Nehodu pod vlivem alkoholu zaplatíte celou. Pojistka nepomůže

  17:29aktualizováno  17:29
Alkohol za volantem vyjde draho. Když vás chytí, přijdete o řidičák, a když ještě způsobíte škodu, zaplatíte ji celou. Škodu způsobenou pod vlivem alkoholu totiž může pojišťovna od řidiče vymáhat. A také ji vymáhá, varuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny.
Jízda pod vlivem alkoholu je důvodem krácení pojistného plnění v havarijním pojištění.

Jízda pod vlivem alkoholu je důvodem krácení pojistného plnění v havarijním pojištění. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ta v minulém roce krátila, nebo zcela zamítla pojistné plnění ve 156 případech. "Průměrná škoda, kterou alkoholoví viníci nehod splácejí, je 104 tisíc korun. Ale výjimkou nejsou ani několikamilionové částky," upřesňuje Bálek. 

Za volant usedali podle statistik pojišťovny s alkoholem v krvi  častěji muži než ženy. "Mezi nimi byla kupodivu i nastávající maminka!" dodává. Policisté u ní naměřili přes 1,5 promile.

Krátí se i při odmítnutí testu

Krácení, nebo zamítnutí pojistného plnění se uplatňuje v případě, kdy motorista řídil v době pojistné události vozidlo pod vlivem alkoholu, návykových látek nebo se bezdůvodně odmítl podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu nebo drog.

Pokud řidič způsobí dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, pojišťovna má právo takzvaným regresem vymáhat od něj škodu, kterou zaplatila poškozeným z jeho povinného ručení.

Ta se v případě větší dopravní nehody může vyšplhat na statisíce. U havárie se škodami na zdraví to mohou být dokonce i miliony. "Navíc postih za alkohol může pojišťovna uplatnit také v případě havarijního pojištění," varuje Bálek.

Rekordmanem je u Allianz pojišťovny řidič, který opilý srazil skupinku chodců na kraji silnice, jednoho usmrtil a dalším dvěma způsobil zranění. Pojišťovně splácí více než 4,8 milionu korun. Další je mladík, který usedl za volant pod vlivem drog a usmrtil svého spolujezdce. Pojišťovně splácí 2,3 milionu. Kromě finanční náhrady škody jsou oba také trestně stíháni a hrozí jim nepodmíněný trest odnětí svobody.

"Řidička, která na dálnici v Německu nabourala dva luxusní vozy, měla v krvi zbytkový alkohol a splácet bude téměř 600 tisíc korun," přidává Bálek další případ.

"Existují i klienti, kteří se ptají, zda se mohou pojistit proti tomu, že by náhodou způsobili nehodu pod vlivem alkoholu. Velmi jsou překvapeni odpovědí, že to možné není," dodává Michaela Sitárová z oddělení regresů Allianz pojišťovny.

Autor:


Nejčtenější

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Herbert Diess, šéf značky Volkswagen představuje na autosalonu ve Frankfurtu...

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci...

Nástupce Škody Rapid má jméno Scala. Odhalí se na sklonku roku v Izraeli

Škoda Vision RS

Koncept Vision RS, který v uplynulých týdnech na autosalonu v Paříži naznačil podobu nástupce modelu Rapid, zná své...Nové hasičské speciály Tatry odolají zbraním hromadného ničení

Hasiči převzali nové zodolněné speciály TATRA s pancéřovanými kabinami.

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR dostal dvě nové unikátní Tatry. Pancéřované hasičské speciály na...

ANALÝZA: Elektromobilita poleze do peněz všem, výrobcům, státu i lidem

Nabíjení elektromobilu Renault Twizy

Elektrifikace aut nás nemine. Vozidla na baterie tu jsou s námi dlouho jako ta se spalovacím motorem, ale prosadit se...

Češi se mají lépe, stále víc však kupují auta na dluh

Ilustrační snímek

Čím dál víc nových i ojetých aut v Česku se prodává na splátky. Firmy to tak dělají již delší dobu, nyní však roste i...

Další z rubriky

ANALÝZA: Elektromobilita poleze do peněz všem, výrobcům, státu i lidem

Nabíjení elektromobilu Renault Twizy

Elektrifikace aut nás nemine. Vozidla na baterie tu jsou s námi dlouho jako ta se spalovacím motorem, ale prosadit se...

Autofotka týdne: Placatý speciál připomíná stříbrné šípy od Mercedesu

Mercedes-Benz Vision EQ Silver Arrow

Tato futuristická placka vzpomíná na slavné "stříbrné šípy", meziválečné závodní speciály. Ale Mercedes-Benz Vision EQ...

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Herbert Diess, šéf značky Volkswagen představuje na autosalonu ve Frankfurtu...

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci...Najdete na iDNES.cz