Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Pákistánu frčí veteráni, sběratelů vzácných kousků je už 10 tisíc

Mezi bohatými Pákistánci je stále více těch, kteří chtějí vlastnit automobilové veterány. Zdá se, že peníze nejsou žádnou překážkou, pokud se jedná o koupi takových skvostů jako Lincoln kabriolet, který patřil afghánskému králi, nebo Rolls-Royce využívaný posledním indickým místokrálem.
Klasický chevrolet v ulicích pákistánského Rawalpindi,

Klasický chevrolet v ulicích pákistánského Rawalpindi, | foto: AP

Počet členů Pákistánského klubu veteránů v posledních letech vytrvale rostl a nyní dosáhl 10 000, upozorňuje předseda klubu Mohsin Ikrám, podle něhož sběratelé pomáhají uchovat část historie regionu.

Klub sponzoruje řadu propagačních akcí, při nichž majitelé předvádějí své starožitné kousky, ať už se jedná o výroční výstavy automobilů či setkání, na která se sběratelé vydávají stovky kilometrů přes celý Pákistán.

Pro cizince to může znít překvapivě vzhledem k tomu, že Pákistán je z médií známý spíš jako působiště ozbrojenců islamistického hnutí Taliban, kteří mají své základny v kmenových územích na severozápadě země a kteří již více než deset let usilují o svržení vlády a nastolení přísného islámského práva šaría. Jejich válka si vyžádala již desetitisíce obětí.

Ford z roku 1914

Jedním z nadšených obdivovatelů starých aut je pákistánský podnikatel Rádža Mudžáhid Zafar. Vlastní téměř 40 klasických aut, z nichž nejstarší je Ford model T z roku 1914. Část jeho honosného sídla v metropoli Islámábádu je věnována jeho koníčku, včetně velké zděné garáže a dvou venkovních přístřešků.

„Čas nelze zastavit, ale člověk se může za volantem automobilu přenést do minulosti,“ říká Zafar a představuje si, jak jeho vůz brázdil silnice v době, kdy Pákistán byl ještě britskou kolonií. Zmíněný automobil byl výsledkem snah Henryho Forda vyrobit vozidlo dostupné pro americkou střední třídu na počátku 20. století, tedy v době, kdy auta byla považována ještě za mimořádný luxus a lidé většinou jezdili koňskými povozy.

Zafar říká, že jeho první láskou byl kaštanově hnědý vůz Wolseley s šestiválcovým motorem z roku 1936. 

Wolseley s šestiválcovým motorem z roku 1936

Když ho v roce 1988 objevil, bylo prý toto auto pouhým vrakem. Zafarovi trvalo několik let, než se mu podařilo sehnat všechny součástky a dostat automobil do původního stavu. Podnikl kvůli tomu i několik cest do zahraničí.

Právě shánění náhradních dílů je podle pákistánských sběratelů nejnáročnější součástí jejich záliby. Součástky si často objednávají ze Spojených států či z Evropy. V zahraničních novinách nechávají otiskovat inzeráty, a dokonce žádají o pomoc i přátele cestující do ciziny.

V reakci na takový inzerát z roku 2004 sehnal londýnský zprostředkovatel pro obchodníka Karíma Čapru z pákistánské finanční metropole Karáčí originální tachometr, který Čapra potřeboval pro model Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1924. Součástka ho tehdy vyšla na 725 dolarů (18 300 Kč).

Uvedený Rolls-Royce získal první cenu na mezinárodní výstavě automobilů Concours D’Elegance v Kuvajtu v roce 2012 a Čaprův americký vůz Hupmobile z roku 1929 skončil na druhém místě.

Vůz Rolls-Royce původně vlastnil princ Naváb Sádik Muhammad Chán Abbásí z někdejšího indického státu Bahávalpur, který se později stal součástí Pákistánu. Poslední indický místokrál Louis Mountbatten a zakladatel Pákistánu Muhammad Alí Džinnáh jeli v tomto autě společně v roce 1947 při ceremoniálu pořádaném u příležitosti vzniku Pákistánu.

Čapra si vyžádal od svého syna slib, že auto nikdy neprodá a že vůz zůstane v rodině. Když příležitostně s automobilem v odhadované hodnotě 462.000 dolarů (11,7 milionu Kč) vyjede, lidé v ulicích ho zastavují, aby se s ním vyfotografovali.

Počet členů Pákistánského klubu veteránů v posledních letech vytrvale rostl a nyní dosáhl 10 000, upozorňuje předseda klubu Mohsin Ikrám, podle něhož sběratelé pomáhají uchovat část historie regionu. Klub sponzoruje řadu propagačních akcí, při nichž majitelé předvádějí své starožitné kousky, ať už se jedná o výroční výstavy automobilů či setkání, na která se sběratelé vydávají stovky kilometrů přes celý Pákistán.

Princ měl asi stovku aut, z nichž většina byla prodána v aukci, říká jeho vnuk Solejmán Abbásí, který rovněž patří mezi členy klubu veteránů. Abbásí uvedl, že řadu let pracoval na opravě jiného auta, které zdědil po svém dědečkovi, černé elegantní limuzíny značky Jaguar z roku 1948. Při rekonstrukci vozidla s takzvanými sebevražednými dveřmi (tedy dveřmi, které mají panty vzadu) Abbásí každou fázi opravy vozu pečlivě fotografoval.

Láska k automobilovým veteránům si nežádá jen vášeň, ale také trpělivost, zdůrazňuje automechanik Alí Husain, který od roku 1972 starobylá auta opravuje ve své dílně ve městě Rávalpindí, ležícím nedaleko metropole Islámábádu. V současnosti pracuje Husain na vozech Wolseley z roku 1934 a Chevrolet z roku 1944.

Tento koníček je náročný, přiznává prezident klubu Ikrám, který je mimo jiné majitelem kabrioletu Lincoln Continental s motorem V12 z roku 1947, v němž údajně jezdil počátkem 70. let poslední afghánský král Záhir Šáh. Kupříkladu dvanáctiválcové Ferrari z roku 1963, které bylo přepraveno z Pákistánu do USA, se v dražbě prodalo za dva miliony dolarů.

Rozvíjející se odvětví automobilových veteránů má podle Ikráma v Pákistánu hodnotu téměř 11 milionů dolarů (278 milionů Kč), což je ohromující suma v zemi, kde většina ze 180 milionů obyvatel žije za méně než dva dolary na den.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Přejmenujte ho! Milano není prvním autem, které se nakonec jmenuje jinak

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...