Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

14. Nová technika zkvalitní a zlevní provoz automobilů na propan-butan

  22:03aktualizováno  22:03
- Nová zařízení, která zkvalitní, zjednoduší a v některých případech při schvalování k provozu také zlevní techniku k propanbutanovému pohonu automobilů, už se v tuzemsku zkoušejí. Jejich dovozci očekávají, že se novinky letos dostanou do běžné motoristické praxe.
Mechanik

Mechanik - Mechanik jinínské firmy Autogas centrum Miroslav Diviš porovnává novou nádrž na propan-butan, určenou k umístění místo rezervního kola, se stávající válcovou nádrží, která v zavazadlovém prostoru zabírá mnoho místa. | foto: AUTOR

Dodavatelé i motoristé roky kritizují, že individuální schválení plynového pohonu v moderních autech se vstřikováním a řízeným třícestným katalyzátorem se při složitých kontrolních procesech prodražuje. Ve srovnání s jednodušším automobilem či s vozem, pro který je v zemi povolena hromadná přestavba, jde zhruba o deset tisíc korun navíc. Jiří Konečný z ministerstva dopravy k tomu před časem prohlásil, že do provozu může být puštěno jen auto, jehož emise vyhoví parametrům předepsaným pro konkrétní typ ve všech režimech jízdy. "U diskutovaných vozů s přísnými parametry kontroloři někdy zjišťují v případě plynového pohonu nedostatky," prohlašuje Jiří Konečný. "Zjednodušení a zlevnění schvalovacího postupu nelze u těchto automobilů očekávat dřív, než výrobci plynových zařízení dají na trh techniku, která bude trvale seřízená už z výroby a ovládaná benzinovou řídící jednotkou vozidla."
Právě takovou techniku značky BRC jako první v zemi zkouší firma Autogas centrum v Jiníně u Strakonic, která je výhradním dovozcem v tuzemsku nejrozšířenějších plynových zařízení italské výroby. "Novinku už prověřujeme ve Škodě Octavii 1,8 a 1,6 s výkonem 74 kW a ve Škodě Felicii 1,6 s výkonem 55 kW. Během týdnů začneme i s Octavií 1,6 o výkonu 55 KW. Software máme i pro řadu cizích aut," informuje Milan Šmíd z jinínské společnosti. "Čekám, že do půl roku budou vyřízeny všechny úřední formality a nová technika bude běžně k dispozici.
Nova Gas v Pardubicích už nyní dováží a montážním dílnám dodává zařízení italské značky Tartarini, které zaručuje bezchybnou funkci benzinového i plynového pohonu také u vozů se systémem klasifikování chyby řídící jednotky (OBD II). Tím budou od začátku roku 2000 vybavena všechna nová evropská auta. "OBD II kontroluje celý emisní systém a při jakékoliv chybě automaticky zastaví motor, aby vůz nepoškozoval životní prostředí," říká Tomáš Hanzl, předseda LPG klubu v Brandýse nad Orlicí. "Plynová řídící jednotka se speciálně programuje pro každé auto a každý typ motoru. Instalace sice stále ještě musí být individuálně schválena, ale při emisních testech by neměly být potíže."
Prakticky vyřešen je i další problém, který mnoho zdejších motoristů odrazoval od přestavby auta na plynový pohon: místo neskladných plynových nádob už jsou v nabídce dva druhy speciálních nádrží k umístění do prostoru rezervního kola. "Novinky plní veškeré požadavky," tvrdí Milan Šmíd.
Po sérii potěšitelných zpráv přichází informace varující. V LPG klubu v Brandýse nad Orlicí zjistili, že na trhu s plynovým pohonem se objevila zařízení o dva až čtyři tisíce korun levnější ve srovnání s obvyklým průměrem. Jsou ovšem sestavená buď ze starších komponentů nebo ze součástí, které nejsou v tuzemsku schváleny k použití. "Také se v praxi ukázalo, že někteří nesolidní montéři nezařazují do vozidel se vstřikováním všechny předepsané díly, aby snížili ceny," varuje Tomáš Hanzl. "Zmíněné praktiky samozřejmě přinášejí značná rizika. V tuto chvíli mohu zájemcům o přestavbu auta na propanbutanový pohon poradit to nejzákladnější: cena úpravy by neměla být tím rozhodujícím měřítkem. Přednost zaslouží služby zavedených a známých firem."
Pro orientaci uvádíme ceny (bez poplatků za schválení k provozu) plynových zařízení - karburátorová auta: 13 000 až 14 000 korun, auta se vstřikováním a neřízeným katalyzátorem: 17 000 až 25 000 korun, auta se vstřikováním a řízeným katalyzátorem: 20 000 až 25 000 korun a složitější auta vyšších obsahů se vstřikováním a řízeným katalyzátorem: 25 000 až 35 000 korun.

Plyn je levnější
Ceny propan-butanu k pohonu motorových vozidel se v některých místech republiky vrátily do mezí, které platily koncem předloňského roku. Tedy v dobách před zvýšením spotřební daně z plynu, před nárůstem daně z přidané hodnoty z pěti na dvaadvacet procent a před obecným zdražením zmíněného paliva. Tehdy ceny vzrostly z 8,50 až na 12,50 koruny za litr. Nyní v zemi přibývá čerpadel, kde lze propan-butan pořídit za méně než devět korun. Ceny propan-butanu poklesly také zásluhou konkurence, kterou velkým distribučním společnostem vytvořily malé firmy specializované na dovoz zmíněného paliva při minimální režii. (hč)

 

Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Další z rubriky

Nová čínská škoda v plné parádě: Kamiq představili ambasádě v Pekingu

Škoda představila na českém velvyslanectví v Pekingu nové městské SUV pro...

Potvrzeno. Nové městské SUV ze škodovky určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Automobilka Škoda Auto jej v...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol aut kvůli aféře Dieselgate

Zplodiny z výfuku automobilu s dieselovým motorem v německém Essenu.

Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU. Nově...

Najdete na iDNES.cz