Opiový sen mistra origami: první jízda s bláznivou toyotou

Toyota má image solidních aut pro starší a pokročilé. Poctivě však pracuje na tom, aby se to změnilo. Novinka v podobě křížence jménem C-HR patří svým vzhledem k nejbláznivějším novinkám letoška. Pro člověka neodchovaného komiksy a videohrami hranými v rauši z energy drinků je to prostě šok.

Spousta lidí při pohledu C-HR zkrátka nevěří vlastním očím a řekne si: „Už jsou tady.“ To ufo je nakonec ale docela normálně fungující auto.

V konzervativní nabídce japonské značky je to zjevení, které má hlavně přilákat nové zákazníky. A tak to vzali Japonci hezky zgruntu. Na autosalonech obdivované bláznivé koncepty obvykle při cestě do sériové podoby ztratí hodně ze své odvahy, Toyota však našla kuráž jeden takový poslat do výroby s minimem úprav. Ten bizarně tvarovaný crossover je opravdu sériové auto, žádný koncept.

Toyota C-HR

Styl především, to bylo hlavní motto tvůrců vnějšku i vnitřku. Kromě prehistorické páčky tempomatu na volantu, která pamatuje snad ještě digitálky a Japonce okouzlené šinkanzenem, je snad všechno viditelné na C-HR vyvedené jinak a co nejbláznivěji.

Do karoserie dokázali designéři schovat hned několik myšlenek: blatníky vyrýsovávají anabolické svaly, horní část má zase siluetu ladného kupé. Oblá buldočí příď vytváří kontrast zádi zmuchlané jak od zkouřeného mistra origami. Je to prostě kříženec (moderně crossover), jak se patří.

Kubismus

Sami lidé z Toyoty se neshodnou, co zkratka C-HR znamená. Mají na to několik vysvětlení, nejčastější výklad je „coupé high rider“, tedy něco jako kupé na vyšším podvozku. Inženýr Hiroyuki Koba ovšem prohodil, že to bylo kódové označení projektu, které prostě autu tak nějak zůstalo.

Když pohled klouže po siluetě, odhalí, že nervozita křivek se stupňuje. Příď je vymodelovaná ještě vcelku konvenčně, prim hrají obrovská čelní světla (základ halogen, za příplatek full-LED), každá lampa má tři čtvrtě metru. Zadní partie už tvaruje změť čar, prolisů a do sebe zalomených a vtékajících ploch. Celé to připomíná extrémní formu kubismu převedeného do automobilového designu.

C-HR má rozvor 2 640 mm, délka je 4 360 mm, šířka 1 795 mm, výška 1 555 mm. Rozměry se tedy novinka blíží předchozí generaci Toyoty RAV4, dlouhý rozvor je zas bližší stávající generaci „RAVky“. Při bližším setkání je to pocitově hodně velké auto. Má mohutné boky a přikrčenou střechu, která může mít v některých výbavách odlišné lakování, takže auto opticky ještě snižuje.

Na pohled, už kvůli tomu ulítlému designu, člověk auto zařadí vedle Nissanu Juke. Rozměry je ale C-HR konkurence Nissanu Qashqai nebo třeba příští generaci Škody Yeti, která oproti stávající o něco povyroste.

