Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VW Golf málem nevznikl, nelíbil se šéfovi. Ikona dnes slaví čtyřicítku

aktualizováno 
Rok 1969 se chýlil ke konci, když Giorgiettu Giugiarovi zazvonil telefon. Ohlásil se importér volkswagenů do Itálie Gerhard Gumpert. Designérovi, který dva roky před tím otevřel v Turíně své studio Italdesign, nabídl práci na novém modelu. Giugiarovo "sí" dalo vzniknout ikoně jménem Volkswagen Golf.

"Management automobilky se právě vrátil z autosalonu v Turíně. Zkoumali tam nejzajímavější auta a z nich vybrali šest. Z nich jsem čtyři navrhl já. A tak mě oslovili. Pár dní nato jsem jel do Wolfsburgu," popisuje dnes, čtyřicet let po představení Volkswagenu Golf Giugiaro v rozhovoru pro italský deník La Repubblica.

V sídle automobilky ho přivítal tým manažerů, techniků a překladatel (Giugiaro dodnes mluví jen italsky). "Zavedli mě do jednací místnosti a hádejte, co tam bylo. Rozmontovaný Fiat 128. Chtěli začít s vývojem nového rodinného auta, které by nahradilo brouka a chtěli něco podobného stodvacetosmičce," popisuje.

Fiat 128

Fiat 128

"Nedokážeme udělat tak prostorné a kompaktní auto jako je 128, zkuste to vy," popsal, proč ho pozvali, pro deník La Stampa.

Může se hodit

Chcete i vy jezdit touto osvědčenou legendou? Vyberte si svůj VW Golf na Automodul.cz.

Původní projekt počítal s o mnoho větším autem. "Měl to být jakýsi passat hatchback, zadání se měnilo na poslední chvíli. Auto mělo být mnohem menší," popisoval Giugiaro před lety v jednom rozhovoru.

Důvěru vzbudil talentovaný Ital i technickými detaily, na které se vyptával: "Museli kvůli tomu zavolat specialisty z vývoje."

Volkswagen objednal dva návrhy, jeden menší a druhý větší. Vybrali ten první, z druhého vznikl passat.

Návrh měl Giugiaro hotový 12. srpna. Na náklady se hledělo už tehdy, projekt se kvůli tomu několikrát upravoval. Kvůli bezpečnostním normám muselo mít auto čelní sklo více skloněné než v původním návrhu a také dostalo delší kapotu než chtěl Giugiaro. V původním návrhu byla přední světla obdélníková, ale levnější byly kruhové lampy. "Když jsem protestoval, že se pak bude golf podobat Alfě Romeo Giulii GT, odpověděli: Jestli se podobá alfě, tím líp," popisuje. "Zadní světla jsem kvůli úspoře nákladů musel zmenšit," dodává slavný designér.

Volkswagen Golf první generace

Čtyřicátník

První sériově vyráběný Golf sjel z výrobní linky ve Wolfsburgu 29. března 1974. Tam, kde po celá desetiletí dominoval Brouk s motorem vzadu, začala nová epocha vepředu napříč uloženého motoru a pohonu předních kol. Navázat na nesmrtelný model se podařilo a již v říjnu 1976 byl oslavován miliontý Golf. Ve stejném roce se představil Golf GTI, následoval Golf Cabriolet (1979) a pak naftový Golf GTD (1982). Ve druhé generaci z roku 1983 se poprvé představila verze s pohonem všech kol (syncro, 1986). První kombík dorazil ve třetí generaci představené v srpnu 1991. Čtvrtá se uvedla v roce 1997, pátá roku 2003 a šestá 2008. Stávající sedmá generace golfu měla světovou premiéru 4. září 2012.

Golf je nejvíce vyráběným volkswagenem všech dob. V létě 2013 překonala sedmá generace hranici 30 milionů vyrobených vozů. Aktuální modelová řada se vyrábí v závodech Wolfsburg, Cvikov, Fo-šan (Čína) a Puebla (Mexiko).

Když práci dokončil, ptali se ho, jestli chce, aby golf nesl jeho znak stejně jako auta navržená Pininfarinou, která měla na boku podpis karosárny. "Ta myšlenka se mi moc líbila, hned jsem souhlasil. Ale na to mi ale řekli, že bych si ty hliníkové štítky musel všechny zaplatit sám." Potřebovali by jich čtyři tisíce denně.

