Na výběr autopůjčovny je třeba dát velký pozor. | foto: ADAC

ADAC: Z půjčovny aut na dovolené si lze odvézt i kus šrotu

  • 27
Není půjčovna jako půjčovna. Když zatoužíte na zahraniční dovolené po autě z půjčovny, abyste poznali navštívenou zemi i jinak než s průvodcem v patách, můžete mít štěstí a půjčíte si skoro nové auto bez závad. Ale taky na vás může vyjít vozidlo ve špatném technickém stavu a doslova nebezpečné. K těmto výsledkům dospěl společný test 14 evropských autoklubů.

Asi třetina z testovaných půjčoven nedopadla dobře. Autokluby prověřily celkem 58 firem v pěti zemích.

Nejlepšího výsledku dosáhla půjčovna Avis v krétském Chersonisosu. Zákazníkům tady předali vůz Hyundai Atos v perfektním stavu.

V pořadí nejlepších následovala jiná pobočka Avisu se sídlem ve městě Faliraki na dalším řeckém ostrově Rhodos. Jimi zapůjčený Volkswagen Polo byl také skoro bez chyb. Třetí místo připadlo na Fiat Punto ze sardinské firmy Pinna v Porto Cervo.

Všechny nejlepší autopůjčovny předaly vozy ve výborném technickém stavu. Menší výhrady směřovaly jen například k chybějícímu výstražnému trojúhelníku nebo nižšímu tlaku v pneumatikách. Kladné body získaly vítězné firmy i za přehledné smlouvy a za dostatečné pojištění půjčovaných aut. 

Na druhém konci žebříčku autopůjčoven v oblíbených turistických destinacích skončila firma Avsar v tureckém letovisu Alanya. Jejich třináctiletý Suzuki Samurai byl spíše kusem šrotu než autem pro příjemné cestování na dovolené.

Samurai měl poškozené pneumatiky, ohnutou tyč řízení, chyběly mu stěrače, nesvítila světla a bezpečnostní pásy nefungovaly. Vady měla i smlouva, kterou zákazník s touto půjčovnou při převzetí auta uzavírá. Nebylo z ní například jasné, zda je vůz pojištěn.

Interiér terénního suzuki byl navíc špinavý, trojúhelník, lékárničku nebo nářadí na palubě testovací turisté hledali marně.

Nedostatky u dalších otestovaných půjčoven se týkaly například špatného stavu brzd, nefunkčních airbagů, opotřebovaných pneumatik, jedno vypůjčené Daihatsu Cuore mělo najeto 200 tisíc kilometrů a k tomu poškozené řízení.

Do půjčoven autokluby vyslaly vždy dvojici testérů, jedním byl technik. Vydali se do téměř šesti desítek půjčoven osobních vozů na Rhodosu, Krétě, Sardinii, Sicílii, Malorce, Tenerife, dále ve Španělsku, Portugalsku a v Turecku.

Anonymní test se uskutečnil už během minulé turistické sezony a zaměřil se nejen na technický stav aut, ale i na další servis a na průběh celého jednání s půjčovnou.

Zhruba polovina z vyzkoušených půjčoven dostala v testu autoklubů ohodnocení "dobrá“. Sedm z nich si vysloužilo vysvědčení "velmi dobrá“. Naproti tomu 12 autopůjčoven označil test za "nedostatečné“ a k devíti dalším měli zkušební "dovolenkáři“ větší výhrady.    

Na co si dát pozor v zahraniční autopůjčovně

*podepisujte jen smlouvu, které rozumíte

*ujasněte si, zda smlouva neomezuje počet kilometrů, které zapůjčeným autem můžete najezdit
*nechejte se přesně informovat o rozsahu pojištění vozu
*ujasněte si množství paliva, s nímž máte auto vrátit
*odmítněte ušpiněné auto
*vyzkoušejte při přebírání vozu, zda vše funguje
*vezměte si kontaktní telefon, na který můžete volat při problémech
*zkontrolujte základní výbavu auta – trojúhelník, náhradní žárovky, základní nářadí a lékárničku
*prohlédněte si stav pneumatik
*pokud chcete auto s klimatizací, počítejte s přirážkou
*informujte se o místním pojmenování paliva pro zapůjčený vůz
*nevyberte si první autopůjčovnu, na kterou narazíte. V každém letovisku bývá firem nabízejících pronájem aut více