Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Afrodiziakum, které opravdu funguje: drahé auto

  14:50aktualizováno  14:50
Muži v drahých autech jsou pro ženy daleko přitažlivější než ti, kteří jezdí v obyčejných vozech. Zjistila to britská studie. U mužů přitom vůz, kterým jezdí jejich vyvolená, při výběru nehraje žádnou roli.

Bentley Continental GT | foto: Bentley

Vědci ukazovali ženám ve věku 21–40 let dvě různé fotografie téhož muže. Na jedné seděl za volantem vozu Bentley Continental GT, na druhé pak řídil postarší Ford Fiesta.

Ženy si jako atraktivnějšího vybraly ve většině případů muže za volantem bentleye. Studie se zabývala i stejnou situací, kde si ale pohlaví prohodila role. Z ní vzešlo, že ženy svou atraktivitu drahým automobilem nezvýší. Muži se i v případě, kdy žena řídí drahý vůz, soustředí na její vzhled.

Průzkum tak potvrdil odvěkou pravdu o tom, že u žen hraje při výběru muže krom vzhledu velkou roli i jeho společenské postavení a hmotné zabezpečení, zatímco muži vybírají své partnerky především okem.

Autoři studie se navíc snaží bránit před nařčeními, že objevili jen známou pravdu. Doktor Michael Dunn z univerzity v Cardiffu si totiž spíše chtěl ověřit, zda se náhodou v tomto smyslu preference lidí neposunují jiným směrem. V poslední době totiž výrazně přibývá řidiček v drahých autech, a tak se snažil zjistit, zda nezačínají muži majetku ženy připisovat větší důležitost, zatímco u žen by naopak majetek muže mohl hrát menší roli.

"Ženy se soustředí na otázky bohatství a společenského postavení, protože pokud jim to muž nabídne, je pravděpodobné, že je v dobré kondici zplodit zdravého potomka," říká vědec.

Podle něj se tento princip v budoucnu nezmění a i stále bohatší ženy budou vyhledávat dobře zajištěné protějšky. Tyto ženy se ale díky svému majetku pro takové muže nutně nestanou atraktivnějšími.

Dunn chce na svou studii navázat hned dalším výzkumem. Tentokrát bude zjišťovat, zda je koupě drahého vozu účinným prostředkem pro zahnání nebo zmenšení dopadu krize středního věku. Zkoumat tedy bude, zda jsou muži středního věku v drahých autech pro ženy atraktivnější než mladí muži ve vozech levných.

Ford Fiesta

Ford Fiesta
NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz