S návrhem, aby se lidé vyjádřili k připravované změně bodového systému, přišlo ministerstvo dopravy začátkem dubna.

S návrhem, aby se lidé vyjádřili k připravované změně bodového systému, přišlo ministerstvo dopravy začátkem dubna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Veřejné připomínkování pokut: pro piráty silnic doživotí bez řidičáku

  • 369
Vyšší pokuty a více bodů za jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog, za agresivní jízdu a nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly, to jsou některé z více než 400 návrhů, které lidé podali na ministerstvo dopravy po výzvě k „veřejnému připomínkování“ chystané změny pravidel.

„Naopak nesouhlasí se zvýšením pokuty na pět tisíc korun při nezapnutí bezpečnostních pásů, jak navrhuje ministerstvo dopravy,“ uvedl mluvčí úřadu Tomáš Neřold.

S návrhem, aby se lidé vyjádřili k připravované změně bodového systému, přišlo ministerstvo dopravy před měsícem. „Zájem veřejnosti byl pro ministerstvo příjemným překvapením,“ dodal Neřold.

Zároveň ministerstvo připravuje seminář pro zákonodárce, během kterého chce poslancům a senátorům zdůvodnit připravované změny pravidel.

Ty by měly obecně přinést přísnější tresty za nejzávažnější přestupky. Maximální výše pokuty by například u řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo při způsobení závažné nehody měla vzrůst z nynějších 50 tisíc na 75 tisíc korun.

Právě otázka výše pokut byla jednou z hojně komentovaných. Podle Neřolda řada lidí v připomínkách upozorňovala na skutečnost, že pro méně movité by takto vysoká pokuta mohla být likvidační, zatímco pro jiné řidiče jde o směšné částky. Tito lidé pak apelovali na to, aby výše pokut byla stanovena podle příjmu přistižených řidičů, nebo byla stanovována podle hodnoty vozidla.

Proti tomuto návrhu se už postavil ministr dopravy Dan Ťok (ANO), podle něhož je snahou úřadu systém pokut zjednodušit. Zavádění takovéhoto mechanismu by podle něho šlo přímo opačným směrem.

Dalším postřehem, který by si veřejnost přála do bodového systému zapracovat, je zohlednění skutečnosti, zda je potrestaný řidič profesionál, nebo není. U řidiče z povolání lidé totiž argumentují výrazně vyšším počtem najetých kilometrů, a tedy i vyšší pravděpodobností, že spáchá nějaký přestupek. Příspěvky k tomuto tématu pak úřad vyzývaly k mírnějšímu pohledu na řidiče profesionály.

Naopak u takzvaných pirátů silnic veřejnost požaduje výrazně přísnější tresty než dosud. „Lidé u nejzávažnějších případů požadovali prodloužení doby odebrání řidičského průkazu na pět, deset let nebo i doživotně,“ dodal mluvčí. V současnosti na takto dlouhou dobu úřady nemohou řidičské oprávnění odebírat, ale u závažných trestných činů o tom může rozhodnout soud.

,