stále o moc rychlejší než motor. Pravda, chybí mu serepetičky, kterými se chlubí konkurence. Postrádá "trojblik" směrovek, dotykové stahování má jen okno řidiče (u ostatních musíte ovladač držet), k řazení je třeba trochu síly... Ale auto má hlavně jezdit a to umí velmi dobře.

Subaru Forester

Pokud byste s foresterem jezdili jen po lesní cestě na chatu, urazili byste ho. Tohle je víc než SUV, svědčí o tom solidní světlá výška 215 mm a nechybí ani subaří specialita: redukční převodovka, která se hodí pro tahání přívěsu nebo vyhrabávání se z bahna. A výborně funguje: párkrát jsme ji využili při vyhrabávání do prudkého kopce bez jakéhokoli rozjezdu.

Plochý motor umožňuje jeho uložení velmi nízko, což udržuje těžiště auta hezky u silnice. Forestera, ač vysokého, tak zdobí skvělé jízdní vlastnosti. Karoserie se sice nakloní, kola ale zůstanou dokonale přilepená k asfaltce. Podvozek je perfektně vyvážený a navíc komfortní. S novým modelovým rokem dostal navíc vylepšené ladění tlumičů a silentbloků. Subaru umí vyladit podvozky na rozbité silnice jako snad nikdo jiný. I když vymetáte díry na českých okreskách, doslova přes ně přeletí, žádné natřásání zadků posádky se nekoná. Navíc stále zachovává jistotu, lehkost a stabilitu.

Subaru Forester

Forester vykružuje oblouky s až strašidelnou jistotou. Permanentní symetrický pohon všech kol s centrálním samosvorným diferenciálem s viskózní spojkou si neuvědomujete. Prostě jedete oblouky rychleji než ostatní jako po kolejích.

Vnitřek je stále na pohled méně atraktivní než u ostatních. Na druhou stranu je skvěle funkční a nic vám nechybí. Kabina je hezky prostorná, řidič má dobrý výhled. Líbí se pohodlná sedadla a dobře přístupný kufr, který má u vyšších výbav šikovné sklápění zadních opěradel tlačítky v bocích kufru. Navíc je možné i u zadních opěradel měnit sklon.

Řidič ocení příjemné ovládání. Řízení je parádně přesně. Skvělá je polička na spodku středového panelu před řadičkou. Je hezky velká a má pogumovaný spodek.

Subaru Forester

Dvě výtky jdou na konto kapličky s "budíky". Když si nepřiplatíte za vyšší výbavu, chybí v kapličce teploměr chladící kapaliny, musíte vystačit s modrou kontrolkou značící studený motor. Nepraktické je také tlačítko na ovládání palubního počítače, které zůstává postaru v přístrojovém štítu. Počítač navíc postrádá údaj o dojezdu.

Když si navíc k tomu pořídíte vyšší výbavu s velkým displejem mezi dvěma budíky, přijdete o klasický ručičkový palivoměr a nahradí ho digitální, s ubývajícími obdélníčky. Chce to pak trochu cviku odhadnout, kolik máte v nádrži. Jeden dílek je asi pět litrů.