VIDEO: Podívejte se na první jízdu unikátní bugatky

  • 23
Zlínští milovníci aut vypustili na silnici první z řady slavných Bugattiho vozů. První kilometry zrenovované bugatky při testovací jízdě v Napajedlích dopadly na jedničku. Závoďák se proháněl po kopci rychlostí přes sto třicet kilometrů v hodině.

Zrenovovanou modrou krasavici z roku 1928 přivezli na kopec Maková v Napajedlích technici skupiny Samohýl Motor Zlín. Prašná cesta se stala první tratí čtyřválcové "sedmatřicítky". Zaburácel motor, řidič nastartoval, motor chytil hned. Pak už se proháněla bugatka po polní cestě, rychlost nad stovku byla samozřejmostí.

"První pocit je úžasný, jsem rád, že všechno funguje. Zatím si sedají brzdy, takže je budu muset trochu opravit. Od toho ale testovací jízda je," řekl nadšeně po prvních kilometrech Michal Hosák, automechanik skupiny Samohýl Motor Zlín.

Hosák dostal výjimečnou možnost sednout si za volant vůbec první bugatky, kterou ve Zlíně sestavili. Sám totiž na její renovaci od začátku pracoval. "Je to skvělý zážitek v tom voze jet, vyzkoušet, jak těžké to měli naši předkové. Jezdili s takovým vozem po prašných kamenitých silnicích stovky kilometrů," líčí Hosák.

"Jde z toho mrazení v zádech. Je to nebezpečné, kdyby na tom autě cokoli povolilo. Musíme připustit, že bezpečnost není vůbec žádná. To auto nahání hrůzu a to je jen čtyřválec. Musí to být adrenalin," smál se na řidiče Jiří Valach, vedoucí renovační dílny skupiny Samohýl Motor.

"A to je teprve čtyřválec, nechci vidět, jak rychlá bude ´pětatřicítka´. Ta má osmiválcový motor, takže by měla jet tak sto osmdesát kilometrů v hodině," říká s úsměvem Valach, který předpokládá, že motor slavného vozu, na kterém jezdila nejrychlejší závodnice dvacátých let Eliška Junková, "zavrčí" během tří týdnů.

Originální Bugatti 37 z roku 1928 testovali na polní cestě. Do běžného provozu vůz nesmí. "Nemá registrační značku ani značku historického vozidla," podotkl Valach.

Bugatky předběhly dobu

Dnešní uživatel automobilu si při jízdě "bugatkou" moc neodpočine. Zatáčky se vybírají smykem, přibrzdit je možné speciální ruční brzdou, chybí odpružení vozu, takže řidič cítí všechny nerovnosti terénu.

"Auta, která jezdila začátkem dvacátých let dosahovala rychlosti čtyřicet nebo padesát kilometrů v hodině. Bugatti vývojově přeskočil několik generací motorů, v té době vytvořil špičku na závodní dráze i mezi civilními vozy," popisuje Valach.

S renovací vozů značky Bugatti začala skupina Samohýl Motor asi před dvěma lety. "Pravý důvod je slavná závodnice Eliška Junková. Můj otec s ní strávil hodně životních chvil. Mám její kompletní životní výstavu. Měl jsem vždy myšlenku udělat původní auto Bugatti 35, se kterým Eliška Junková začínala závodit. Teď se mi plní sen," uvedl Ladislav Samohýl, předseda představenstva Samohýl MB Zlín, který se netají tím, že první jízda jeho bugatky pro něj byla srdeční záležitostí.

"Ten pocit je úžasný. Zároveň cítím hlubokou úctu k těm, kteří Bugatti projektovali a závodili na těchto vozech," podotkl Samohýl. V renovacích originálních vozů budou pokračovat. Vytvořit chtějí i dvacet replik. Své místo najdou auta v novém muzeu ve Zlíně. Čtyři bugatky by se měly představit společně s dalšími historickými raritami na letošní Barum rallye ve Zlíně.