Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Žena odhalila podvod s tachometrem, ale peníze zpátky nedostala

  • 35
Hořké pocity prožívá paní Hana z Hroznětína. Odhalila sice podvod s přetočeným tachometrem u vozidla, které koupila za 159 tisíc korun v karlovarském autobazaru BBB Auto Group, ale spravedlnosti se podle svých slov nedočkala.

Autobazar zažalovala a domnívala se, že soud nemůže prohrát. Nakonec se ale ukázalo, že si koupila nejdražší auto v životě. Renault Megane ji přišel celkem na čtvrt milionu korun.

"Jsou v tom i peníze na soudní výlohy a zastoupení advokáta. Chtěla jsem bránit spravedlnost a pohořela jsem. Autobazar se dostal do insolvence, auto se prodalo a já - jako věřitel - jsem dostala jenom 34 tisíc korun," řekla Hana.

Ojetý Renault Megane si koupila v srpnu 2006, vůz měl mít podle tachometru najeto 122 058 kilometrů. Jenže se ukázalo, že ve skutečnosti najel 265 853 kilometrů. "Mám potvrzení od autoservisu v Holandsku, kde byl vůz opravován," tvrdí paní Hana.
 
Z dokumentů vyplývá, že renault koupila v Holandsku na specializované burze 8. srpna 2006 mostecká firma Mimmi za čtyři tisíce euro. Pak ho nabídla v Čechách k dalšímu prodeji se stavem tachometru 122 058 kilometrů.

U autobazaru BBB Auto Group ale paní Hana podle svých slov neuspěla s žádostí o zrušení kupní smlouvy. Nakonec od ní ustoupila 24. července 2007 a pak přišly na řadu soudy.

Chebská samosoudkyně Anna Grimmová rozhodla, že žalovaný autobazar je povinen nahradit žalobkyni částku 90 tisíc korun s úrokem z prodlení ve výši 9,75 %.

Sumu, která zbývala do kupní ceny ve výši 159 000 korun, ale majitelka vozu nevysoudila. V rozsudku je uvedeno, že neodstoupila od kupní smlouvy v zákonné lhůtě šesti měsíců, ale až po roce.

Soudkyně se podle majitelky vozu dopustila školáckých chyb

Podle soudkyně používala majitelka po odstoupení od smlouvy vůz bez právního důvodu. Ujetím 8 143 kilometrů se tak podle ní obohatila o částku 144 600 korun. Suma podle soudu odpovídá průměrným cenám autopůjčoven.

"Soudkyně se dopustila školáckých chyb. Nezjistila si, že na autobazar byl dán návrh na insolvenční řízení," zlobí se paní Hana.

Za pravdu jí dal později i odvolací soud v Plzni. Jeho senát konstatoval, že závěr o užívání vozidla po odstoupení od smlouvy je ryze spekulativní a úvaha soudkyně je nepřezkoumatelná.

"Je pravda, že část mého rozsudku je zrušená, ale na svých závěrech nemám co měnit. Žalobě jsem zčásti vyhověla. Přimhouřila jsem oči, že majitelka auta odstoupila od kupní smlouvy opožděně," trvá na svém soudkyně Anna Grimmová s tím, že konkurz na autobazar nemohla ovlivnit.