Revoluce v konstrukci a výrobě aut: wikispeed jezdí za 1,5 litru

Wikispeed je neobvyklý automobilový projekt, v jehož rámci vyvíjejí dobrovolníci z celého světa úsporný sportovní vůz. Prototyp už jezdí a podle tvrzení tvůrců má dosáhnout spotřeby 1,5 litru benzinu na 100 kilometrů.

Wikispeed SGT01 | foto: Wikispeed.com

Za projektem úsporného automobilu, zkonstruovaného výhradně dobrovolníky ve volném čase a financovaného z příspěvků veřejnosti, stojí Joe Justice, původně softwarový vývojář. Prozatímní výsledky projektu jsou přitom velmi pozoruhodné. První prototyp auta byl totiž hotový za pouhé tři měsíce od startu projektu a auto vykazuje spotřebu pouze asi 2,35 litru benzinu na 100 kilometrů. Plány jsou však podstatně ambicióznější, spotřeba má klesnout na 1,5 litru.

Neméně zajímavé jsou postupy, které autoři projektu při jeho tvorbě používají. Proces vývoje se totiž inspiroval světem vývoje softwaru, celý vůz je modulární a jeho stavba je velmi lehoučká. I přesto očekávají tvůrci zisk pěti hvězdiček v nárazových testech. Jen pro úplnost, hmotnost vozidla je pouze asi 640 kilogramů.

Modulární stavba a nové auto co týden

Princip modulární stavby auta a aplikace postupů používaných při vývoji softwaru mají v automobilovém světě nevídané důsledky. Každých sedm dní je tým schopen přinést výrazný pokrok ve vývoji vozu, vlastně se během této doby může změnit každá jeho část. Přitom některé mohou pokročit ve vývoji podstatně víc a jiné zase méně, vadit to vůbec nemusí. Celé auto se totiž skládá z osmi modulů, které jsou spolu jen velmi volně spojeny. To znamená, že jeden z modulů může být zcela přepracován a nahradit starý modul, přitom to výrazně neovlivní konstrukci celého auta.

Open Source Ecology

V rámci projektu Open Source Ecology vzniká takzvaný Global Village Construction Set (GVCS), jakási sada strojů, které lze snadno vyrobit podle podrobné dokumentace v nehostinných podmínkách. V podstatě by podle návodů mělo jít založit třeba nový a zcela soběstačný ostrůvek civilizace po nějaké velké přírodní katastrofě. Součástí celého setu je asi padesátka různých zařízení, ke kterým je v rámci Open Source licence kompletně dostupná dokumentace. Automobil vzniklý na základech projektu Wikispeed je jenom jednou z položek.

Autoři projektu tvrdí, že současný automobilový průmysl postupuje ve vývoji v podstatě velmi pomalu, vývoj vozů trvá roky a následně se takové vozy ještě déle prodávají v podstatě bez zásadních vylepšení. Celý cyklus přitom může trvat až 26 let, což je však opravdu extrémní případ. Pro běžná masově vyráběná auta je dnes obvyklejší cyklus zhruba tříletého vývoje a šesti let výroby. I tak to ovšem může znamenat, že si zákazníci kupují techniku, která byla na špičce před devíti lety. Wikispeed má umožnit podstatně rychlejší tempo inovace vozů včetně toho, že by si mohli zákazníci pro svá auta kupovat aktuální vylepšení.

Wikispeed si nechce nechávat závěry svého bádání pouze pro sebe. V rámci projektu Open Source Ecology chce sdílet data i s dalšími inženýry a následně v podstatě s kýmkoli, kdo bude mít zájem si takové auto postavit. V rámci této odbočky projektu by mělo vzniknout jednoduché auto, které bude možné si ve formě stavebnice sestavit doma. Vůz by měl být vhodný například ke každodennímu dojíždění do práce, spotřeba by měla být 2,35 litru na 100 kilometrů a cena stavebnice pod hranicí 200 000 korun. Vůz má být také velmi jednoduchý na údržbu.

Výměna karoserie a rychlá výroba

Modulární stavba automobilů vzniklých v rámci projektu Wikispeed má také umožnit snadné přizpůsobení vozu momentálním potřebám. V podstatě by mělo jít například velmi jednoduše vyměnit karoserii a kabriolet používaný pro víkendové jezdění změnit třeba na rodinný sedan.

Ceny součástek

ceny v USD

Šasi: 1 000
Modul odpružení (včetně ocelových ráfků a pneumatik): 4 × 1 000
Modul motoru: 10 000
Modul interiéru: 5 000
Přední nárazová struktura: 500
Boční nárazová struktura: 2 × 250
Zadní nárazová struktura: 500
Karoserie: 5 000

Společně s automobilem vyvíjí tým i nový proces výroby. Ten se nazývá Extreme Manufacturing a spočívá v tom, že výrobci budou moci do výroby velmi rychle zavádět změny, které provede vývojářský tým v prototypové fázi. Celý proces výroby by přitom měl být silně decentralizovaný, auta nebudou muset vznikat ve velkých rozhlehlých továrnách se stovkami a tisícovkami zaměstnanců.

Pro výrobu postačí malé dílny a menší manufaktury, které díky novému přístupu k vývoji a výrobě budou schopné vozy vyrábět za konkurenceschopné ceny. Výrobní systém bude efektivnější i díky tomu, že k sestavení automobilu bude potřeba méně úkonů, než je dnes běžné.

Práce dobrovolníků ve prospěch všech

Na vývoji vozidla Wikispeed se momentálně podílí několik desítek dobrovolníků z celé řady zemí světa. Fyzicky vývoj auta probíhá ve městě Lynnwood v americkém státě Washington. Tam ale na autě pracuje jenom malá část dobrovolníků, většina týmu odvádí svou práci na dálku, řeší úkoly, které si sami vybrali. Pracují zcela bez nároku na odměnu a své přínosy musí zpřístupnit Wikispeed, nicméně tím nejsou dotčena jejich autorská práva k těmto přínosům.

Prozatím je výsledkem projektu vůz s označením Prototype SGT01. Jde o lehoučký roadster. Auto je to velmi spartánské a ačkoli je schváleno pro provoz na pozemních komunikacích (minimálně v USA tomu tak je), pro každodenní používání asi není příliš vhodné. Roadster nemá prakticky žádnou komfortní výbavu a i karoserie je jen velmi jednoduchá a neochrání posádku před nepříznivým počasím.

Zcela zatím chybí dveře, nastupuje se otevřenou střechou, chybí i běžný zamykatelný zavazadlový prostor. Spíše než cokoli jiného je to ryzí sporťák, který je navíc schopen jezdit velmi úsporně v běžném provozu. Auto přitom zrychlí z nuly na stovku za zhruba pět sekund, maximální rychlost činí 240 km/h. Uprostřed uložený benzinový motor pochází od Hondy, více informací o něm ale autoři projektu neposkytují.

Automobil ve stádiu prototypu si lze zakoupit, a to i třeba jenom po jednotlivých modulech. Při nákupu po kusech vyjde na 28 000 dolarů, pokud zákazník nakoupí vše najednou, dostane slevu 3 000 dolarů a celé auto tak vyjde na 25 000 dolarů. Nejdražší na celém vozidle je modul motoru za 10 000 dolarů a karoserie za 5 000 dolarů.

  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...