Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol za volantem vždy trestat

  20:08aktualizováno  20:08
Dali jste si k polednímu obědu pivo? Jezdíte z večerního flámu z oblíbené hospůdky autem? Tak to ani neříkejte ministrovi dopravy Milanu Šimonovskému. Poslal by vás totiž rovnou "bručet za katr".

Cílem ministra dopravy je totiž zakotvit trestní odpovědnost za řízení vozidla pod vlivem alkoholu do českého právního řádu.

Jak vidí celý problém alkoholu za volantem Milan Šimonovský?

Sledujeme-li kauzu řidiče, který loni pod vlivem alkoholu usmrtil tři policisty, možná nás zarazí jeho obhajoba. Zmíněný řidič se totiž hájí tím, že za smrt policistů nemůže, že jel "pouze opilý".

Podle průzkumů BESIP česká společnost sice alkohol za volantem odmítá, na druhou stranu většina řidičů má pocit, že jedno dvě piva před jízdou neovlivní jejich schopnost bezpečně řídit.

Málokdo z nich si přitom uvědomuje, že kromě sebe a svých spolujezdců ohrožují svým způsobem jízdy především ostatní účastníky silničního provozu.

Povolené hladiny alkoholu v krvi v některých evropských zemích

Země

promile

Belgie

0,5

Bělorusko

0,5

Bosna a Hrcegovina

0,5

Bulharsko

0,5

ČR

0,0

Dánsko

0,5

Estonsko

0,2

Finsko

0,5

Francie

0,5

Gruzie

0,0

Chorvatsko

0,0

Irsko

0,8

Itálie

0,5

Litva

0,4

Lotyšsko

0,5

Lucembursko

0,8

Maďarsko

0,0

Makedonie

0,5

Moldávie

0,0

Německo

0,5

Nizozemí

0,5

Norsko

0,2

Polsko

0,2 (0,5+nehoda=trestný čin

Portugalsko

0,2

Rakousko

0,5 (0,3 pro řidiče autobusu a vozidel nad 7,5 t)

Rumunsko

0,0

Rusko

0,0

Řecko

0,24

Slovensko

0,0

Slovinsko

0,5 (0,0 pro řidiče z povolání)

Srbsko a Černá hora

0,5 (0,0 pro řidiče z povolání)

Španělsko

0,5 (0,3 pro řidiče autobusů a vozidel přepravujících nebezpečné zboží)

Švédsko

0,2 (nad 0,2 = pokuta; 0,2 až 1,0 = odebrání ŘP; nad 1,0 = soud)

Švýcarsko

0,8 (0,5 až 0,79 = zadržení ŘP; nad 0,8 = vazba + zákaz vstupu do země – platí od 1. 1. 2004)

Turecko

0,0

Turkmenistán

0,0

Velká Británie

0,8

Ukrajina

0,0

Uzbekistán

0,0

V mimoevropských zemích platí naprostý zákaz požívání alkoholu například v Japonsku, dopravní nehoda pod vlivem alkoholu tam zpravidla znamená doživotní odebrání řidičského oprávnění.

Stát musí mít nástroj, jak ochránit před "lehkomyslným" jednáním, které ostatní ohrožuje na životě i majetku.

V současné době však trestní zákon pamatuje jen na případy, kdy dojde ke smrtelné nehodě. To, že někdo jezdí pod vlivem alkoholu, zajímá soud teprve v momentě, kdy je řidič přistižen několikrát. Jenže to už také může být pozdě.

Jízda pod vlivem alkoholu je přitom tvrdě trestána ve všech evropských státech a vedle hrozby trestu odnětí svobody může počítat opilý řidič především s tím, že si delší dobu nezařídí. Ve Velké Británii za to hrozí půl roku vězení, 5000 liber a zákaz řízení. V Německu je to až pět let.

Některé země sice tak přísné nejsou, ale řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu považují za nejzávažnější přestupek. Například rakouský správní zákon hovoří v tomto směru i o možnosti uložení tzv. arestu v délce až 6 týdnů podle množství alkoholu v krvi, popřípadě o vysoké pokutě (až 5800 eur).

Čeští odpůrci zavedení trestní odpovědnosti pro řidiče, kteří usedli za volant po požití alkoholu, namítají, že v Evropě o trestný čin jde až poté, co alkohol v krvi překročí určitý povolený limit.

Závěry expertů z celé Evropské unie však mluví jasně - vedle nepřiměřené rychlosti a nepoužívání bezpečnostních pásů se na smrtelných nehodách nejvíc podílí právě alkohol.

Evropská komise přitom zjistila, že překročení povolené hladiny alkoholu v krvi se objevuje u jedné ze čtyř dopravních nehod a že lepší přístup k problematice alkoholu za volantem by v Evropské unii ročně ušetřil až deset tisíc lidských životů.

I když Evropská unie nemá dosud v tomto směru žádnou závaznou normu, platí od ledna 2001 doporučení Evropské komise o maximálním množství alkoholu v krvi řidiče, které je stanoveno na maximálním limitu 0,5 promile alkoholu v krvi.

