Mercedes-Benz 500K "Spezial Roadster"

Mercedes-Benz 500K "Spezial Roadster" | foto: StudioLine MediaCenter

Autofotka týdne: Vzácný mercedes ukradený za války se vrátí dědicům

  • 57
Vzácný vůz, který opustil Německo spolu s americkými vojáky po vyhrané válce, se po více než 65 letech vrátí vnukovi původního majitele. Rozhodl o tom soud, který sběratelský kousek za téměř čtyři miliony dolarů odebral holandskému sběrateli.

Původním majitelem Mercedesu Benz 500K Spezial Roadster byl Hans Prym, německý výrobce knoflíků, zipů a dalších oděvních doplňků z města Stolberg poblíž belgických hranic. Král zipů, jak jej přezdívali místní obyvatelé, koupil jeden z nejdražších vozidel té doby v roce 1935.

Stolberg byl ale jedním z prvních měst, která v roce 1945 obsadili Američané při pochodu na Berlín a samotná továrna Hanse Pryma se stala základnou vojenských jednotek, kterým velel generál Maurice Rose.

Mercedes-Benz 500K "Spezial Roadster"

Vůz zmizel z Německa v roce 1945, kdy továrníka věznili spojenci. V roce 2010 jej v aukci v Kalifornii koupil známý sběratel Frans van Haren, který za něj zaplatil 3,8 milionu dolarů. Letos v dubnu však vůz nabídl k prodeji na výstavě Techno Classica v Essenu, kde ho ale zabavil německý soud.

A tento týden soud uznal nároky dědiců a rozhodl o jeho navrácení původním majitelům. V Německu je sice promlčecí lhůta na ukradené zboží 30 let, ale do této doby se nepočítá čas, kdy byl mercedes ve Spojených státech.

Mercedes-Benz 500K "Spezial Roadster"

Mercedes Benz 500K Spezial Roadster pohání kompresorem přeplňovaný řadový osmiválec o objemu pět litrů a výkonu 160 koní a na svou dobu se chlubil i nezávislým zavěšením kol, hydraulickými brzdami a vinutými pružinami. V různých karosářských variantách a provedeních podvozku jich podle internetové encyklopedie Wikipedia vzniklo 342.

Na konci druhé světové války byla z Německa do Spojených států odvezena spousta cenností, které s sebou vojáci brali jako suvenýry nebo vítězné trofeje. Některé z nich už svoji cestu zpět našly i před vzácným mercedesem. Například v roce 2009 musel jeden sběratel z New Yorku na příkaz soudu vrátit vzácnou knihu ze 16. století. Kniha v ceně 600 tisíc dolarů putovala do muzea ve Stuttgartu.