Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za nadávání a problikávání hrozí v Německu tučná pokuta

  • 19
Za volantem si občas zakleje většina českých řidičů. V sousedním Německu by si to však měli odpustit. Pokud by je slyšeli policisté, případně je rovnou viděli, jak ukazují vulgární gesto, mohlo by to řidiče přijít velmi draho.

Za nadávky a neslušné posunky hrozí v Německu pokuta od 200 do  6 000 eur, tedy asi 5 000 až 160 000 korun. "V Německu se obecně agresivita za volantem trestá mnohem přísněji než tady," řekl Václav Špička z Autoklubu ČR.

MF DNES vybrala tři evropské státy, do nichž míří za dovolenou tisíce Čechů nebo přes ně přejíždějí. A kde je dobré si dát kvůli tamním přísným či specifickým pravidlům opravdu dobrý pozor při řízení.

"Například do Chorvatska se loni vydalo vlastním autem až 250 tisíc Čechů. Většinou to byli mladší lidé," uvedl Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting, která zpracovává analýzy cestovního ruchu.

Chorvatsko: jízda na červenou za 3 600

Dopravní odborníci varují řidiče, kteří míří právě do Chorvatska, především před jízdou s alkoholem v krvi. V oblíbené turistické destinaci se ještě před dvěma roky tolerovala u řidičů mírná hladina alkoholu. Už to však neplatí, přestože si to někteří Češi stále myslí.

I za mizivé množství alkoholu (do 0,05 promile) hrozí pokuta v přepočtu od 1 800 do 5 400 tisíc korun. Za odmítnutí testu na alkohol je sankce téměř 11 tisíc korun.

Za nerespektování červené na semaforu je to 3 600 korun a třeba za překročení rychlosti v obci o 10 až 30 kilometrů je trest 1 100 korun.

Za nezaplacení pokuty mohou chorvatské úřady vzít viníkovi pas, a dokonce mu ho mohou zabavit až do doby, než věc posoudí soud.

Německo: pozor na odstupy

Kromě pokut za vulgární gesta hrozí v Německu trest i za další skutky, které v Česku nejsou nezákonné. Například za blikání, kterým si někdo vymáhá, aby mu před ním jedoucí řidič uhnul, mohou němečtí policisté požadovat v přepočtu až 10 500 korun.

V Česku není nezákonné ani nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty. Naopak v Německu je to přísně sledováno a trest je ukládán podle rychlosti, kterou viník jel. Při rychlosti 80 km/h je pokuta asi 8 000 korun a při 130 km/h už 10 500 korun.

Od letošního února se v Německu zhruba dvojnásobně zvýšily i pokuty za další dopravní přestupky.
"Navíc zde řidičům hrozí, že jim policie zabaví auto, což stoprocentně zkazí celou dovolenou," zdůraznil Pavel Kuchálik z Ústředního automotoklubu. "Stát se to může, pokud řidič odmítne zaplatit zálohu, která je pojistkou, že se viník dostaví k soudnímu projednání vážnějšího přestupku," dodal.

Slovensko: alkohol ne

Velmi tvrdě trestají dopravní přestupky slovenští policisté. I zde platí nulová tolerance u alkoholu za volantem. Opilému řidiči hrozí pokuta od 6 000 do 26 000 korun. Ještě přísněji je postihováno odmítnutí testu na alkohol.

Vysokou pokutu riskují i příliš rychlí šoféři. Trest za překročení rychlosti je na Slovensku od 4 400 do 22 000 korun. Trest by naopak neměl českým řidičům hrozit, pokud nebudou mít v autě kartu první pomoci, což je součást tamní povinné výbavy.

Na co si dát pozor

Přestupky, které se v Česku netrestají

V Německu se trestá nedodržování bezpečné vzdálenosti.
V Chorvatsku hrozí pokuta, když je spolujezdec na motorce pod vlivem alkoholu nebo drog.
Ve Slovinsku mohou policisté uložit trest za jízdu na oranžovou.
V Polsku mohou řidiči dostat pokutu za nepoužívání tlumených světel v období od 1. října do konce února.
Zdroj: ÚAMK