Zkušenosti z jiných zemí

VERONIKA UHLÍŘOVÁ žije dlouhodobě v Paříži.
VERONIKA UHLÍŘOVÁ žije dlouhodobě v Paříži. Ve Francii je povolená hranice alkoholu 0,5 promile.

"Určitě to tady není tak, že by všichni jezdili opilí. Francouzi mají jinou mentalitu než Češi. Tady se pije k jídlu, to je samozřejmé, ale ne přes míru. Já mám dojem, že nebezpečnější řidiči jsou spíš Češi než Francouzi. Ovšem i tady je možné vypozorovat mírný tlak na zrušení drobné tolerance půl promile, ale velkou naději na úspěch asi nemá. Kontroly na alkohol policie pořádá snad jen poblíž diskoték. Když tam někdo sedne za volant opravdu opilý, může velmi snadno přijít o řidičák nebo zaplatit vysokou pokutu. Já sama si sklenici vína dám a pak bez výčitek jedu."

Itálie

JOSEF KAŠPAR pracuje v televizní stanici v Římě. V Itálii může policie udělit pokutu při alkoholu nad 0,8 promile v krvi.

"Alkoholizmus není v Itálii problém. Italové sami mají dokonce ke zjevně opilým lidem odpor, což zčásti funguje jako společenská výchova. To ale neznamená, že se nějak rozpakují pít k dobrému jídlu víno a pak řídit. Problémem v Itálii jsou nerozvážní mladí kluci, kteří nejdřív popíjejí alkoholické nápoje a později k tomu přidají třeba nějakou diskotékovou drogu. Pak snadno ztratí sebevládu a stanou se na silnici skutečně nebezpečnými. Po takovýchto hazadérech ale policie jde, proto kontroly na alkohol lze očekávat třeba v noci na neděli."

Některé evropské země, které tolerují alkohol v krvi

Belgie 0,5
Bulharsko 0,5
Bosna a Hercegovina 0,5
Švýcarsko 0,8
Dánsko 0,5
Španělsko 0,8
Francie 0,5
Finsko 0,5
Velká Británie 0,8
Řecko 0,5
Chorvatsko 0,5
Itálie 0,8
Irsko 0,8
Lucembursko 0,8
Norsko 0,5
Nizozemí 0,5
Portugalsko 0,5
Švédsko 0,2
Slovinsko 0,5
Jugoslávie 0,5

Poznámky: nejvyšší přípustná hodnota alkoholu v krvi, uvedena v promile
Pramen: ÚAMK Praha

Témata: Alkohol