Giugiaro vzpomíná na napjatý vztah s Rudolfem Leidingem, který nastoupil na kapitánský můstek značky v roce 1971. "Golf málem nevznikl. V průběhu vývoje se změnilo vedení firmy a novému prezidentovi se můj golf nelíbil," popsal Giugiaro v roce 2003. "Rozhodlo se, že se bude pokračovat, ale jen proto, že už do něj investovali tolik peněz a nebyl čas projekt měnit." Ale strach rychle opadl, lidé se do golfa zamilovali.

Golf automobilku vlastně zachránil. Volkswagen potřeboval moderní náhradu za zastarávajícího brouka a právě golf její obrodu nastartoval. Po těžkých sedmdesátých letech se dnes koncern VW pere o místo světové jedničky v počtu vyrobených aut.

Golf byl podle Giugiara ihned tak úspěšný, protože byl jiný než ostatní auta. Auto chtěl pojmenovat Pony. "Nevím přesně, proč se jmenuje Golf, ale jeden z návrhů hlavic řadící páky, který byl nakonec použit pro verzi GTI, měl tvar golfového míčku," vypráví.

Volkswagen Golf první generace

Na dalších golfech už Giugiaro nepracoval. Tvary pokračovatelů už vznikly v designcentrech Volkswagenu. Dnes patří Italdesign a Giugiaro koncernu Volkswagen a letos šestasedmdesátiletá legenda se podílí na tvorbě nového golfu číslo osm, který dorazí zhruba za čtyři roky.

Fotogalerie

Golf je dnes tak trochu symbolem designového konzervativismu. Jedna generace navazuje na druhou. Tlustý zadní sloupek, který vymyslel Giugiaro začátkem sedmdesátých let, si zachovává dodnes. "Kdyby mě oslovili, udělal bych ho úplně jinak," říká o druhé generaci z roku 1983. "Stále hledáme něco nového. Je to naše práce." vysvětluje.

Giugiaro může být klidný. Designérům Volkswagenu dnes vládne jedna z nejzářivějších hvězd automobilového designu, Ital Walter de Silva. V roce uvedení golfu (1974) byl na stáži u Fiatu.

"Když jsem to auto uviděl, pochopil jsem, že Giugiaro udělal generační skok oproti všem ostatním autům," říká de Silva dnes. Podle něj jsou nejpovedenější golfy první, čtvrté a sedmé (aktuální) generace. "Nic jsem na něm nevymyslel. Všechno jsem převzal od Giugiara," skládá velikán poklonu velikánovi.

Jednička se vyráběla až do roku 2009

Volkswagen patřil po druhé světové válce mezi nejrychleji rostoucí výrobce, brouky i dodávky se dobře prodávaly po celém světě. Od 60. let ale bylo stále jasnější, že koncepce se vzduchem chlazeným motorem uloženým vzadu má nejlepší roky za sebou a továrna prožívala krušná léta. Ta dokázala překonat až po rázné obměně výrobního programu, kterou symbolizuje právě Golf. 

Ten ale nebyl prvním volkswagenem, který vyznával pojetí "všechno vpředu" - tedy s motorem pod přední kapotou, který pohání přední nápravu. O rok jej předběhl o třídu větší Passat, což byl první pozitivní výsledek koupě továrny Auto Union, kterou Volkswagen získal v roce 1964 od koncernu Daimler-Benz. Díky zkušenostem původního výrobce vozů Audi také mohl trvat vývoj golfu, založeného na naprosto jiném základě než předchozí vozy z Wolfsburgu, pouhých pět let.

Také zákazníky pro nový druh vozu - hatchback - připravili Volkswagenu jiní. Za první vůz s výklopnou zádí je považován předválečný Citroën Traction Avant Commerciale, skutečný boom ale přišel až později. V roce 1961 začal Renault vyrábět nesmrtelnou "čtyřku", o čtyři roky přišel Renault 16, který byl vyhlášen evropským automobilem roku 1966. 

Nikdo z předchůdců ale nedokázal přilákat tolik zákazníků, jako Němci se svým golfem. První generace se vyráběla do roku 1983 a celkem jich továrnu opustilo na 6,8 milionu kusů. Kromě obyčejných vozů pro běžné řidiče nechyběla ani "ostrá verze" GTI, uvedená v březnu 1975. O rok a půl později Volkswagen vkročil na neznámou půdu, když se rozhodl pod kapotu instalovat naftový motor. V té době byly "diesely" doménou náklaďáků nebo autobusů.

