A jak voní vaše auto? Nevhodní spolujezdci: heřmánek a jasmín

  • 12
Většina z nás si to vůbec neuvědomuje, ale nesprávná vůně ve voze může způsobit únavu, ospalost, netečnost nebo naopak předrážděnost, přecitlivělost na vnější vlivy a může být jednou z příčin nehod. Naopak správně zvolená vůně pomáhá v soustředění, při předvídání potíží a naladí vás smířlivěji při posuzování chyb ostatních účastníků silničního provozu.

Máme na to studii!
Na toto téma dokonce vznikla samostatná studie na Jezuitské univerzitě ve Wheelingu v americké Západní Virginii, kterou ještě rozvedlo sdružení RAC Foundation.

„Je neuvěřitelné, v jaké míře pachy ovlivňují řidičovo chování a pocity,“ prohlásila Sue Nicholsonová z RAC Foundation.

„Čich je velice silný smysl a může způsobit i nedostatek soustředění nebo přecitlivělost na podráždění během jízdy a tím i přispívat k nebezpečným situacím na cestách.“

Kterým vůním bychom se tedy měli za volantem vyhýbat a na které bychom se měli zaměřit, až si budeme příště na čerpací stanici vybírat osvěžovač do auta?

Podnikavec prodává zplodiny z trabantu.

Německý podnikavec využil nostalgie obyvatel bývalé NDR a rozjel kuriózní byznys. Přes internet prodává typickou "vůni" výfukových plynů, které vycházely z východoněmeckých trabantů. Plechovky zplodin z legendárního dvoutaktu nabízí za 3,98 eura (120 korun). Jdou prý na odbyt ...VÍCE
Za volant rozhodně nepatří heřmánek, jasmín a levandule; tyto byliny jsou využívány při léčbě nespavosti a mohly by řidiče ukolébat do příjemného polospánku - potíž je v tom, že jsou obsaženy téměř ve všech květinových osvěžovačích.

Nevhodní spolujezdci

Nepříznivě také působí vůně čerstvého chleba, pečiva a vůbec pachy, provázející potraviny; řidiči se v jejich přítomnosti soustředí spíše na svůj prázdný žaludek a mohou tudíž přispívat k podrážděnosti a spěchu.

Vůně čerstvě posekané trávy, borovic a lučních květin - ty zase odvádějí řidičovu pozornost k příjemnějším činnostem než je jízda po ucpané dálnici, nemluvě o jejich vlivu na osoby trpící sennou rýmou.

Nedoporučují se ani příliš ostré parfémy a vody po holení.

Na druhou stranu bylo zjištěno, že mnoho vůní má na řízení příznivý vliv. V čele se umístila máta peprná a skořice, které údajně zlepšují soustředěnost a podporují benevolenci vůči řidičům okolních vozidel.

Přátelé za volantem

Kromě nich se ještě osvědčily vůně citronu a kávy: obě prý dokáží „vyčistit hlavu“ a řidiči se při nich soustředili úplně nejlépe.

Jen o něco pozadu se umístila vůně moře, která podporuje hluboké dýchání a díky němu uvolňuje svalstvo, zmírňuje stres a uklidňuje.

 

"Voňavé stromečky"
Trsy barevných stromečků kývajících se na zpětném zrcátku, které už nevoní, zato dokonale poslouží jako lapač prachu a překážka ve výhledu.

Před rokem 1989 byly stromečky značky Wunderbaum, které vyrábí malá fabrika na švýcarsko-německých hranicích, žádaným zbožím.

Vynálezcem tohoto kousku tvrdého papíru, napuštěného voňavou esencí, je Julius Säman. Kanadský obchodník před více než padesáti lety (1952) začal prodávat voňavé stromečky Little Trees.

***

Přečtěte si: Osvěžovače škodí zdraví, tvrdí vědci

***

Citroën C4: konec "stromečků" na zpětném zrcátku

Francouzský smysl pro rafinovanost se uplatnil v případě modelu C4. Auto má v přístrojové desce integrován osvěžovač vzduchu.

Osvěžovač vzduchu je umístěný u střední ventilační mřížky nahoře na palubní desce. Parfém po autě šíří klimatizace. Až posádku vůně omrzí, mohou zvolit jinou, na výběr jich je devět. Náplně lze průběžně měnit, je možné také nastavit jejích intenzitu. Při každodenním používání po dobu jedné hodiny náplň vydrží přibližně dva měsíce.

Rinspeed Senso umí namíchat vůni přesně 
podle nálady řidiče  ...VÍCE