Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Doprava a zásobování v ohrožení. Dieselům došlo AdBlue a extrémně zdražuje

aktualizováno  18:52
Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) bude o situaci kolem AdBlue jednat se zástupci dopravců, Správy státních hmotných rezerv (SSHR) a Čepra. Havlíček upřesnil, že ve hře je nákup této kapaliny do nouzových rezerv státu případně jiná pomoc při distribuci aditiva mezi dopravce. "Obratem připravíme návrh řešení pro vládu," řekl ministr. Bez AdBlue moderní dieselové motory nenastartují, elektronika řídící jednotky to nedovolí. Ceny této donedávna neznámé kapaliny rostou jak inflace v Zimbabwe.

Do seznamu toho, co všechno v automobilovém průmyslu chybí, se nyní zařazuje AdBlue, tedy roztok syntetické močoviny, která je nenahraditelnou přísadou moderních dieselů splňujících emisní normu Euro 5 a výše.

Že jste o AdBlue nikdy neslyšeli? Využívá ho technologie SCR, kterou mají povinnou moderní diesely. Využívá chemickou reakci, při které se vodný roztok močoviny prodávaného pod značkou AdBlue (asi 32,5 % + destilovaná voda) vstřikuje do výfuku, přesněji před katalyzátor SCR, kde se rozloží na čpavek a oxid uhličitý. Tyto složky pak reagují s NOX a vše skončí v podobě vypouštěného dusíku a vody.

To je technologie, ve které se evropská legislativa shlédla v boji s emisemi. V tomto případě dusíku. A tak ho oklikou – přes přísné limity – vlastně všem nařídila. Bez SCR se tak dnes neobejde žádný diesel. Myšlenka byla jistě čistá a bohulibá, jenže to bylo v dobách klidu. Nikoho nenapadlo se zeptat, co bude když AdBlue nebude. Otázka: dá se něčím nahradit? taky podle všeho vůbec nepadla. A to se teď právě stalo.

Kdo je viníkem? Nedostatek plynu, protože produkce syntetické močoviny, tedy AdBlue, je vedlejší produkt výroby umělých hnojiv. Samostatná produkce AdBlue by byla zásadně neekonomická. Více čtěte zde.

„Roztok močoviny nelze v selektivní katalytické redukci ničím nahradit. Je to ekonomicky nejlepší řešení,“ upozorňuje Václav Loula, expert na paliva ČAPPO. V minulosti to motoristé obcházeli používáním obyčejné destilované vody, moderní vozy ovšem mají systém vylepšený tak, že sleduje kvalitu kapaliny, a bez opravdového AbBlue vůz nenastartuje.

AdBlue

Za ochrannou známku se platí

Jméno AdBlue je ochrannou známkou petrolejářské společnosti Aral. Pod tímto označením zná tuto speciální kapalinu celý motoristický svět a platí za obecné označení, třeba jako „lux“. Výrobci ovšem musí Aralu za každé použití tohoto označení platit. Některé značky se s tím smíří, jiné to obcházejí. Šetřiví Korejci z koncernu Hyundai-Kia to tak obchází tím, že kapalině pro SCR říkají „močovina“ (anglicky „urea“). I na displeji na přístrojové desce se objevuje hláška „doplňte močovinu“. U kií tak najdete nápis AdBlue na jediném místě, a tím je modrá zátka dolévacího hrdla, v tomto případě ovšem neplatí tantiémy Aralu automobilka, ale výrobce víčka…

Odborníci z ÚAMK doplňují, že ještě dříve než do osobních vozů se tato technologie dostala do nákladních vozidel a autobusů, takže v ohrožení je i jejich provoz. „Běžná spotřeba tohoto roztoku je v osobních vozech asi 0,7 litru na 1 000 km. S plnou nádrží, zatím za cenu asi 200 Kč, tak vůz vystačí zhruba na 20 000 kilometrů. Když to přepočteme na průměrně ročně českými řidiči najetých 15 000 – 17 000 km, vyjde nám, že nejpozději do roka (auta nemají obvykle plnou nádrž) bude AdBlue chybět většině moderních dieselů, přemítá Igor Sirota z ÚAMK.

„Osobní vozy ‚žádající‘ AdBlue na to obvykle ve 3 krocích informují řidiče kontrolkou a jejím podbarvením, které se postupně změní až na červené a jakmile se dojezd na roztok dostane na hranici 0 až 600 km, kontrolka je zcela neodbytnou svým pravidelným blikáním a nápisem požadujícím doplnění AdBlue. Po následném zastavení už řidič motor nemusí nastartovat. Vina není technika, agregát by pracoval i bez močoviny, ale elektronika mu to nedovolí. Takový zásah automobilkám nařizuje předpis EHK 83. Pro další rozjezd je třeba minimálně dolít 4 až 5 litrů roztoku. Jinak zůstane auto stát,“ uvádí Sirota.

Extrémně zdražuje

AdBlue aktuálně extrémně zdražuje, na benzinkach, které nabízejí možnost tankovat kamionům do jejich velkých nádrží AdBlue rovnou bez přelévání z kanystru, se v úterý objevovaly ceny na úrovni sedmdesáti korun za litr, to je desetinásobek ceny, kterou účtovali před dvěma týdny, ve středu už chtěli za litr stovku.

Skokový nárůst cen AdBlue potvrzují i statistiky portálu Heureka.cz. „Oproti minulému týdnu vzrostl zájem o kategorii s aditivy o 170 procent. A slovo AdBlue je také aktuálně nejvyhledávanější výraz na Heurece,” řekl šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek. Největší je podle portálu zájem o desetilitrové kanystry, jejichž ceny se pohybují od 250 do 1000 korun. Růst čísel je patrný také meziročně, v říjnu jde o nárůst poptávky o desítky procent.