Do malých osobních aut je montovali jen ve Francii a hlučné a vibrující pohonné jednotky příliš úspěchů nesklízely. Inženýři ve Wolfsburgu přitom nekonstruovali úplně nový motor. Použili totiž blok z osvědčené benzínové "patnáctistovky", ke kterému přidali novou hlavu, klikovou hřídel či písty - vše samozřejmě doplněné vstřikovacím čerpadlem.

První verze golfu zůstala ve výrobním programu firmy nejdéle ze všech generací. V Německu sice skončili s její výrobou už v roce 1983, ale dalších deset let ještě karosárna Karmann dodávala nabízela elegantní kabriolet a golfy první generace ještě nějakou doby vyjížděly pod názvem Volkswagen Caribe i z bran továrny v Mexiku. Úplně poslední automobil s elegantní, byť na dnešní poměry poněkud křehkou karoserií vyrobili v Jižní Africe jako City Golf v létě 2009.

Není ostatně divu, že na dnešního řidiče působí první generace VW Golf trochu směšně a křehce, zejména ve srovnání s mladšími sourozenci. Na golfu lze totiž názorně ukázat, jak moc za poslední čtyři desítky let auta narostla. Současná sedmá generace, vyráběná od roku 2012, je totiž o půl metru delší, pět cm vyšší a o skoro 20 cm širší, než byla ta první. Ve všech směrech větší než první golf jsou dnes i vozy, které patří do nižší třídy a mezi kterými nechybí ani Škoda Fabia.

Nejčtenější

Alfa Romeo Stelvio
První rande s italskou sexbombou: Alfa Romeo Stelvio v akci

Alfa Romeo začíná novou éru, chce být globální sexbombou mezi prémiovými značkami. Jízdními výkony je jí už teď. Stelvio, první SUV značky v její 107leté...  celý článek

O průjezd zatáčky driftem nebyla nouze.
Franta a další dakarské speciály řádily v Sosnové

Už vyšplhání do kabiny je výkon. Jsou tu tři anatomické sedačky, do té pravé se kurtuji a nasazuji helmu. Přijde mi to trochu zbytečnost, kvůli pár kolům....  celý článek

Závodní speciál Praga Super Piccolo pro závod 1000 mil československých 1934
Praga: vozy na statisíce kilometrů, oblíbil si je i prezident Masaryk

Historie automobilky Praga se začala psát před 110 lety. Pragovky platily za etalon konzervativní spolehlivosti, uživatel vždy věděl, co od nich čekat. Ne...  celý článek

Škoda Vision E
Škoda představí do roku 2025 pět elektroaut, Vision E bude první

Čína je dnes pro autoprůmysl jedním ze stěžejních trhů. Jeho důležitost vnímá také Škoda, která zde prodá nejvíce svých vozů. Na autosalon v Šanghaji...  celý článek

Krasavice na veteránském autosalonu classic Show Brno
OBRAZEM: Z českých krásek mezi autodědečky přechází zrak

To jinde nespatříte: promenáda v plavkách mezi autoveterány, dámy jak vystřižené z filmu pro pamětníky, femme-fatale v auťáku, o kterém vám jako malém...  celý článek

Další z rubriky

Speciální vůz Tatra na cestě kolem světa.
Expedice Tatra kolem světa začala před 30 lety. Doplatila na změnu režimu

Expedice Tatra kolem světa přitahovala koncem 80. let velkou pozornost. Výprava, která vyrazila 18. března 1987 z pražského Staroměstského náměstí, se po více...  celý článek

Alfa Romeo Bertone 145 Sportut
Autofotka týdne: SUV mohla mít Alfa už před dvaceti lety

Italský autodesignér Nuccio Bertone zemřel před 20 lety, jen pár dní před zahájením ženevského autosalonu, který se koná tradičně začátkem března. Bertoneho...  celý článek

Mike Hailwood žene svůj Surtees TS10 z roku 1972 k titulu mistra Evropy F2.
VIDEO: Mistr světa na dvou i čtyřech kolech a jeho osudový okruh

V 83 letech, 10. března letošního roku zemřela motoristická legenda Brit John Surtees, jediný jezdec, který získal titul mistra světa ve formuli 1 i v závodech...  celý článek

BMW Řada 7 3.0 740d xDrive
BMW Řada 7 3.0 740d xDrive

r.v. 2016, naj. 25 000 km, diesel
3 071 064 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.