Konkurence

Základní cena Toyoty CH-R je 489 900 korun

  • Jako hlavního konkurenta pro C-HR vidí Toyota Nissan Qashqai, který má velmi podobné rozměry, ale mnohem střízlivější vzhled. Evropský bestseller Nissanu začíná s cenou na 470 100 korunách, po dorovnání výbav ovšem toyota vychází v některých provedeních levněji. Pokud srovnáme dieselový qashqai s hybridní C-HR, je rozdíl v cenách ještě výraznější.
  • Japonská novinka si ale také dělá ambice přetahovat zákazníky od tradičnějších modelů. Nebojí se ani srovnávat s Volkswagenem Golf, kterému chce konkurovat hlavně ve vyšších výbavách. Protože Toyota nemá dieselové provedení, nabízí jako jeho alternativu hybrid, a právě ve srovnání hybridu a Golfu s TDI se ceny dorovnávají. Základní golf je samozřejmě lacinější.
  • Konkurovat bude třeba také Honda HR-V, která s ceníkem startuje na stejné částce jako C-HR - 489 900 Kč. Auto s fantasticky prostorným interiérem může mít pod kapotou buď benzinovou 1,5, nebo diesel 1,6 litru. Honda má nevýhodu v tom, že není k mání s pohonem všech kol.
  • Pokud zalovíme mezi novinkami mezi klasickými SUV, může být mezi prvními v řadě Seat Ateca, která startuje s cenou na 536 900 korunách s litrovým přeplňovaným tříválcem o stejném výkonu jako turbočtyřválec Toyoty. Příští rok dorazí navíc dvojče Atecy v podobě nové generace Škody Yeti.

Novinka ale možná zamíchá i s prodeji modelu Auris. Klasicky střižená toyota má přeci jen konzervativnější zákazníky, cenové srovnání je ale velmi zajímavé. Pokud porovnáme Auris a C-HR se stejným motorem 1,2 Turbo a dorovnáme výbavu, vychází oba modely cenově stejně. Velmi zajímavou položkou základní (!) výbavy C-HR je adaptivní tempomat udržující odstup za předjedoucím vozem, ten někteří konkurenti vůbec nenabídnou.

Nervózní tvary karoserie budí neuvěřitelnou pozornost, estetice však padl za oběť výhled z auta. Jinam než vpřed je výhled z místa řidiče opravdu mizerný, přední sloupek některým řidičům v určitých polohách za volantem také dost překáží. Výhled šikmo vzad skoro nemáte. Na dálnici to až tak nevadí, případně vám zachrání plechy hlídač mrtvého úhlu, při manévrování natěsno v chaosu města to ještě zdůrazní nepřehledná boubelatá karoserie, ze které do všech stran trčí různé průhyby a ozdoby. A parkovací kamera vás opravdu nezachrání, ta se aktivuje jen se zpátečkou.

Malý na pohled, velký na pohmat

Dvojice vpředu sedí vcelku blízko u sebe. Vysokánské boky a prosklení svírající kabinu posouvají sedadla blízko středovému tunelu, odsunutí předních křesel od dveří je dnes tradiční fígl konstruktérů všech značek, jak vylepšit bezpečnost při bočním nárazu. Stísněností se pocit na palubě toho vesmírného korábu nazvat nedá, vzdušností ale už vůbec ne.

Šéfdesignér Kazuhiko Isawa říká, že je to toyota s nejparádnějším interiérem, při bližším ohledání bude perfekcionista ohromený dokonalým zpracováním. Velký displej trčící vzhůru z přístrojovky je dominantou přední části kabiny. Ovládání je vcelku přehledné a rychlé, loudavá je navigace s lehce obstarožní grafikou a v české mutaci s ostravským přízvukem.

Méně vybavené verze mají na tomto místě rádio, takže si i jedinci s méně rozvinutým talentem na ovládání moderní techniky dokážou pustit zprávy v rozhlase.

