Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli. Pohybují se zásadně se sluchátky na uších. Nebo hůře, se smartphonem v ruce. Smartphone zombies nebo smombies nejenže obrovsky riskují svůj život, ale jsou nebezpeční i pro okolí.

Poslední smutný příklad z úterního rána mluví za vše: nezletilá dívka chtěla v Černošicích u Prahy přejít koleje, když závory byly už spuštěné. Podle ČTK měla sluchátka na uších a k tomu byla ráno velmi hustá mlha. Nejenže nemohla přijíždějící vlak v mlze vidět, ale zároveň se připravila i o možnost jej slyšet. Zaplatila za to životem. Více o nehodě čtěte zde.

Smutných případů podobného typu rapidně přibývá, ať už na kolejích, nebo na silnici. Chodci se sluchátky, a zvláště děti, si riziko zřejmě neuvědomují, ale jsou velkým nebezpečím pro okolí, protože nereagují na vnější podněty, jednají nepředvídatelně a zkratkovitě - jsou zkrátka mimo. A v neposlední řadě dávají všanc svůj vlastní život.

„Takových případů skutečně přibývá a v zahraničí už na ně reagují. Například ve Francii mají řidiči motorových i bezmotorových dopravních prostředků zakázaná veškerá sluchátka, ať už jde o hudbu, nebo handsfree. Za porušení pravidla jim hrozí pokuta 135 eur (asi 3500 korun) a 3 body,“ uvedl Petr Vomáčka z BESIPu.

Podobně je to i v Řecku, kde je řidičům zakázáno používat cokoli, co by rušilo jejich pozornost nebo co by zabránilo slyšet výstražná zařízení integrovaných záchranných složek.

Hudbu raději bez sluchátek

„Ze zahraničních výzkumů víme, že účastníci provozu s nasazenými sluchátky negativně ovlivní svou pozornost v třiceti až padesáti procentech. Ať už je to chodec, cyklista, nebo řidič automobilu,“ dodal Vomáčka.

A jestli je rozdíl v tom, zda například řidiči za volantem poslouchají hudbu se sluchátky, či z autorádia? „Naprosto zásadní. Současní výrobci sluchátek vyrábí taková zařízení, která dokážou tlumit zvuky a ruchy ve vašem okolí a zároveň zvýraznit hudbu. Zjednodušeně řečeno nemáte šanci slyšet cokoli dalšího,“ doplnil Vomáčka s tím, že pokud jde takový člověk po ulici, je vlastně hluchý, i když si to neuvědomuje.

Česká republika zatím represi takového chování v zákoně nemá a ani se v nejbližší době cestou Francie či Řecka vydávat nebude. Ale odborníci na bezpečnost tento problém vnímají stále silněji a na nevhodné a nebezpečné používání sluchátek se snaží účastníky silničního provozu upozornit například prostřednictvím kampaní.

„Přemýšlíme, jak tento nebezpečný jev omezit. Zatím sázíme na osvětu, motivaci a svobodný selský rozum. Je pravda, že zatím to většina lidí podceňuje a zdá se, že na apely nereagují,“ podotkl expert z BESIPu.

„U dětí jsou kromě školy na místě upozornění od rodičů. Ti by dětem neměli pořizovat sluchátka, která tlumí okolí. Nebo svolit jen k domácímu používání a nedovolit dětem nosit je na cestu do školy nebo ve škole. Dítě vnímá dopravní situaci zcela jinak, často je zabráno do hry, komunikace se spolužáky nebo myšlenek. Může jednat zkratkovitě, bez rozmyslu. Je tedy potřeba, aby se opravdu věnovalo cestě do školy,“ dodal.

Smombies nevnímají okolí vůbec

Ještě větším riskem je procházet se po ulicích se smartphonem v ruce. Tento fenomén je natolik rozšířený, že lidem, kteří se nedokážou od mobilu odtrhnout, se přezdívá „smartphone zombies“ neboli „smombies“.

V jednom britském průzkumu uvedlo 72 procent řidičů, že se setkali s roztržitým chodcem, který vstoupil do vozovky bez rozhlédnutí, protože se aktuálně věnoval mobilnímu telefonu. Z dalšího průzkumu provedeného ve vybraných evropských hlavních městech vyplývá, že celá čtvrtina chodců ve věku 25 až 35 let má při chůzi zrak doslova přilepený na displej mobilního telefonu.

Speciální chodník pro takzvané phubbery v čínském Si-Anu (červen 2018)

„Podle francouzských odborníků stojí za velkou částí nehod chodců právě smartphone. Nejvíce se to týká mladých ve věku 15 až 25 let,“ upřesnil dopravní expert z Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

Zvýšenou nehodovost zapříčiněnou roztržitými chodci bez duše a s mobilem v ruce eviduje už celá řada zemí. V havajském Honolulu proto již zavedli postih chodců, kteří při přecházení silnice hledí na displej mobilu. „První takový delikt vyjde nepozorného pěšáka až na 35 dolarů (asi 790 korun), pokud je chodec přistižen podruhé, zaplatí až 75 dolarů (cca 1700 korun). Pokud je přistižen potřetí, pokuta je 99 dolarů (2230 korun),“ doplnil Budský.

V řadě zemí se pokoušejí chodce přesvědčit o tom, že by měli při chůzi mobily odložit. Zatímco Francie na to jde formou kampaně a mrazivého videa, v Nizozemsku se rozhodli pro technické řešení: na koncích chodníků, kde je provoz řízen semafory a kde pro chodce svítí červená, mají červeně svítící pruhy na chodnících. A v Číně došli tak daleko, že pro chodce s mobilem v ruce vyhradili speciální pěší pruhy.

První chodník pro mobilní maniaky měli v čínském Čchung-čchingu už v září 2014.

„Ve Stockholmu míří prevence na řidiče. Najdete tam dopravní značky, které šoféry upozorňují na nebezpečí, že se v daném místě mohou setkat s chodci věnujícími svou pozornost jen smartphonu,“ dodal Budský s tím, že řada dopravních expertů však nevidí podobná řešení jako šťastná. Situaci podle nich jen zhoršují a podporují bezduché chodce v jejich nepozornosti.

„Řešením je zatím pouze důsledná propagace chůze bez mobilu v ruce, přičemž začít se musí u školních dětí. Je potřeba trpělivě a důsledně vysvětlovat, že mobil v ruce není nebezpečný jen řidičům za volantem,“ míní dopravní expert Roman Budský.

  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Přejmenujte ho! Milano není prvním autem, které se nakonec jmenuje jinak

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...