Simulovaný výbuch airbagu

Simulovaný výbuch airbagu | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Výrobce airbagů Takata bude platit obří pokutu a ztrácí zákazníky

  • 3
Japonský dodavatel automobilových dílů Takata ztrácí zákazníky. Kvůli aféře s nebezpečnými airbagy, která se táhne už od loňského roku, přestanou nafukovače od Takaty používat Toyota, Mazda a Honda.

Firma vykázala pololetní ztrátu ve výši 5,6 miliardy jenů (1,1 miliardy Kč). Takata se potýká s náklady na svolávání potenciálně vadných airbagů a její akcie se za tři dny uplynulého týdne propadly o téměř 40 procent.

Podle amerických regulátorů mohou nafukovače prasknout a mohou se z nich do vozu vymrštit části kovu. Kvůli těmto potížím byly po celém světě svolány do servisů desítky milionů aut. V USA si problémy podle tamního Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) vyžádaly nejméně osm mrtvých a zhruba stovku zraněných. Úřad Takatě vyměřil pokutu 70 milionů dolarů (1,8 miliardy korun) za pochybení ohledně svolávací akce.

Regulátoři v USA také spojili potenciálně závadné nafukovače s použitím dusičnanu amonného coby pohonné látky. Takata je jediným dodavatelem, který tuto chemikálii, využívanou též v pyrotechnice, ve svých airbazích používá, uvedla agentura Reuters.

Americké úřady evidují osm mrtvých, které podle vyšetřování zabily střepiny z varných airbagů Takaty, všechny oběti jely v hondách.

Automobilka Toyota Motor oznámila, že nafukovače Takaty s touto chemikálií přestane používat. Podobné prohlášení už učinili také její domácí soupeři Mazda Motor a Honda Motor, která je jejím největším odběratelem. Honda, která doposud odebírala asi deset procent produkce Takaty, oznámila, že nebude odebírat nafukovače do čelních airbagů.

Podle Reuters bude Honda nakupovat komponenty od konkurence Takaty, kterou je Autoliv, TRW Automotive Inc a Daicel Corp.

Společnost Fuji Heavy Industries, výrobce aut Subaru, a Mitsubishi Motors prý reakci zvažují.

Takata snížila odhad zisku za celý finanční rok do konce března o tři čtvrtiny na pět miliard jenů. V loňském prvním fiskálním pololetí byla v čisté ztrátě 35 miliard jenů.

,