Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nehodu pod vlivem alkoholu zaplatíte celou. Pojistka nepomůže

  17:29aktualizováno  17:29
Alkohol za volantem vyjde draho. Když vás chytí, přijdete o řidičák, a když ještě způsobíte škodu, zaplatíte ji celou. Škodu způsobenou pod vlivem alkoholu totiž může pojišťovna od řidiče vymáhat. A také ji vymáhá, varuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny.
Jízda pod vlivem alkoholu je důvodem krácení pojistného plnění v havarijním pojištění.

Jízda pod vlivem alkoholu je důvodem krácení pojistného plnění v havarijním pojištění. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ta v minulém roce krátila, nebo zcela zamítla pojistné plnění ve 156 případech. "Průměrná škoda, kterou alkoholoví viníci nehod splácejí, je 104 tisíc korun. Ale výjimkou nejsou ani několikamilionové částky," upřesňuje Bálek. 

Za volant usedali podle statistik pojišťovny s alkoholem v krvi častěji muži než ženy. "Mezi nimi byla kupodivu i nastávající maminka!" dodává. Policisté u ní naměřili přes 1,5 promile.

Krátí se i při odmítnutí testu

Krácení, nebo zamítnutí pojistného plnění se uplatňuje v případě, kdy motorista řídil v době pojistné události vozidlo pod vlivem alkoholu, návykových látek nebo se bezdůvodně odmítl podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu nebo drog.

Pokud řidič způsobí dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, pojišťovna má právo takzvaným regresem vymáhat od něj škodu, kterou zaplatila poškozeným z jeho povinného ručení.

Ta se v případě větší dopravní nehody může vyšplhat na statisíce. U havárie se škodami na zdraví to mohou být dokonce i miliony. "Navíc postih za alkohol může pojišťovna uplatnit také v případě havarijního pojištění," varuje Bálek.

Rekordmanem je u Allianz pojišťovny řidič, který opilý srazil skupinku chodců na kraji silnice, jednoho usmrtil a dalším dvěma způsobil zranění. Pojišťovně splácí více než 4,8 milionu korun. Další je mladík, který usedl za volant pod vlivem drog a usmrtil svého spolujezdce. Pojišťovně splácí 2,3 milionu. Kromě finanční náhrady škody jsou oba také trestně stíháni a hrozí jim nepodmíněný trest odnětí svobody.

"Řidička, která na dálnici v Německu nabourala dva luxusní vozy, měla v krvi zbytkový alkohol a splácet bude téměř 600 tisíc korun," přidává Bálek další případ.

"Existují i klienti, kteří se ptají, zda se mohou pojistit proti tomu, že by náhodou způsobili nehodu pod vlivem alkoholu. Velmi jsou překvapeni odpovědí, že to možné není," dodává Michaela Sitárová z oddělení regresů Allianz pojišťovny.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Při výměně řidičáku kontrola u očaře. Změna může přijít už příští rok

Takhle vidí člověk, který řídí auto a má 5 dioptrií na dálku.

Lidé, kteří si mění po deseti letech řidičský průkaz, by měli povinně zavítat také na kontrolu zraku k očnímu lékaři....

Nižší daň na stlačený zemní plyn pro auta zůstane do roku 2025

Škoda Octavia 1.4 TSI G-TEC

Zástupci plynárenských firem se dohodli s vládou na zachování snížené spotřební daně z plynu pro automobily do roku...

Autofotka týdne: Porsche stahuje 2000 aut, majitelé budou určitě řvát

Dřevěá hračka „Moje první Porsche“

Moje první Porsche, tak se jmenuje parádní dřevěné autíčko pro oplenkované naděje motorismu. Za osmnáct dolarů bylo k...

Najdete na iDNES.cz