Značka zimní výbava na dálnici D1

Značka zimní výbava na dálnici D1 | foto: Radek Cihla, MAFRA

Sníh zaskočil řidiče na letních. Pozor na modré značky

  • 43
České hory dle předpovědi meteorologů zasypal nový sníh. Motoristé, kteří už přezuli na letní pneumatiky, na mnoha místech uvízli. Pozor na úseky označené modrou značkou s vločkou, v případě nehody může obutí auta zajímat pojišťovnu.

Na Šumavě napadlo od úterního rána pět centimetrů nového sněhu a dalších 15 má ještě přibýt. Ve vyšších polohách sněží i jinde v republice, například v Krušných horách se řidiči neobejdou bez zimního obutí. Při okrajích vozovky tam stojí odstavená vozidla s letními pneumatikami. Na horách platí výstraha před tvorbou sněhových jazyků a hrozí nárazový vítr. Silničáři sypou silnice. Více čtěte zde.

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidle obuté zimní pneumatiky v období mezi 1. listopadem a 31. březnem, „pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza“. Sněhová nadílka 26. dubna je spíše výjimečná. Vždyť i šumavští silničáři hlásí, že už většinu techniky přezbrojili na letní údržbu. Za jízdu a uvíznutí na letních gumách tedy řidiče postihovat policie nemůže.

Ve střehu je ale třeba být v úsecích s modrou značkou s vločkou, která nařizuje zimní obutí aut, ta má od letoška celoroční platnost. Původně byla její platnost omezena časově od 1. listopadu do 31. března. Více o nové úpravě čtěte zde.

Ministerstvo dopravy odůvodnilo změnu jako opatření přispívající k větší bezpečnosti, když například napadne sníh ještě na začátku dubna nebo naopak na konci října. Aktuální situace na silnicích na horách mu v tom nahrává.

Kromě sankcí od policie (pokuta až 2 500 korun) hrozí těm, kdo za modrou značku vjedou na letních, ještě jedno nebezpečí. V případě nehody může být problém s pojišťovnou, kterou bude zajímat, co na ni mělo vliv a zda to bylo právě i letní obutí auta.

„V takových případech musí být zřejmé, že nevhodné pneumatiky vedly k dopravní nehodě. V případě, že je to jasné, pojišťovna může snížit plnění,“ vysvětluje pro iDNES.cz Jan Marek z Direct pojišťovny. Musí se ovšem prokázat, že taková okolnost vedla k nehodě samotné, nebo zvětšila její rozsah. „Například když nedobrzdím, bourám na letních pláštích ve vyšší rychlosti a rozsah škody je tedy větší,“ uvádí Jan Marek.