Za ideální se přitom považuje nulový obsah alkoholu v krvi, protože řada studií prokázala, že riziko dopravní nehody je 1,8krát vyšší u řidiče s obsahem alkoholu v krvi 0,5 promile než u toho, který žádný alkohol nemá.

Ještě víc je to pak znát u začínajících řidičů. Pokud má mladý, nezkušený řidič 0,5 promile alkoholu v krvi, je u něj 2,5krát větší riziko nehody než u stejně "opilého" zkušeného řidiče. Řada zemí proto řidičům-začátečníkům zakazuje alkohol úplně.

A výsledky takovýchto opatření jsou překvapující. Hrozba vězení či jiného přísného trestu drtivou většinu řidičů od pití alkoholu odradila. A tento stejný cíl si klade i snaha zakotvit do českého řádu trestní odpovědnost za řízení vozidla pod vlivem alkoholu.

Milan Šimonovský, ministr dopravy ČR

***

Řidič a alkohol

Co způsobuje alkohol?

* poruchy zrakového vnímání,
* tzv. tunelové vidění,
* zhoršené vnímání barev,
* tendence nebezpečně riskovat,
* horší odhad vzdálenosti,
* prodloužení reakčního času,
* nebezpečí spánku během řízení.

Pravděpodobnost nehody je při hladině alkoholu

* od 0,3 do 0,9 promile sedmkrát větší než u střízlivého řidiče,
* při hladině od 1,0 do 1,4 promile jedenatřicetkrát vyšší,
* při hladině alkoholu nad 1,5 promile stodvacetosmkrát větší.

Jak rychle se odbourává alkohol v těle?

Rychlost odbourávání alkoholu v těle uvádějí odborné prameny v rozmezí 0,085 g (ženy) až 0,1 gramu (muži) alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu.

Obsah alkoholu v jednotlivých nápojích se značně liší. Například v 1 litru 12° piva je cca 30,8 g alkoholu, v litru vína může být od 79,5 g až do 111 g alkoholu. Lihoviny mívají nad 300 g alkoholu v jednom litru.

půl litru 12° piva cca 15,4 g alkoholu
dvě deci lehkého bílého vína cca 15,9 g alkoholu
0,5 dcl, tzv. velký panák 40 % lihoviny cca 15,8 g alkoholu

Příklady:

* po vypití jednoho piva (0,5 l) můžeme za volant za 2,5 hodiny,
* totéž platí pro dvě deci bílého vína nebo sklenku lihoviny,
* u červeného vína počítáme raději 3 hodiny na dvě deci,
* po 5 pivech (2,5 litru) bychom mohli řídit za cca 12 hodin,
* kombinace např. 5 piv a 5 „panáků“ představuje, že za volant nemůžeme zhruba 24 hodin,
* po vypití 1 litru bílého vína je odpočinkový čas rovněž 24 hodin,
* po vypití 1 litru červeného vína bychom neměli řídit téměř 30 hodin.

Výše uvedené platí pro zdravého muže středního věku o hmotnosti cca 80 kg. Muži o nižší hmotnosti, ženy, děti, mládež, lidé vyššího věku, ti, kdo trpí některými nemocemi nebo jsou léčeni určitými léky, odbourávají alkohol pomaleji.

Zdroj: Autoklub ČR

Alkohol za volantem kontrolovali policisté v Uherském Hradišti během rozsáhlé dopravně-bezpečnostní akce. (4. listopadu 2003)

Nejčtenější

Toyota Tj Cruiser
Autofotka týdne: Toyota zkřížila SUV s dodávkou

Crossovery, to jsou dnes módní auta křížící SUV s kdečím. Obvykle to ovšem končí u vcelku konvenčně tvarovaných aut. U Toyoty se ale odvázali, jejich koncept...  celý článek

Na palubním počítači nového GAZu si zahrajete i Tetris.
VIDEO: Facebook v autě? Ten má každý druhý, to ruská dodávka má Tetris

Тетрис, latinkou Tetris, je asi nejslavnější počítačová videohra všech dob. V roce 1984 ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov....  celý článek

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Polestar 1
Kupé od Volva je zpátky, má jiné jméno, elektromotor a koupit se nedá

Volvo představuje první model své nové značky Polestar. Doposud vozila toto jméno upravená volva, dnes se z ní ovšem stává značka specializovaná na elektrické...  celý článek

Další z rubriky

Pražská taxikářka Kateřina Šenkeříková
Ženy za volantem: Milí řidiči, chceme vám říct...

Jedenadevadesátiletá královna Alžběta II. celý život jezdí autem, aniž by měla řidičák, Eliška Junková by strčila spoustu mužů za volantem do kapsy, první...  celý článek

Dětská sedačka s airbagy
VIDEO: Dětská autosedačka dostala airbagy, už se prodává

Každý den je podle světových statistik více než 5 500 dětí vážně zraněno při haváriích v silničním provozu. Děti mají v poměru k tělu větší hlavu než dospělí a...  celý článek

Škoda Rapid Spaceback ScoutLine
VW dál plánuje levné auto pro Čínu. Indii má na starost Škoda

Navzdory zmrazení jednání s indickou Tata Motors pokračuje Volkswagen v plánu na vstup do segmentu levných aut. Do roku 2020 chce mít dvě nové modelové...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.