Změna zorného pole řidiče pod vlivem alkoholu

Změna zorného pole řidiče pod vlivem alkoholu | foto: BESIP

Už můžete řídit? Alkulačka vám to spočítá

  • 43
Na Nový rok už tradičně policisté žhaví alkotestery. Pokud si nejste jisti, kdy můžete vyjet, použijte speciální alkulačku na iDNES.cz.

Po novoroční oslavě si dobře rozmyslete, jestli už můžete za volant. Policie bývá při kontrolách nekompromisní. Vzpomeňte si, co všechno jste při novoroční oslavě vypili (nebo si dělejte „čárky“), a spočítejte si, jak vaše tělo odbourává alkohol a kdy můžete znovu bezpečně usednout za volant.

Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své hmotnosti, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na kilogram hmotnosti. Orientační hladinu alkoholu vám spočítá také unikátní alkulačka na iDNES.cz.

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.

Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět „desítek“ za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat víc než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně slazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.

Pozor na léky

Policisté už s klasickými balonky moc nejezdí, jsou vybaveni moderními elektronickými alkotestery za desetitisíce.

Kocovina

Jak se jí vyhnout a jak ji léčit - čtěte zde

Toxikologové říkají, že hladina alkoholu do 0,20 promile není považována za průkaznou, že jste požili alkohol. Pokud máte jistotu, že jste „čistí“, dá se s policisty rozumně domluvit a zkoušku po chvíli opakovat.

Stejný postup se doporučuje i v případě užití některých léků. Před dechovou zkouškou je policisty vhodné upozornit na aplikaci léků a domluvit se, jak situaci řešit.

V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, nechte se odvézt na analýzu. A hlavně nic nepodepisujte!

Platit budete i pojišťovně

V České republice je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) alkohol zodpovědný za každou čtvrtou oběť autonehod – stejně jako třeba v Zimbabwe!

Řidiči, kteří se nerozpakují za volant v alkoholovém opojení kromě hazardu se zdravím svým i okolí riskují v případě nehody i krácení či přímo zamítnutí pojistného plnění ze svého autopojištění.

„Pokud například poškozenému, kterého pod vlivem alkoholu naboural náš klient, v rámci povinného ručení uhradíme škodu, můžeme ji po klientovi následně vymáhat – a také ji vymáháme,“ uvádí Michaela Sitárová, vedoucí týmu regresů v Allianz pojišťovně. „Za loňský rok evidujeme 158 takových případů, letos do konce listopadu jsme zatím v této oblasti provedli 136 regresů.“

Z dat WHO vyplývá, že celosvětově za každou 10. smrt na silnici může alkohol. Česká republika se ve světovém srovnání umístila na 13. nejhorším místě spolu se Zimbabwe, o jedno místo lépe je na tom El Salvador, o jedno hůře pak Mexiko. Ve srovnání s Evropou se Česká republika umístila na 8. nejhorší příčce, nejhůře dopadlo Bělorusko, Lotyšsko a Rusko, kde má alkohol na svědomí zhruba každou druhou oběť autonehod.