Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Dvořák, iDNES.cz

To auto řídil někdo jiný, vymlouval se už Hitler

  • 35
Osoba blízká páchá v Česku asi nejvíc přestupků. Zákonodárci se tajemného nepolapitelného piráta silnic snaží zbavit zákonem, který minulý týden podepsal prezident. Má platit od roku 2013 a čeští filutové už vymýšlejí jiný způsob, jak se vyhnout trestům. Osoba blízká ale není novinkou, na to, že auto řídil někdo jiný, se vymluvil už Adolf Hitler.

Budoucí vůdce nacistické třetí říše využil toho, že jeho šofér Julius Schreck mu byl velmi podobný. Když ho v roce 1931 dostihla pokuta za příliš rychlou jízdu v jeho přeplňovaném mercedesu, tvrdil, že auto neřídil on. Dokumenty k pokutě za rychlou jízdu se podle Daily Mailu objevily v bavorském archivu.

Limuzína s třícípou hvězdou na velké chromové masce chladiče se prohnala městečkem Baar-Ebenhausen nedaleko Ingolstadtu. Stalo se to 19. září 1931, dva roky před tím, než se Hitler stal německým kancléřem.

Strážník Probst z policejní stanice v Reichertshofenu tehdy zaznamenal, že auto jedoucí v 1:37 po poledni jelo směrem na Mnichov vysokou rychlostí.

Zaznamenal si i poznávací značku II A-19357 a poslal do Mnichova žádost zjistit, komu auto patří.

Tehdy ještě neexistovaly radary ani laserové pistole, kterými loví příliš rychlé řidiče policie dnes. Strážník využil postup, kterým měří rychlost například dálniční stíhačky českých policistů – poměrovým měřením, ze kterého se vypočítá průměrná rychlost. Probst do protokolu napsal: "Rychlost vozidla byla stanovena dvěma strážníky se stopkami. Auto ujelo 200metrovou vzdálenost za 13 sekund, což znamená průměrnou rychlost 55,3 km/h."

To byl dvojnásobek rychlosti, která byla na daném místě povolena. Znamenat to mělo jediné: okamžitou pokutu. O tři dny později dostal Probst odpověď, že auto patří jakémusi A. Hitlerovi, adresou na mnichovské Prinzeregentenstrasse 16 a obratem vystavil pokutový lístek.

Osoba vzdálená

Osobu blízkou nahradí známý z konce světa – čtěte zde

Daily Mail uvádí, že bývalý Hitlerův byt stále existuje a ironií osudu je dnes v domě policejní stanice.

Pokutu policie doručila Hitlerovi jako majiteli vozidla. Nikde se nenašlo potvrzení, že by někdo pokutu zaplatil. Vyřešení případu se podobá dnešní situaci při vyřizování přestupků. V archivu se totiž také našlo lejstro s razítkem "Vyřízeno". 

Hitler v něm popisuje, že v danou chvíli nebyl za volantem svého mercedesu. Vůz prý řídil jeho šofér a měl instrukce "jet co nejrychleji".

Historici dokonce spekulují o důvodu, proč tak spěchal. Den předtím se totiž v Hitlerově mnichovském bytě zastřelila jeho 23letá neteř Geli Raubalová, ke které měl velmi blízko (měla být jeho milenkou). Sebevraždu měla spáchat Hitlerovou pistolí walther, ten proto spěchal do Mnichova dohlédnout na urovnání všeho v tichosti, aby nebyla poškozena jeho stoupající hvězda.