Pro stanovení hladiny alkoholu v krvi platí zjednodušeně toto pravidlo: 1 gram alkoholu na 1 kilogram hmotnosti člověka = 1 promile

Pro stanovení hladiny alkoholu v krvi platí zjednodušeně toto pravidlo: 1 gram alkoholu na 1 kilogram hmotnosti člověka = 1 promile | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Alkohol mění chování řidičů

  • 2
Každý, kdo se někdy opil, si dovede představit, jak alkohol působí - na tělo i na myšlení. Ale jak funguje v autě, co přesně ovlivní?

Záleží na množství alkoholu v krvi, ale už při hodnotách nad 0,3 promile dokáže látka obsažená v pivu, vínu nebo destilátu zpomalit reakce, snížit pozornost, zhoršit vnímání okolí a také dodává opojný pocit vysokého sebevědomí.

Už jedno velké pivo nebo sklenka vína zbavuje člověka zábran a on se tak pouští do riskantních situací, ztrácí kontrolu nad sebou i vozem, může se začít chovat agresivně, což je hlavně v silničním provozu nebezpečné.

Senioři jsou opatrnější
Je zajímavé, že na rozdíl od mladých řidičů, kteří mají tendenci na silnici riskovat, jsou někteří podnapilí senioři opatrnější než za střízliva.

„Většina starších lidí, když má v sobě nějaký alkohol, tak jede ještě opatrněji. Negativní zpoždění reakcí se tak bohatě kompenzuje tím, že jedou pomaleji a více se věnují řízení. To proto, že se bojí,“ říká Ivan Douda ze společnosti Drop In, která se věnuje problematice návykových látek.

V takovém případě tedy paradoxně může alkohol působit na větší bezpečnost jízdy. „Zákon se však řídí nejslabším článkem a tím jsou ti, u kterých alkohol odbrzďuje agresivní chování. V tomto smyslu jsou to převážně mladí lidé,“ doplňuje Douda.

Agresivní lidé musí být obzvlášť opatrní
Alkohol nemá vliv jen na pohybovou koordinaci a rychlost reakcí, ale také na psychiku. Proto jsou jeho účinky nejvíce ohroženi lidé nějakým způsobem psychicky labilní, nevyrovnaní.

„Úzkostní, nejistí lidé po požití alkoholu jednají zkratkovitě a zbrkle - například unáhleně brzdí, jejich pohyby volantem neodpovídají reálné situaci,“ vysvětluje psycholog Jiří Seidlic z Ústí nad Labem, který se dopravní psychologií zabývá.

A jak se za volantem, když mají vypito, chovají řidiči, kteří jsou prchliví a agresivní i v normálním životě? „Lidé se skrytou agresivitou, ale třeba i jen s pracovním napětím mohou jen po požití malé dávky alkoholu nebo drogy jednat sebeprosazovačně, nedodržovat rychlost, nesprávně předjíždět nebo ignorovat světelnou signalizaci,“ upozorňuje Seidlic.

Pozor na pití v horku
Především v létě však návštěvníci restaurací musí počítat s tím, že vysoké teploty významně ovlivňují hladinu alkoholu v krvi.

„Při dehydrataci, kdy je v těle málo vody, například za dlouhé jízdy v horku, mohou být hladiny alkoholu v krvi vyšší, než by odpovídalo orientačnímu výpočtu promile,“ varuje Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislosti mužů v pražské bohnické léčebně.

Nedostatek vody v těle vede totiž k tomu, že se alkohol velmi rychle dostává k mozkovým buňkám, což může podle Nešpora vést ke stavům těžké opilosti i po relativně malých dávkách alkoholu.

Odbouráno? Ještě není vyhráno!
Bylo by chybou se domnívat, že se ráno po oslavě může řidič bez váhání rozjet ve svém autě. Po vydatném popíjení bývá ještě alkohol v krvi změřitelný. Například pokud šedesátikilová žena vypije v osm večer litr vína, měla by řídit nejdříve druhý den v šest hodin večer.

Samozřejmě je tento výpočet hrubý, ale je na něm vidět, že vypravit se autem ráno do práce by ženu mohlo stát trestné body. Navíc ani tehdy, je-li její tělo alkoholu zcela prosté, nemá řidička vyhráno.

Alkohol totiž narušuje strukturu spánku a i když podnapilý člověk velmi rychle usne, jeho spánek nebude kvalitní a on se častěji dopustí při řízení chyb. A ještě hrozí další nebezpečí -tím je také zvýšené riziko usnutí za volantem.

Kolik mám promile?

Stanovit přesně hladinu alkoholu v krvi dokáže jen krevní test. Na internet najdete celou řadu vzorců, podle kterých si můžete promile vypočítat, ovšem výsledky se budou lišit. Náš vzorec nebere v úvahu pohlaví a stanoví jen nejvyšší hladinu v krvi.

1 gram alkoholu na 1 kilogram hmotnosti člověka = 1 promile.

Příklad: 60tikilogramový člověk vypije dvě sklenky vína, což je 44 gramů alkoholu. Krátce po vypití má v krvi 0,73 promile alkoholu.

0,2 až 0,5 promile

* veselost, euforie
* nepřiměřená sebedůvěra, sklon přeceňovat se
* zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla
* horší odhad vzdálenosti
* nepřesnosti při jemném řízení, například při parkování

0,5 až 0,8 promile

* prodloužený reakční čas
* oči se špatně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak
* horší vnímání barev
* zhoršená koncentrace
* poruchy rovnováhy, nebezpečné pro cyklisty a motocyklisty

0,8 až 1,2 promile

* zhoršuje se periferní vidění (nastává takzvané tunelové vidění)
* roste bezohlednost při řízení
* reakční čas se ještě více prodlužuje
* prohlubuje s porucha soustředění a nastává únava

1,2 promile

* nadále roste nekritičnost
* zhoršuje se schopnost orientace, soustředění a udržování rovnováhy
* nadále se prodlužuje reakční čas
* i zkušený řidič může udělat vážnou chybu, třeba si splést brzdu s plynem,

kocovina

* alkohol sice již v krvi není, ale nadále ovlivňuje schopnost řídit automobil
* hrozí vyšší riziko mikrospánku, únavy, nevolnosti, dehydratace
* může se zhoršit průběh chronických chorob, jako například cukrovky nebo vysokého krevního tlaku

Zdroj: Karel Nešpor pro Besip

Riziko smrtelné dopravní nehody u opilého řidiče Kolikanásobně vyšší riziko smrtelné havárie hrozí opilému řidiči oproti střízlivému
Riziko smrtelné dopravní nehody u opilého řidiče Kolikanásobně vyšší riziko smrtelné havárie hrozí opilému řidiči oproti střízlivému
Muži Ženy
Alkohol v krvi (promile) Věk 16-20 Věk 21-34 Věk 35 a více Věk 16-20 Věk 21-34 Věk 35 a více
0,2-0,49 5x  3x 3x 3x 3x 3x
0,5-0,79 17x 7x 6x 7x 7x  6x
0,8-0,99 52x 13x 11x 15x 13x 11x
1,0-1,49 241x 37x 29x 43x 37x 29x
1,5 a více 15560x 572x  382x 738x 572x 382x