Zjišťování drogy v laboratoři je drahé a složité

- Zatímco alkohol se u řidičů zjišťuje a prokazuje snadno a jednoznačně, je zkouška na drogy složitá a drahá. "Je to logické. S drogami pracujeme mnohem kratší čas, vlastně až od doby, kdy se začaly víc šířit," řekla Věra Petrová, soudní znalkyně v oboru toxikologie a vedoucí laboratoří Ústavu soudního lékařství v Plzni. "Dokonce i v Německu teprve vloni na podzim uzákonili sledování necelé desítky nejrozšířenějších drog v krvi. Ve zdejších podmínkách jsou kontroly drog u řidičů výjimečné."
V tuzemsku teprve vrcholí dovybavování specializovaných pracovišť technikou k rozborům a sledování drog. Také policie je zatím v přístupech k narkomanům za řízením motorových vozidel nesmělá. "Jestliže jsme vloni udělali na čtyři a půl tisíce kontrol krve na přítomnost alkoholu, požadavek na zjištění drogy jsme v případě podezřelých řidičů dostávali jednou, dvakrát měsíčně," konstatovala Věra Petrová. Doplnila, že na jejím pracovišti, které působí pro celé západní Čechy, mnohem častěji než u řidičů sledují drogy u lidí podezřelých z různých kriminálních deliktů.
Nicméně i poměrně malý vzorek řidičů prověřovaných v plzeňském Ústavu soudního lékařství kvůli podezření, že si dopřáli drogy, přinesl pozoruhodná zjištění. "Přibližně pětina kontrolovaných drogu v sobě skutečně měla," sdělila Věra Petrová.
Ta si zatím netroufá ani odhadnout, kdy kontroly řidičů podezřelých z užití drog budou stejně běžné jako v případě alkoholu. Především policie musí stanovit svoje postupy vůči řidičům s drogou. "Jestliže rozbor krve na přítomnost alkoholu se dnes dělá vždy dvěma na sobě nezávislými způsoby za zhruba 450 korun, stojí vyšetření na drogy minimálně tři tisíce korun," upřesnila Věra Petrová. Nyní zdravotníkům za rozbory platí policie.
Toxikologové využívají metody, kterými zjišťují drogy v moči a krvi. "Když drogu neprokážeme v moči, tak už nevyšetřujeme krev, kde droga zůstane kratší dobu," -řekla Věra Petrová. Z jejích dalších informací vyplynulo, že nejdéle po požití - dva, tři dny a u chronických narkomanů i déle - zůstávají v moči canabinoidy, tedy marihuana a hašiš. To znamená, že v moči je droga stále zjistitelná i tehdy, kdy řidič už pod jejím vlivem nemusí být.
"Jestliže umíme neoddiskutovatelně prokázat, jakou hladinu alkoholu měl řidič v krvi v okamžiku nehody, u drog zatím začínáme," prohlásila Věra Petrová. "Předpokládám, že v budoucnu pro objektivní zhodnocení budou pro rozbory nutné vzorky krve i moči."
Tuzemští toxikologové jsou schopni zjistit a prokázat v lidském organismu prakticky všechny drogy. "Nejčastěji - asi v sedmdesáti procentech - v západních Čechách zjišťujeme pervitin, následuje marihuana, občas narazíme na heroin a výjimečně na kokain," doplnila Věra Petrová a potvrdila, že ve všech případech je vyšetření zhruba stejně složité a nákladné

Počítače měřily přesnost a rychlost reakcí.