Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

VIDEO: Pyeonghwa Hwiparam je hit prázdných dálnic KLDR

V Severní Koreji na silnicích moc aut nepotkáte. Evropan na dovolené ale může narazit na auta, která zná. Třeba Fiat Palio, nebo má štěstí a potká podivné korejské mercedesy.

V zemi, které se říká jedno velké vězení, je soukromé vlastnictví auta obyčejným lidem zapovězeno, fabriky na auta ale v zemi tuhé totality mají.

Po prázdných ulicích a na dálnicích se prohánějí vlastně jen vojenská auta a kočáry papalášů a diktátorů. Nejoblíbenější je černý mercedes s černými skly, samozřejmě pancéřovaný.

Zabavit!

V roce 2007 nakázal Kim Čong-il zabavit všechna auta japonské provenience, která byla v KLDR. Rozzlobil se prý tehdy, když mu jedno z nich překáželo v cestě.

Ušetřena zůstala jen auta, které Kim Čong-il daroval významným hercům a sportovcům a také ty, které slouží ve vůdcově ochrance.

Oficiální čísla neexistují, ale odhaduje se, že v celé zemi jezdí míň než 30 tisíc aut. Což znamená, že tahle 24milionová země má jednu z nejnižších penetrací auty na světě. "Je pravděpodobnější, že znáte někoho, kdo má letadlo, než abyste v Severní Koreji našli majitele auta," píše ironicky americký automagazín Car and Driver.

"Kolem roku 1987 Severokorejci koupili několik kusů Mercedesu 190 (model W201, vyráběný v letech 1982-1994), které okopírovali," uvádí Erik van Ingen Schenau, který se autoparkem Severokorejců a Číňanů zabývá. "Auta nesla jména Kaengsaeng 88, Paektusan, nebo Pyongyang 410," upřesňuje. Podle van Ingen Schenaua je téměř nemožné sehnat jejich fotky. Jedny z mála pořídila 19. března 1989 v Pchjongjangu skupina německých turistů (foto zde). Kaengsaeng 88 podle Car and Driver pohání čtyřválcový motor, auto nemá topení, natož klimatizaci.

Ještě předtím, v sedmdesátých letech, nakoupila Severní Korea tisíc Volv 144. Traduje se, že za ně nikdy švédskému výrobci nezaplatila. Dodnes jezdí po Pchjongjangu některé jako taxíky.

V osmdesátých letech dostávali funkcionáři a vojenští činitelé volhy a dacie.

Ze skladů Fiatu

Pyeonghwa znamená korejsky mír. Stejnojmennou automobilku založila v roce 1999 severokorejská vláda a politicky aktivní jihokorejská Církev sjednocení. Pyeonghwa Motors má exkluzivní vládní povolení na výrobu a na nákup a prodej ojetých aut. Podle internetové encyklopedie wikipedia v roce 2003 vyrobila ve své fabrice s kapacitou 10 tisíc aut 314 vozů. Erik van Ingen Schenau odhaduje, že v roce 2005 se automobilka nedostala nad 400 vyrobených kusů. Dnes podle jeho odhadů vyrobí několik tisíc aut ročně. Některá auta Pyeonghwa vyváží do Vietnamu.

První auto severokorejské automobilky vyjelo s fabriky ve městě Nampo v roce 2002. Model Hwiparam znají i Češi, je to vlastně upravený Fiat Palio. Italský původ má i další model uvedený ve stejném roce: malá dodávka Fiat Dobló. V podání Severokorejců Ppeokkugi.

V roce 2006 se ve státním tisku poprvé objevila fotografie nového modelu Junma. Velký sedan vychází z první generace Ssangyongu Chairman, který vznikl na základech dvacet let starého Mercedesu třídy E (W124).

Ve stejném roce se Pyeonghwa dohodla s čínskou automobilkou Brilliance na licenční výrobě vanu Jinbei Haise, což je stará hranatá Toyota Hiace. A konečně v roce 2007 se představil Hwiparam II, což je licenční Brilliance Junjie.

V nabídce je třeba i terénní pick-up a SUV, které si severokorejci vypůjčili od čínské automobilky Dandong Shuguang.

Pyeonghwa má v Koreji kromě televizní reklamy také billboardy. Normálním občanům jsou maximálně pro zlost, slouží jen jako demonstrace síly a zdraví korejského průmyslu před několika málo zahraničními hosty, kteří se do KLDR vydají.

Prodej aut obyčejným soukromníkům je totiž v KLDR zakázán. A stejně by na ně neměli. Auta, která jsou k mání, jsou určena cizincům, například obchodníkům a personálu ambasád. Oficiální přístup k autům mají pak už jen úřady a "horních deset tisíc".

Velmi malá skupina Severokorejců, kterou lze považovat za střední třídu, používá japonská auta, která se do země pokoutně dostávají z Číny. Mnoho z nich registruje auta ve spolupráci se státními firmami, které přeprodávají své registrační značky. Když je vůz zaregistrován pro "veřejné použití", nemusí se z nej platit daň a je jednodušší získat povolení k cestování.

Celá reklama na Pyeonghwa Hwiparam:

Světový fiat

Palio je pro Fiat auto pro celý svět, zaměřené hlavně na motorizaci rozvojových zemí. Po třech faceliftech a dalších malých obměnách se vyrábí od roku 1996 dodnes v Argentině, Indii, Turecku, Jižní Africe, Číně a Rusku. Čínské palio ZDE

Fiat Palio

Auto s karoserií z tužky Giorgetta Giugiara se představilo ve verzích sedan (Fiat Siena), tří a pětidveřový hatchback a kombi (Palio Weekend). Existuje také dobrodružně vyhlížejí provedení Palio Adventure SUV Crossover a praktický pickup Strada. Většina modelů byla k mání i na evropských trzích, v Česku hlavně kombík a pick-up. Spekuluje se už ale o nástupci. Snad by se mohl představit ještě letos na základech Fiatu Grande Punto/Punto Evo.

Autor:
  • Nejčtenější

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiat 500X je tajný tip z bazaru. Když měníte olej, vydrží věčně

29. dubna 2024

Premium Kompaktní crossover je na trhu od roku 2014 a v roce 2018 prodělal facelift spolu s přechodem na...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

Francouzský kodiaq se otočí na pětníku. Nabídne však milionové svezení?

3. května 2024

Vpředu tříválcová dvanáctistovka, vzadu větší „batoh“. Slavné jméno Renault Espace se vrací v nové...

Nová auta mají povinně černé skřínky, data jsou chráněna před zneužitím

3. května 2024

Od léta budou mít všechna nová auta černé skřínky. EU vyžaduje záznam důležitých informací vozidla...

Škoda stále roste, šampionkou prodejů je octavia. Spalováky neodepsala

2. května 2024

Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí dodávky vozů zákazníkům o 5,2 procenta na 220 500 aut....

Plzeňská univerzita bude vychovávat inženýry elektromobility, je o ně zájem

2. května 2024

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni (FEL) rozšiřuje studijní programy, aby lépe...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...