Pro představu: při běžném provozu spotřebuje čtyřicetitunový kamion asi pět litrů AdBlue na sto kilometrů. Takže se dá čekat, že ceny za toto aditivum dopravci brzo promítnou do cen pro zákazníky.

Jak to funguje a kam se to leje

Jak funguje SCR

Snaha o snižování emisí přinesla pro mnohé řidiče v uplynulých letech jednu doposud nevídanou povinnost: doplňování kapaliny AdBlue. Majitelé nových aut s dieselovým motorem vyrobených zhruba od roku 2018 se bez něj neobejdou. Díky AdBlue jsou ale moderní vznětové motory až neuvěřitelně čisté. Čtěte dále.

„Vážně hrozí, že doprava se stane luxusním zbožím, její ceny mohou do konce roku vzrůst až o čtvrtinu,“ varuje prezident Česmad Bohemia Josef Melzer. 

Mluvčí sdružení autodopravců Martin Felix uvádí, že nárůst vstupů se zatím pohybuje mezi 12 až 15 procenty. „Ceny rostou ve všech ukazatelích, ať už se jedná o cenu paliva, samotných vozidel, energií, nákladů na lidské zdroje nebo o výši úroků. V některých případech nejde pouze o ‚drahotu‘, ale vůbec o dostupnost. Jsme v situaci, kdy doprava za ceny loňského roku se stává ekonomickou sebevraždou. A to se netýká jen nákladní dopravy, ale i té autobusové, která má vstupy podobné a v cenách je závislá na smlouvách se zadavateli. Ti budou muset připlatit. Cena nafty vzrostla od začátku roku o 7 korun, AdBlue je násobně dražší, vysoká inflace zvyšuje režii,“ vypočítává Felix. 

Silniční dopravci se dostávají do stavu, že nejsou schopni plnit požadavky zákazníků. „Vše ještě komplikují narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce, kdy se na jedné straně nedostává volných kapacit a na straně druhé stojí nevyložené kamiony před branami zavřených továren,“ dodává mluvčí Česmadu. Čtěte více.

„Nedostatek AdBlue hrozí vážnou krizí,“ konstatuje mluvčí sdružení dopravců Česmad Martin Felix. „Bohužel celá Evropa a s ní i Česká republika zapomněla zařadit AdBlue mezi strategické suroviny. Přitom při přerušení dodávek dojde k zastavení prakticky všech nákladních vozidel, autobusů i stavebních strojů. Tedy taková malá apokalypsa, kdy by během několika hodin došlo i ostatní palivo na čerpacích stanicích, zastavily by se výrobní závody a ustalo zásobování zbožím i základními potravinami. Neblahým příkladem, sice z jiné příčiny, je Velká Británie.“

„Podle slov hlavních distributorů zatím dodávky na čerpací stanice, byť za podstatně vyšší cenu, ohroženy nejsou. Ovšem my už jsme lokální výpadky zaznamenali,“ dodává Felix.

„Pevně věřím, že s množícími se zprávami o problémech s AdBlue nenastane panika s vykupováním do zásoby, která by mohla vést ke skutečnému nedostatku. Touto situací, která se může opakovat i kdykoliv v budoucnosti, se musí neprodleně zabývat i vláda v souvislosti s tvorbou hmotných rezerv. Současně si myslím, že by měla včas zasáhnout především Evropská komise, protože právě unijní normy z AdBlue strategický materiál vytvořily. Možná jde o čistě obchodní spor výrobců a distributorů, ale rukojmími jsme my všichni. Komise pro podobné případy disponuje regulačními netržními pravomocemi,“ dodává generální tajemník Sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Provoz auta bez systému SCR odborníci nedoporučují. Oslovení experti z automobilek se shodují na tom, že by snad teoreticky šlo systém deaktivovat. Třeba na centrální pokyn evropských úřadů, kteří by v případě akutního nedostatku AdBlue vyhlásili generální pardon a umožnili automobilkám systém beztrestně odpojit. Čistě teoreticky by to prý šlo, pomineme-li nepředstavitelný nával v servisech, kam by musela taková auta zamířit. Experti se ovšem shodují na tom, že je velmi pravděpodobné, že by při delším systematickém používání takto upraveného auta došlo k poškození výfukového systému.

Podle statistik České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu se spotřeba aditiva přímo ze stojanů čerpacích stanic za prvních osm měsíců letošního roku zvýšila na deset milionů litrů, což je meziročně asi o 135 procent. AdBlue je vedle toho možné koupit i samostatně v kanystrech, zde ovšem celková spotřeba není k dispozici.

Chybí všechno a bude hůř

KOMENTÁŘ

Totální závislost na jediné surovině nebo součástce od omezeného množtví dodavatelů je cestou do pekla, píše se to v každé příručce managementu pro samouky. Autoprůmysl je plný chytrých lidí a schopných manažerů, i ti se ovšem občas nechávají vmanipulovat do rizika, donutit k podobným hloupostem; nebo pod vlivem okolností ustoupí diktátu shora.

A tak se teď musí autoprůmysl přepínající na elektrickou trakci třást, co se stane, až Čína přiškrtí dodávky lithia pro baterie do elektroaut. Do toho hrozí nedostatek a extrémní zdražování dalších surovin, nově třeba hořčíku. Jak to bude vypadat aktuálně ukazuje s plnou parádou jiný případ, který bude mít ovšem přímý a velmi bolestivý dopad na Evropu  není AdBlue, bez kterého kamiony a autobusy nevyjedou.

Pokud se zastaví zásobování a veřejná doprava, bude to už asi definitivní tečka za érou, kdy nám bylo v Evropě dobře.

  • Nejčtenější

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Přejmenujte ho! Milano není prvním autem, které se nakonec jmenuje jinak

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...