Toyota C-HR
Toyota C-HR

Přístrojovka vrstvená z několika stupňů hezky vytyčuje kokpit řidiči, spolujezdce ale samoúčelná boule před koleny trochu utiskuje, odsouvá ho tak dozadu. Nutno uznat, že v podélném směru nelze kabině nic vytknout. I na zadních místech má dospělý slušný prostor pro kolena a může si pohodlně zasunout špičky pod sedadlo před sebou. Prostoru pro hlavu je dost i pro 190centimetrového cestujícího, ale v obou řadách je to trochu složitější s nastupováním. Vpředu si hoví v parádních výrazně profilovaných sedadlech, možná sedáky by mohly být o fous delší. Cestující tu mají hodně blízko hlavy sloupek výrazně skloněného čelního okna a rámu dveří. Vzadu je to ještě výraznější, kvůli klesající střeše a rychlým klesajícím linkám, které ji vykreslují a malují komplikované tvary zádi, musíte při nástupu a výstupu výrazně klonit hlavu. Prostor v kabině ještě opticky zmenšuje černá stropnice. Hlavně na zadních sedadlech budou cestující „utopení“ za vysokými boky, tvarování maličkých oken způsobí, že přes samoúčelně tvarované zadní partie téměř neuvidí ven.

Toyota C-HR v číslech

  • délka x šířka x výška x rozvor (mm): 4360 x 1795 x 1565 x 2640
  • objem kufru: 377 l
  • pohotovostní hmotnost: 1320 - 1460 kg
  • pneumatiky: 215/60 R17
  • motor 1,2 T: benzinový přeplňovaný čtyřválec, 1197 ccm, 85 kW/116 k, 185 Nm, maximální rychlost 190 km/h, zrychlení 0-100 km/h 10,9 s
  • hybrid: benzinový atmosferický čtyřválec, 1798 ccm + elektromotor (synchronní s permanentním magnetem), NiMh akumulátor, celkový výkon 90 kW/122 k, 142 Nm, maximální rychlost 170 km/h, zrychlení 0-100 km/h 11 s

Suma sumárum - kabina CH-R je možná až nečekaně prostorná, na pohled to ale dobře maskuje.

Kufr je slušně velký, má 377 litrů základního objemu, má ovšem docela vysokou nákladovou hranu, nakládání kočárku moc příjemné nebude.

Těžiště je nízko

Že při křížení různých automobilových čeledí bylo jedním z rodičů C-HR kupé, zdůrazňují u Toyoty velmi hlasitě. A snažili se prý, aby auto také jezdilo spíš jako kupé než jako SUV. Modulární platformu TGNA, na které stojí aktuálně nový prius, vyztužili a snažili se co nejníže udržet těžiště. Na doširoka rozkročených nápravách se C-HR opravdu nakloní méně, než čekáme. Podvozek i řízení působí pevným, konzistentním dojmem. Víceprvková zadní náprava ustojí i nerovnosti napříč vozovkou v oblouku, za příplatek k ní povede od přeplňované benzinové jedna-dvojky kardan, takže C-HR bude k mání i jako čtyřkolka.

Podvozkáři našli dobrý kompromis mezi poddajností a jistotou. Na typické české roletě se auto nerozvibruje. O hrbolech a dírách vám podvozek tlumeně poví, ale tlumiče stále ještě zvládají plnit svou funkci a rázy kol změkčí. Každopádně má podvozek na víc, než co předvedou oba nabízené motory.

Benzin, hybrid, žádná nafta

C-HR je k mání se dvěma pohony. Základem je přeplňovaná dvanáctistovka. Z aurisu známý benzinový čtyřválec spojený s šestistupňovým manuálem má 116 koní. Jeho elán dusí hodně těžké převody. Pro trochu života je třeba motor vytočit, pak má víc šťávy, trochu neochotné reakce na plyn se ale nezbaví. Spotřeba kolem 7,5 litru bude pravděpodobně standardem při běžném ježdění. Dvanáctistovka má zajímavou funkci přidávající automaticky plyn při podřazování pro hladší přeřazení.

Motor je vybavený velmi moderně: má přímé vstřikování, variabilní časování ventilů a přeplňování vodou chlazeným turbem. Při nízké zátěži pracuje v Atkinsonově cyklu. Zajímavé je, že se obejde bez start-stop systému.

