Zničili vám auto v noci před domem vandalové?

Náš osobní automobil, který v noci stál před hotelem, někdo postříkal barvou, pachatelé zjištěni nebyli. Můžeme se někde domáhat náhrady škody, když vůz nebyl pro takové případy pojištěn? (Jiří N., Liberec)
Pokud by vozidlo bylo umístěno v hotelové garáži nebo na hlídaném parkovišti, odpovídal by za způsobenou škodu provozovatel. V daném případě tomu ale tak zřejmě nebylo, proto majiteli auta nezbude než škody napravit vlastními náklady.

Jsem sluchově postižený, a proto mám obavy, jak složím ústní zkoušku z údržby a ovládaní vozidla v autoškole, kterou hodlám absolvovat. (Arnošt M., Kroměříž)
Danou otázku řeší zákon číslo 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. Zkouška takto postiženého žáka se uskuteční za přítomnosti tlumočníka ve znakové řeči. Tlumočníka si zajistí postižený žadatel o řidičský průkaz na své náklady.
Jako řidič z povolání jezdím s nákladním automobilem o celkové hmotnosti deseti tun. Musím i podle nových zákonů pravidelně absolvovat nějaké školení? (Karel Š., Koloděje nad Lužnicí)
Řidič vozidla pro přepravu nákladů o celkové hmotnosti vyšší než 7500 kilogramů je povinen zúčastnit se zdokonalování odborné způsobilosti v rozsahu 16 hodin ročně. Děje se tak formou kursu, který je ukončen přezkoušením účastníků. Pokud u zkoušky neuspěje, může ji opakovat - nejdříve za pět pracovních dnů a nejpozději do měsíce od neúspěšné zkoušky. Výsledek přezkoušení se zaznamenává do registru řidičů vedeného okresním úřadem. Podrobnosti stanoví zákon číslo 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel.
Ztratil jsem řidičský průkaz. Co s tím, když potřebuji každý den jezdit autem?
(František R., Hranice u Aše)

Ztrátu je třeba neprodleně ohlásit příslušnému okresnímu úřadu, který přitom bude žádat doklad totožnosti, obvykle občanský průkaz. Potom právě okresní úřad vystaví řidiči potvrzení o oznámení ztráty, které 30 dnů nahrazuje řidičský průkaz. Po uplynutí této doby opět okresní úřad vydá řidiči na jeho žádost druhopis řidičského průkazu.
Můžete zveřejnit tresty, které podle nových zákonů hrozí řidiči za nedodržení nejvyšší povolené rychlosti? (Vlastimil J. Štěstí)
Podle novelizovaného paragrafu 22 zákona o přestupcích lze za překročení nejvyšší dovolené rychlosti o více než 30 kilometrů v hodině v obci nebo o více než 50 kilometrů v hodině mimo obec uložit pokutu do 3000 korun a v blokovém řízení do 2000 korun. Pokud se řidič dopustí během 12 po sobě následujících kalendářních měsíců takového přestupku více než dvakrát, může mu být uložen zákaz činnosti (odnětí řidičského průkazu) na dobu do šesti měsíců. Překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 30 kilometrů v hodině a méně v obci nebo o 50 kilometrů v hodině a méně mimo obec je rovněž přestupkem, ale v takových případech hrozí pokuta do 2000 korun a v blokovém řízení do 1000 korun.
Budou se podle zákona o provozu na pozemních komunikacích evidovat pokuty uložené za dopravní přestupky? A pokud ano, tak mě zajímá, jak dlouho. (Stanislav O., Stráž u Tachova)
Nový zákon zřizuje takzvaný registr řidičů, který eviduje údaje týkající se řidičů a je veden u okresního úřadu. Registr mimo jiné obsahuje i evidenci přestupků proti bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, za které byla uložena pokuta vyšší než 2000 korun, a to tři roky od jejich spáchání.
Soud mi zakázal za dopravní nehodu řízení motorových vozidel. K jednání jsem však nebyl pozván, takže jsem se nemohl zúčastnit. Je i tak rozsudek oprávněný? (Karel V., Březnice)
Soud může v trestním řízení rozhodnout o vině a uložit trest, aniž by se konalo líčení za účasti obviněného. Tento způsob trestního řízení je nazván trestní příkaz a přichází v úvahu tehdy, je-li skutkový stav věci spolehlivě prokázán. Trestním příkazem lze uložit trest odnětí svobody nejvýše na rok, trest zákazu činnosti (například právě zákaz řízení motorových vozidel) do pěti let, peněžitý trest a propadnutí věci. Pokud odsouzený nesouhlasí s trestním příkazem, může se proti němu odvolat. Pak se trestní příkaz zruší a čin se projedná v hlavním líčení za účasti pachatele.
Do naší firmy občas jezdí řidiči motorových vozidel z Rakouska. Stačí jim k řízení v Česku rakouský řidičský průkaz? (Eduard H., Hranice)
Stačí. K řízení motorových vozidel na území České republiky mimo jiné opravňuje i řidičský průkaz vydaný členským státem Evropských společenství. Plyne to ze zákona o provozu na pozemních komunikacích.