VIDEO: Pekelný stroj to rozjede na 230 a nemá přední brzdy

V Goethově Faustovi byl Mefistofeles ztělesněním zla. Podobně asi vnímali lidé první auta před sto lety. A tak dřevní léta motorismu pamatuje a připomíná červený fiat pojmenovaný právě po pekelníkovi.

Mefistofela krotil sir Ernest Eldridge, kterému pro stavbu rekordního stroje posloužil Fiat SB4 Corsa z roku 1908.

Jedinečný unikát postavil podle svých představ. Původní osmnáctilitr, který prvnímu majiteli při jednom ze závodů explodoval, mu byl málo.

Eldridge prodloužil rám, k tomu použil díly z londýnského autobusu, a namontoval pod dlouhatánskou kapotu letecký motor Fiat A12 (pro znalce: typ "A-12 Bis"). Vodou chlazený šestiválec s objemem 21,7 litru posílil na 320 koní. Výkon na zadní nápravu přenášel řetěz.

Eldridge svůj stroj pojmenoval po pekelníkovi pro lomoz a čmoud, který ho doprovázel. Dvanáctého července 1924 mefistofela oživil a vytvořil světový rychlostní rekord. Na silnici u francouzského Arpajonu se tehdy rozparádil na 234,980 km/h. Přední kola dvoutunového pekelníka neměla brzdy.

V roce 1969 rekordní stroj koupil tehdejší šéf Fiatu Giovanni Agnelli od potomků sira Eldridge. Při své rekordní jízdě byl mefistofeles černý, na červeno ho nechal přelakovat až Agnelli.

Legenda po renovaci dřímá ve sbírce automobilky, letos v březnu byla k vidění v expozici značky na autosalonu v Ženevě.

Na testovacím okruhu v Baloccu se mefistofeles znovu probudil k životu při setkání s drobounkým prapravnukem: Fiatem 500, kterému v útrobách tepala největší motorářská novinka italské značky, dvouválec TwinAir.

Fiat Mefistofele a Fiat 500C