Toyota C-HR má v základním provedení pod kapotou přeplňovaný čtyřválec 1,2

Toyota C-HR využívá novou platformu pojmenovanou TNGA

Jako pohodovější varianta se jeví hybridní ústrojí. Nová generace pohonu, který představil nositel nových technologií Prius, spojuje benzinovou atmosferickou 1,8 s elektromotorem. Vyšší točivý moment se líbí pro větší jistotu při předjíždění, drnčivý projev (který v zátahu jemně rozvibruje podlahu vozu) však napovídá, že na závodění stavěný není. Ostatně to ani toyotí hybridáři nevyznávají. Na druhou stranu Toyota umí naladit své hybridy tak, že ani rošťáka najednou moc nestresuje, že si po dálnici jen tak pluje stodvacítkou. Pětiapůllitrová spotřeba ovšem pak žádná sláva není, přeci jen na velkých gumách postavený crossover se zavalitou karoserií (byť vyhlazenou aerodynamiky) zrovna vzor šetřivosti není.

Hybridní pohon se s osmnáctipalcovými ráfky trochu pere. Ukázalo se, že bude rozumnější zůstat u základních sedmnáctek (na některých trzích budou jako základ dokonce šestnáctky, v Česku ovšem ne).

Existuje také varianta s benzinovým dvoulitrem, ke koupi bude pravděpodobně nejblíže v Rusku. S turbodieselem Toyota vůbec nepočítá, nahradí ho právě hybridní provedení.

Ambiciózní Marťan

Pro módu se musí občas trpět, vědí fintilky. Se všemi předchozími výčitkami na adresu C-HR se tak nějak dokážete srovnat a částečně s nimi i počítáte. Nemilým překvapením je ovšem hluk v kabině, se kterým možná ani těch dvě stě zákazníků, kteří si už jen podle obrázků C-HR koupili v Česku v předprodeji, nepočítalo. Hluk od kol a hlavně aerodynamický svist kolem předních sloupků už od nějakých sto deseti kilometrů v hodině je nečekaně velký. Hlavně v přímém porovnání s méně ambiciozní lidovou corollou, kterou Toyota prodává za polovic. Skromný sedan má kabinu odhlučněnou výjimečně pečlivě.

Základní velmi slušně vybavené provedení (mimo jiné je v základu adaptivní tempomat) s přeplňovanou jedna-dvojkou vyjde na 489 900 korun, za pohon všech kol je příplatek šedesát tisíc. Hybrid je za 629 900 korun. Roční plán prodeje v ČR je tisíc C-HR.

Auto se vyrábí v Turecku. První kusy už mají nejrychlejší zákazníci v garáži. Za pozornost stojí, že původně pro Evropu vyvíjené auto se tak zalíbilo Američanům, že si vydupali jeho uvedení na tamní trh.

  • Nejčtenější

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

15. března 2024,  aktualizováno  14:53

Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

První jízda novým superbem. Škoda si dala na rozloučení s benzinem záležet

12. března 2024  8:47

Pokud tedy tímto autem končí éra vozů se spalovacími motory, nemá se Škodovka opravdu za co stydět....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

14. března 2024

Premium Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda patentuje osobní automobil. Chce posadit dítě na nejbezpečnější místo

14. března 2024

Patentový úřad ve středu zveřejnil patentovou přihlášku mladoboleslavské škodovky s neskromným...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Protektorát přinesl jízdu vpravo, která stejně byla v plánu. Už je to 85 let

19. března 2024

Diváci filmů natočených za první republiky si určitě všímají, že v době mezi válkami jezdila auta...

Skandál Fordu stál desítky životů, značka o chybě v konstrukci věděla

19. března 2024

Stačil menší náraz zezadu, ulomilo se hrdlo palivové nádrže a došlo ke vznícení vytékajícího...

KOMENTÁŘ: Pravda o normě EURO 7. Vondra dosáhl jen Pyrrhova vítězství

18. března 2024

Premium Tak prý nám Alexandr Vondra zachránil automobilový průmysl. Heuréka! A jaká je realita? Vondra jen...

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...