Zvířatům v autě i řidičům hrozí v horku nebezpečí

  • 3
České Budějovice - Minimálně přestupku a možná i trestného činu týrání zvířat se dopustí člověk, který nechá ve svém voze v horku uzavřené zvíře, jež na následky přehřátí pojde. Policista sice nesmí rozbít okénko a umožnit zvířeti dýchat, ale může zjistit uživatele automobilu a vést ho k zodpovědnosti.

Podle vedoucího českobudějovického obvodního oddělení Policie ČR Zdeňka Pflégera umožňuje zákon o policii hlídce vniknout pouze do uzavřeného bytu, pokud by měla důvodné podezření, že hrozí ohrožení života a zdraví člověka či škoda většího rozsahu. Zásah do automobilu a na záchranu zvířete však nezná.

"Jsem ale ochoten vlézt do bytu, když tam bude zvíře a budu vědět, že majitel bude dlouhodobě v nemocnici nebo po smrti," řekl Pfléger. V případě zvířete uzavřeného v automobilu mohou policisté zahájit šetření pro trestný čin týrání zvířat, a pokud prokáží, že zvíře horkem uhynulo, uživatele vozu obvinit. Podobný případ však českobudějovičtí policisté nepamatují.

Pozoruje-li někdo delší dobu trápícího se psa v neprodyšném rozpáleném automobilu, doporučuje Pfléger kontaktovat hlídku, která může upozornit policii a dát podnět k následnému šetření. Podle veterinářů hrozí přehřátí v automobilu především psům s krátkými čenichy a kočkám. Zvířata totiž nemají potní žlázy a ochlazují se vydýcháváním s vyplazeným jazykem. V uzavřeném a rozpáleném automobilu se však ochladit nedokážou a naopak jim hrozí přehřátí. Konec pak může být nečekaně rychlý.

Policie: Řidiči by měli kvůli vedru dělat přestávky a více pít

Policie na jihu Moravy vyzývá řidiče, aby v horkých dnech dělali častěji přestávky a pili více tekutin. Ročně se v regionu stane 27.000 nehod, přičemž tisícovku z nich
zaviní unavení a teplem zmožení řidiči. "Kontroly ukazují, že v těchto věcech chybují poměrně často profesionální šoféři," řekla policejní mluvčí Dagmar  Bartoníková.

Dopravní policisté uspořádali v úterý kontrolu autobusové a kamiónové dopravy. Podle předpisů musí řidiči po 4,5 hodině jízdy 45 minut odpočívat. Jeden z deseti řidičů autobusů seděl za volantem déle. Jeho dva kolegové neměli ani osvědčení k řízení autobusu. Kvůli nesrovnalostem v dokladech a nedodržování přestávek půjde před přestupkovou komisi sedm řidičů kamiónů.

"Nekázeň v přestávkách je trvalý problém. Vzhledem k blížící se turistické sezóně budeme řidiče kontrolovat častěji," doplnila mluvčí. Podle ní hrozí řidičům  několikatisícové pokuty. Policisté doporučují, aby si řidiči v letních dnech do auta vzali i dostatek tekutin. Strádat vedrem při jízdě by neměli ani spolucestující, především malé děti a zvířata, dodala mluvčí.